LOKALNO
Uspešno zaključen projekt Energetska sanacija Osnovne šole Tišina
Občina Tišina je v začetku leta 2013 uspešno kandidirala na javnem razpisu "Sofinanciranje operacij za energetsko sanacijo osnovnih šol, vrtcev, zdravstvenih domov in knjižnic v lasti lokalnih skupnosti" s prijavljenim projektom Energetska sanacija Osnovne šole Tišina, ki se je zaključil 30. maja 2014.
Pogodbena vrednost za izvedbo del znaša 321.131,11 evrov
Z izbranim izvajalcem del Dolinka inženiring Beltinci z.o.o. je bila v sredini septembra 2013 podpisana pogodba za izvedbo del v skupni višini 303.843,66 evrov z DDV. Občina Tišina je k gradbeni pogodbi dodala še aneks za povečanje obsega del – na vzhodni in južni strani osnovne šole je bilo namreč potrebno namestiti nove zunanje žaluzije, kar je povečalo skupno pogodbeno vrednost na 321.131,11 evrov z DDV.
Projekt financiral hohezijski sklad Evropske unije
Sofinancer Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je s pogodbo o sofinanciranju projekta obljubilo sofinanciranje projekta v višini največ do 168.541,86 evrov. Projekt je preko Ministrstva delno financiran s pomočjo kohezijskega sklada Evropske unije. Od sofinancerja so že prejeli sredstva po prvem zahtevku, preostali del odobrenih sredstev pa pričakujejo do jeseni. Ključni cilji Občine Tišina, zadani ob pričetku investicije, so doseči optimalno energetsko učinkovitost stavbe, zmanjšati izpust škodljivih emisij v okolje ter zagotoviti dobre pogoje za osnovnošolce in predšolske otroke.
Ključna dela pri projektu Energetska sanacija Osnovne šole Tišina
Če povzamemo še nekatera ključna dela omenjenega projekta:
- izdelava toplotno izolacijske fasade iz kamene volne debeline 14 cm ali po potrebi z EPS oziroma XPS = 2.394 m2,
- izdelava dodatne izolacije na ravni strehi, konzoli telovadnice in vrtca – Bibe = 1.305,92 m2,
- izdelava dodatne izolacije hladnega podstrešja zgradbe osnovne šole = 774 m2,
- zamenjava steklenih prizem na stopnišču z novimi aluminijastimi okni,
- vgradnja novih zunanjih okenskih žaluzij = 60 kom,
- izdelava novih zunanjih okenskih polic,
- zamenjava obstoječih črpalk v kotlovnici s frekvenčno reguliranimi,
- zamenjava termostatskih ventilov na 135 radiatorjih,
- druga dela, kot so prestavitve strelovoda, kleparska dela itd.
Projekt prinaša prihranke stroškov za toplotno energijo
Pred sanacijo objekta je znašala povprečna raba toplote v zadnjih treh letih 304,48 MWh/leto. Predvidena raba toplote po energetski sanaciji pa znaša 195,75 MWh/leto, kar poda ocenjen prihranek na letni ravni v višini 108,73 MWh. Preračunano na trenutne cene energenta v obstoječi kotlovnici (utekočinjeni naftni plin) predvidevajo letni prihranek stroškov povprečno 14.000 evrov za ogrevanje glede na prejšnje stanje.
Več fotografij v spodnji galeriji ...
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Premako ambiciozno. Čez 2 leti bo tak ukrep slabši od najslabšega dovoljenega! Škoda. Stojan Habjanič
V fsakoj dobroj stvari nikak najde neka slaboga. Kaka pa bi te naj bilou boukše? Da vidimo kak bi pa te trbelo narediti?
G. Habjanič bi verjetno dal 2x več izolacije in še gromozanski prezračevalni sistem v vsa nadstropja. Aja .. pa zaklenil bi učence od 8.00 do 13.00 v šolo ?
vsaj dreve bi njali na meri :D