LOKALNO
Med pomurskimi občinami najbolj zadolženi Gornji Petrovci in Šalovci
Skupna zadolženost slovenskih občin se tudi v prejšnjem letu povečala. Konec lanskega leta je skupni dolg vseh občin znašal 836,7 milijona evrov, kar je 3,9 odstotka več kot leto prej. Ob dobrih dveh milijonih prebivalcev to pomeni 409 evrov na vsakega.
Po poročilu o zadolževanju občin in pravnih oseb javnega sektorja na ravni občin v letu 2012, ki so ga pripravili na finančnem ministrstvu je razvidno, da sta najbolj zadolženi največji slovenski mestni občini Ljubljana s dolgom 219 milijonov evrov in Maribor s 56 milijoni evrov. »Večina skupne zadolženosti občin, skoraj 62 odstotkov, je sicer zgoščena v treh statističnih regijah: osrednjeslovenski, podravski in savinjski,« poročajo na portalu Planet Siol.
Glede na dolg na prebivalca vodi občina Gornji Petrovci
Drugačna pa je slika, če primerjamo zadolženost občin glede na število njihovih prebivalcev. Tu vodi občina Gornji Petrovci, kjer je vsak občan v povprečju zadolžen kar za 1740 evrov. Občina Gornji Petrovci ima zaradi najemanja neugodnih posojil velike težave pri poravnavanju tekočih obveznosti. Med občine z več kot 1000 evrov dolga na prebivalca pa spada tudi občina Šalovci.
Občine so o svojem zadolževanju in zadolževanju pravnih oseb javnega sektorja dolžne poročati ministrstvu za finance. Poročilo za leto 2012 je bilo zaradi dolgotrajnega usklajevanja podatkov z občinami pripravljeno šele lani jeseni, zdaj pa je nared za obravnavo na seji vlade.
Konec lanskega leta ni imelo nobene obveznosti iz zadolžitve le 20 občin
Od 836,7 milijona evrov skupnega dolga, kar predstavlja 40 odstotkov vseh prihodkov občin v letu 2012, so 78 odstotkov predstavljali dolgovi občin, preostanek pa dolgovi pravnih oseb v občinah. Konec leta 2012 ni imelo nobene obveznosti iz zadolžitve 20 občin, kar je tri manj kot leto prej.
Občine so se zadolževale predvsem za investicije, ki so jih predvidele v občinskem proračunu, to je predvsem za financiranje komunalne in cestne infrastrukture, gradnjo vrtcev, osnovnih šol, zdravstvenih domov in večnamenskih krajevnih domov. Le šest pa se jih je zadolžilo za sredstva sofinanciranja investicije iz proračuna EU.
Kljub rahlemu povečanju skupne zadolženosti lokalnih skupnosti v preteklem letu obseg njihove zadolženosti na globalni ravni ni kritičen, je v poročilu še zapisalo finančno ministrstvo.
Vir: siol.net
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Bar smo znane po slovenenije vacek nebe biloj
ukinite vsaj 60% občin.
Majo pa neka pokazate...druge obcine pa samo fajn place majo....pa vodijo ka nede duga....buteci....
Majo pa nekaj pokazati samo Peskovci pa nej
Na vseh občinah se krade in jih je treba ukinit.Občine so samo za žlahto in prijatelje,znance,kolege itd....za nas navadne smrtnike pa je tako,kot da nas ni v občini.