LOKALNO
Andrea in Dan - prostovoljca iz Romunije osveščata o zdravem življenju
Že od lanske jeseni je v Lendavi na enoletnem prostovoljnem delu mlad par iz Romunije. To sta Andrea in Dan, ki v okviru Projekta Evropske prostovoljne službe pri Zavodu Ekokultura Lendava nabirata nove življenjske izkušnje in pomagata lokalni skupnosti pri osveščanju o bolj zdravem življenjskem slogu.
Projekt EVS (European Voluntary Service) iz programa MLADI V AKCIJI, mladim (od 17 do 30 let) iz vse Evrope omogoča, da postanejo prostovoljci v drugi državi za obdobje od 2 do 12 mesecev. V zameno jim program preko pošiljajoče in gostiteljske organizacije krije bivanje, stroške prevoza, prehrano in žepnino.
Dan in Andrea iz Romunije sta v Lendavo prispela oktobra 2013, ostajata pa do letošnjega junija. Oba sta stara 27 let, Dan je končal študij politologije in prava, Andrea pa študij tujih jezikov in ekonomije. Takšno prostovoljno delo opravljata prvič: »Takšen program mladim omogoča, da v okolju kjer deluješ razvijaš aktivnosti. V Zavodu Ekokultura promovirajo zdrav način življenja znotraj lokalne skupnosti. Ciljajo na različne ciljne skupine: mladi, nezaposleni, upokojenci in midva sodelujeva v tem.«
Kot prostovoljca osveščata ljudi o zdravem načinu življenja
Tudi prej ju je zanimal zdrav način življenja, vendar nista imela toliko izkušenj s tem, kot jih pridobivata sedaj. Tako Dan pravi: »Nisem živel striktno eko zdravega življenja, ampak obdobje v Prekmurju mi pomaga da povečam tudi svoje lastno zavedanje o pomenu zdravega načina življenja, od tega kaj ješ, do tega kaj delaš in kdo si.«
Andrea pa dodaja: »Trudila sem se živeti zdravo, vedno sem bila pozorna na to, kaj jem. Ne pijem sladkih pijač iz supermarketov, izogibam se kolikor je le možno sladkorja. Všeč mi je ideja o tem, da lahko sama sodelujem pri promociji eko načina življenja. Opažam, da ljudje tukaj dobro poznajo veganstvo in ostale oblike zdravega življenja, kar opažam na delavnicah, ki jih obiskujejo.«
Pravita, da vsak udeleženec tovrstnega programa lahko izbere aktivnosti, ki ga najbolj zanimajo: »V okviru EVS programa lahko delaš skoraj na vseh področjih: otroci, kultura, pomoč ljudem s posebnimi potrebami, zdravje, izobrazba,…«
Dan in Andrea se po nekajmesečnem bivanju v Lendavi počutita odlično. Tako Dan pove: »Zelo mi je všeč. Ljudje so odprti, imava nekaj novih prijateljev. Svetujejo nama pri delavnicah, pri tem, kako izdelati, predelati nekatere eko produkte,…«
Ljudje so prijateljski in odprti, a na začetku je bilo težko
Andreja pa dodaja: »Zame je bil pravi izziv, saj je to zame prvič, da sem od doma tako dolgo obdobje. Na začetku mi je bilo prav težko. Ampak sedaj sem se navadila na življenje tukaj, ljudje so prijateljski, odprti, radi pomagajo. To mi je najbolj všeč, saj sem se tega najbolj bala – da bodo ljudje bolj skeptični do naju. Tudi okolje mi je zelo všeč: živiva v majhni hiši, sredi narave, do novembra sva imela lastno zelenjavo na permakulturnem vrtu, naredila sva svoje vino.«
O naši kulturi Dan pove: »Tukaj živiva ob meji z Madžarsko, sam sem bil rojen v madžarski manjšini v Transilvaniji, tako ne vidim velike razlike med prekmursko, madžarsko in romunsko kulturo. Ljudje so odprti, radi sodelujejo. Radi delajo različne stvari. Najbolj mi je všeč, da ima vsak svoj hobi: en vrtnari, drug izdeluje nekaj iz lesa, tretji slika,…«
Vsak teden izvajata delavnice, ko smo se pogovarjali sta se pripravljala na delavnico Tradicionalna transilvanska juha in Eko vino. Sicer pa v prostem času gresta na krajše izlete, bila sta v Budimpešti, na Bledu, v Ljubljani. Želita si videti Postojnske jame, splezati na Triglav.
