POM-TURE
Varaždin – hrvaško mesto blizu Pomurcem, ki obiskovalce popelje v srednji vek
Tokrat vam predstavljamo Varaždin, hrvaško mesto, ki očara z zgradbami in detajli, ki obiskovalcev ne puščajo ravnodušnih, predvsem pa je zaradi svoje bližine primeren za enodnevni izlet.
Varaždin je mesto na severu Hrvaške. Leži 81 km severno od Zagreba, od Murske Sobote je oddaljen le dobrih 60 km. Ima okoli 47 tisoč prebivalcev, mesto pa je znano pobaročni arhitekturi, ter tekstilni, prehrambeni in računalniški industriji.
Varaždin je bil med leti 1767 in 1776 hrvaška prestolnica, v tem času pa so v njem zgradili številne palače in javne zgradbe ter mu dali pečat baročnega mesta. Največja atrakcija Varaždina je trdnjava Stari grad, v katerem danes domuje Mestni muzej.Trdnjava je bila prvič omenjena v 12. stoletju in velja za takratni sedež Varaždina. Ob koncu 14. stoletja je prišla v posest Celjskih grofov in bila deležna obnove v gotskem slogu. V 16. stoletju je bila rekonstruirana v moderno renesančno utrdbo, dobila okrogle stolpe, obkrožal pa jo je jarek napolnjen z vodo. Danes je osrednja turistična točka v Varaždinu.
Številni cerkveni zvoniki obiskovalce mesta vabijo na ogled kar nekaj zanimivih cerkva v mestu.
V zgodovinskem središču Varaždina je serija palač iz dobe baroka. Palače so bile zgrajene od XVII. stoletja do začetka XIX. stoletja in so jih zgradile hrvaške plemiške družine ali plemiči iz tujine. Na glavnem trgu leži palača grofov Drašković iz XVIII. stoletja. Osrednja stavba na trgu je Mestna hiša, ki je bila zgrajena v XVI. stoletju, njena fasada s sedanjo podobo pa je bila rekonstruirana leta 1791-1793. Na Frančiškanskem trgu je znana palača Patačić, ki je dvonadstropna in ima kljub svoji majhnosti zelo razkošno fasado. V njej se je odvijalo bogato družabno življenje grofa Franza Patačića in njegove žena Katarine, ki sta organizirala mnoge plesne in gledališke predstave. V palači je še vedno nekaj ohranjenih sob s stenskimi poslikavami iz omenjenega časa. Freske so ohranjene tudi v sosednji palači Varaždinske županije, ki je bil ena od največjih baročnih palač v Hrvaški. V osrednji dvorani palače so iluzionistično poslikani marmorni stebri.
Na severni strani trga se v slogu poznega baročnega klasicizma nahaja palača Wasserman-Kreuz (1785-1786.) in palača Herzer (1791-1795), ki jo je postavil mesti poštar Franjo Herzer, ki je obogatel z igranjem loterije.
Na Stančićev trgu pred nekdanjim vhodom v trnjavo Stari grad se nahaja palača Prašinski-Sermage iz XVII. stoletja z značilno barvito fasado s črno-rdečimi medaljoni in prekrasnim kamnitim stopniščem.
Na Trgu svobode se nahaja tudi palača družine Petković iz leta 1767, ki je v svojem času imela zelo bogat portalni vhod z družinskim grbom. Ob koncu XIX. stoletju in zgodnjih letih XX. stoletja prihaja do izgradnje vrste lepih meščanskih vil. Najpomembnejša zgradba iz tega zgodovinskega obdobja je stavba Hrvaškega narodnega gledališča, ki sta jo projektirala slavna dunajska arhitekta Fellner in Helmer, graditelja mnogih gledališč v srednji Evropi. V samem mestu stoji več znamenitih spomenikov, med njimi pa so vsekakor pomembni baročni kip sv. Janeza Nepomuka pred Strarim gradom, sodobni Meštrovićev kip Grgura Ninskega pred frančiškansko cerkvijo in doprsni kip priljubljene cesarice Elizabete (Sissi) v dvorišču palače Varaždinske županije.
Veliko turistov pa obišče tudi varaždinsko pokopališče, ki s prepletanjem kiparstva in vrtnarstva ponuja ambient mestnega pokopališča, ki velja za enega najlepših na Hrvaškem.
Mestu dajo svoj čar tudi sončne ure, ki jih najdemo na mnogih zgradbah, v številnih kotičkih pa je moč najti tudi simbole angelov, ki pustijo na obiskovalcih nepozaben pečat.
Barvitost mestu dajo tudi stara kolesa, ki prebarvana in okrašena z rastlinjem služijo kot okras, ter tematsko okrašene ulice …
Vir: Wikipedia, Mojsvet.info, foto: Pomurec.com
Več fotografij v spodnji galeriji ...
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.