LOKALNO
Zemljanke bodo okrepile ponudbo doživljajskega turizma v Veržeju
V Veržeju, natančneje v Zavodu Marianum Veržej, ki ga vodi Janez Krnc, so se to poletje lotili prav posebnega projekta. Tekom izvajanja projekta so izdelali repliko zemljanke, zraven pa tudi pet naselitvenih »sodobnih« slovanskih zemljank, s ciljem pridobiti bogato infrastrukturo skupnega družbenega pomena, hkrati pa z izvedbo projekta spodbuditi mehki turizem na podeželju. Zemljanke so postavili ob tamkajšnjem Centru Duo, v njih pa bodo v prihodnosti lahko sprejemali turiste in jim v zemljankah ponujali prenočišča.
Zemljanka je preprosto slovansko bivališče oz. stanovanjska jama, za katero je značilno, da je bila vkopana v zemljo, zgornji, nadzemni del, pa je bil pokrit z dvokapno strešno konstrukcijo, ki je segala do tal. Narejena je bila iz drobnih lesenih kolov, prepleta vejevja, slame ali trstike. Uporabljala se je za bivališče, shrambne in delovne prostore. Najdišče zemljanke je znano tudi v Veržeju.
Številne pobude za projekt
Pobud za projekt Zemljanke je bilo veliko. Ena od pobud je bila razstava z naslovom Tü mo – slovanska poselitev Prekmurja v Pomurskem muzeju v Murski Soboti. Slovanski priseljenci so med polji in potoki južno od Murske Sobote postavili preprosta bivališča v drugi polovici 6. stoletja. Skromni ostanki odkopanih grobišč, vodnjakov, peči, gospodarskih objektov in odkopanih zemljank ter lončenine so razširili obzorja o slovanski naselitvi v našem prostoru. To videnje in vedenje so v Veržeju na nek način želeli obeležiti in arheološka odkritja na tem delu naše dežele predstaviti mlademu rodu in vsem obiskovalcem.
Pobudo za nastanek projekta so dali vsi, ki se pri Zavodu Marianum trudijo razširiti in popularizirati svoj program z dodatno ponudbo odraslim in otrokom. Misel o aktivnem bivanju v Kampu Trio v Veržeju za vse: otroke, mladostnike in starejše izziva k razmišljanju o novih načinih bivanja, druženja in komuniciranja.
Sodobne zemljanke je oblikovala Evita Lukež, načrte pa izdelala arhitektka Mima Suhadolc.
V Veržeju je evidentirano eno najstarejših arheoloških najdišč slovanske kulture pri nas in s projektom »Doživljajski turizem v zemljanki« želijo to dejstvo približati obiskovalcem Prlekije. S tem se bo ponudba doživljajskega turizma le še okrepila, saj bo možnost bivanja v prilagojenih zemljankah pripeljal v pokrajino več gostov iz drugih koncev Slovenije in iz tujine.
V okviru projekta številne druge aktivnosti
V sam projekt so vključena tudi krajša usposabljanja, ki predstavljajo spodbudo za večjo angažiranost lokalnega prebivalstva pri ohranjanju lončarske in slamokrovske obrti. Tekom izvajanja usposabljanja slamokrovcev se je tako že izvedlo pokrivanje replike zemljanke, medtem ko se bodo delavnice lončarstva še izvajale.
Več fotografij v spodnji galeriji...
Fotogalerija
Komentarji
!Za komentiranje se morate prijaviti
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.