Izkušnja v tujini te okrepi - tako osebnostno kot na kariernem področju
Poudarita, da je situacija mladih v Romuniji podobna kot v ostali Evropi: »Mladi težko najdejo delo, hkrati pa se žal ne zavedajo priložnosti, ki jim jih nudi EU in bi jih lahko bolje izkoristili, tako v Sloveniji kot v Romuniji. Pri vas sva predstavljala EVS program in večina mladih je bila presenečenih, saj še niso slišali za kaj takega. Je pa tudi tako, da se mladi ne aktivirajo in ne gredo v tujino, da bi doživeli kaj novega. Raje imajo rutino. Pomembno je, da se mladi aktivirajo, da se nehajo pritoževati, da nimajo službe, ker mogoče pa ni vse v tem, da najdeš službo.«
Tako Andrea in Dan tovrstne izkušnje mladim toplo priporočata: »Zelo je koristno za razvoj neformalne izobrazbe, naučiš se lahko ogromno stvari o drugi kulturi, drugi državi. Stik z drugimi ljudmi ti lahko pomaga pri razvoju osebnosti in pri profesionalnem razvoju. Pridobivaš dragocene izkušnje v tujini, izven svoje cone udobja. To je velik plus. Hvaležna sva EU, da nama je omogočila to izkušnjo, da sva lahko v Sloveniji. Res močno priporočava mladim, da zagrabijo takšno priložnost in gredo po nove izkušnje.«
Več fotografij v spodnji galeriji ...
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Dva mlada izobražena Romuna: Ona in On (domevam, da sta par) nista dobila službe (vprašanje je ali jo bosta v Romuniji sploh kdaj dobila), zato sta se odločila za prostovoljno delo. Pot ju je pripeljala na manjrazvito območje Slovenije, kjer opravljata delo, ki ju bogati. Ni pa jim treba stradati,kajti, kot beremo v članku, dobita povrnjene stroške bivanja, perevoza, prehrane in žepnino. To pa je že nekaj! Pa še za samoskrbeo sta poskrbela: do začetka zime sta imela svojo zelenjavo. Omenjeno je tudi vino - Pomembno je, da človek dela, pa četudi ne dobiš takoj plačila. Tak sem ravnal pred 40 leti tudi sam: v nekem zavodu sem začel s poverjeniškim delom (kaj je to, uganite), se "grebel" in bil uspešen. Potem so me sprejelii v redno delovno razmerje. Nauk: Ker si mlad, ne vprašaj, koliko ti plačajo, primi za delo, bodi inovativen, pa v dobrih odnosih s šefom ...itd., potem lahko upaš, da boš slej ko prej postal član delovnega teama. - Pa na mobilnost nikar ne pozabi: Amerikanci (in še kdo) se vozijo stotine km na delo. Če pa ga (delo) dobiš kje daleč, potem pa spakiraj "kufre". Smo doma čepeti ne vodi nikamur. Leta namreč tudi mladim teko z naglico kot sicer tudi nam starejšim, ki pa smo s svojo pridnostjo in mobilnostjo (šli smo v Nemčijo, Francijo, Belgijo, pa v bližnjo Avstrijo), kar lepo zaslužili Je že tako, da se Prekmurci moramo vedno seliti, pa naj je (bil) člas komunizma ali pa zdaj, ko je čas kapitalizma. - Mlada lendavska Romuna pa tudi dokazujeta, drugo (lepšo) plat Romunov, ki jih sicer drugače poznamo iz črnih kronik.