LOKALNO
Domača žganjekuha: Kako od sočnega sadja do močnega »okrepčila«
Jesen je čas, ko iz sadja, ki je dozorelo v naših sadovnjakih, pripravljamo žganje, ki nas greje v mrzlih zimskih večerih. Marsikje v Pomurju tako še dandanes v kleteh in "žganjarah" izdelujejo domače žganje, ki so ga v preteklosti izdelovali naši očetje, dedki. V seriji člankov smo vam predstavili postopke pri pripravi domačega žganja. S strokovnjakom za pripravo domačih žganj smo vam pripravili nasvete od primerne izbire sadja, postopkov destilacije, vse do končnega shranjevanja žganj, tokrat pa vam vse postopke predstavljamo na enem mestu. Oglejte si jih na spodnjih povezavah.
Domača žganjekuha: Primerna izbira sadja
Domača žganjekuha: Mletje sadja
Domača žganjekuha: Alkoholno vrenje
Domača žganjekuha: Destilacija
Domača žganjekuha: Zorenje in redčenje destilatov ter shranjevanje žganj
Domača žganjekuha: Preverjanje kakovosti sadnih žganj
Domača žganjekuha: Vrelne posode in novosti pri izdelavi žganjarskih kotlov
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
TAU ŽGANIJCA JE NAJVEČJE ZDRAVILO VSEH ČASOV ČLOVEŠTVA,NJ PA NKŠE TABLETE,PITI,PITI PA ZA BOGA NEJ PUPISTITI.
ALI MORA ŽGANJE KO JE KUHANO ODVRETI
Kaj ti je če je kuhano je že dali vse od sebe. Če pa imaš predpripravo pa jasno sadje mora prej fermantirat.
Ne , mora pa odležati nekaj časa, da se umiri
Najboljše je čega daš v hrastov sodčeg,veho zaliješ z voskom in zakoplješ v zemljo,najboljše pod eno hruško,če jo imaš.To napraviš,ko se ti bo rodil sin.Odkoplješ jo za ohcet in podeliš gostom.Shrani si par steklenic,ter jih spet zakoplji da jih odpreš ko seti rodi vnukNepozabi sinu pokazat kje si zakopal,če ti prej gagneš,da on ob rojstvu sina to odkoplje.Želim ti veliko užitkov.
zanimiv članek
Kako pripraviti trpke za žganje kuho. Ene so rjave druge še zelene. Niso še vse na tleh. Ali škodi če zmes daš 6 viljamovk.hvala za odgovor.