POM-TURE
Airbus A380 - največje potniško letalo na svetu
Evropski proizvajalec letal Airbus je o letalu začel razmišljati že na začetku 90-ih let, ko je tekmec Boeing opustil podobno idejo. Airbus je želel ponuditi letalo, ki bo sprejelo več potnikov ob manjši porabi goriva, kot konkurenčni Boeing 747-400.
V času razvoja vse do leta 2005 je bil znan pod imenom Airbus A3XX. V Toulusu, kjer ga tudi sestavljajo, je 25. oktobra 2007 opravil svoj prvi polet. Komercialno je začel opravljati svoje poslanstvo dve leti pozneje na poti iz Singapurja do Sydneya pod okriljem letalske družbe Singapore Airlines.
Karte, ki so stale od 560 do 100.000 ameriških dolarjev za prvi polet, so prodajali avkciji, ki je potekala na spletu. Naslednja, ki je razpolagala z letalom, je bila družba Emirates, ki si jih je zaželela 58. Sledil je Qantas, Air France in med zadnjimi še nemška družba Lufthansa.
Posamezno letalo stane 270 milijonov ameriških dolarjev
Vsa letala razpolagajo s 550 (odvisno od izvedbe) sedeži, ki so razdeljeni v tri razrede. Če bi ponudili le ekomoski razred, bi letalo lahko sprejelo 853 potnikov. Orjak lahko preleti 15,200 kilometrov z enim polnjenjem razervoarjev (New York – Hong Kong) pri hitrosti 900 km/h. Cena posameznega letala je okrog 270 milijonov ameriških dolarjev.
Je pa Airbus imel kar nekaj težav z zamudami pri izdelavi. V letalu je približno 530 kilometrov električnih napeljav, ki so povzročala največje težave pri pravočasni dobavi letal.
Ob tem, da letalo porabi manj goriva in nudi več prostora kot tekmec, je njegova posebnost tudi izjemno tiho delovanje. Za posebno obliko motorjev, ki pri vzletu ustvarijo manj hrupa, je bil odgovoren Rolls Royce.
Luksuz, ki mu ni para
Letalo vam ponuja prvovrstno udobje predvsem v poslovnem in prvem razredu. Ekonomski razred ponuja udobnejše sedeže in nekaj več prostora za noge, vse ostale opaznejše komoditete so na voljo le prvemu razredu. Posamezne letalske družbe naročajo različne dodatke v prvem razredu. Emirates ima na voljo štirinajst privatnih kabin, ki dostopajo skupno do dveh kopalnic.
Air France se je odločil za prestižno galerijo. Vsi, ki so poleteli z A380, pravijo, da je vožnja posebno doživetje in je vredna doplačila.
Za razvoj letala je Airbus porabil 11 milijard ameriških dolarjev.
Samo družba Emirates jih pričakuje 58. Dosedaj je Airbus izdelal skupno 56 letal za vse letalske prevoznike.
Vsi razredi razpolagajo z naprednim sistemom za zabavo (filmi, glasba in igre po izbiri posameznega potnika).
Na koncu hodnikov so ves čas leta na voljo manjši prigrizki in pijače (ob standardnih obrokih, ki so postreženi na sedežih).
Prvi in poslovni razred omogočata spanje na popolnoma prilagodljivih sedežih (beri - posteljah).
Ob taki hrani pozabite, da ste na letalu.
Uporaba kopalnice s tušem le za prvi razred.
Prvi razred razpolaga z najimenitnejšimi pijačami.
Za udobno počutje na avionu skrbi 27- članska posadka.
Gost je na letalu car.
Prestiž na vsakem koraku
Foto: www.emirates.com
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Tü se pa že fajn da leteti. Takšne udobnosti bi si vsak želo. Super članek!!
Eni tou udobje lejko samo gledamo. Mogouče pa ...
Škoda ka nemre pristati na airportu Rakičan ?
Pride v Rakican drugi teden.