LOKALNO
Policisti poostrili nadzor nad uporabo varnostnih pasov
V času od 9. do 16. marcem poteka evropsko usklajen nadzor nad uporabo varnostnih pasov. V tem času bodo policisti na območju Pomurja ob rednem delu intenzivneje preverjali, ali so vozniki in potniki v vozilih med vožnjo pripeti z varnostnim pasom in če vozniki pri prevozih otrok uporabljajo ustrezne zadrževalne sisteme.
Namen aktivnosti je povečati stopnjo uporabe varnostnega pasu v osebnih avtomobilih, tovornih vozilih ter avtobusih in zmanjšanje števila mrtvih in hudo telesno poškodovanih zaradi neuporabe varnostnega pasu.
Kar 20 odstotkov voznikov, udeleženih v prometnih nesrečah, ni uporabljajo varnostnega pasu
Na območju Pomurja so policisti v letu 2013 obravnavali 1.045 prometnih nesreč , v katerih je bilo udeleženih 1.178 voznikov osebnega avtomobila. Varnostni pas ni uporabljalo 240 voznikov osebnega avtomobila ali 20 odstotkov. Pri tem:
· 2 voznika od 6 voznikov, ki so umrli v prometni nesreči ni uporabljalo varnostnega pasu;
· 3 od 4 hudo telesno poškodovanih voznikov ni uporabljalo varnostnega pasu in
· 45 od 63 lahko telesno poškodovanih voznikov ni porabljalo varnostnega pasu.
V letu 2014 so policisti na območju Pomurja obravnavali 910 prometnih nesreč, v katerih je bilo udeleženih 1.054 voznikov osebnih avtomobilov:
· vsi vozniki osebnih avtomobilov, ki so v prometnih nesrečah umrli, so uporabljali varnostne pasove;
· 4 od 11 hudo telesno poškodovanih voznikov ni uporabljalo varnostnega pasu in
· 15 od 163 lahko telesno poškodovanih voznikov ni uporabljalo varnostnega pasu.
Foto: www.sxc.hu
Tudi sopotniki pogosto niso pripeti
V letu 2013 je bilo udeleženih v prometnih nesrečah 70 potnikov v osebnih avtomobilih:
· 1 potnik, ki je v prometni nesreči umrl, ni uporabljalo varnostnega pasu;
· 1 od 4 hudo telesno poškodovanih potnikov ni uporabljalo varnostnega pasu in
· 20 od 65 lahko telesno poškodovanih potnikov ni uporabljalo varnostnega pasu;
V letu 2014 je bilo udeleženih v prometnih nesrečah 78 potnikov v osebnih avtomobilih:
· 2 od 5 hudo telesno poškodvanih potnikov ni uporabljalo varnostnega pasu in
· 12 od 72 lahko telesno poškodovanih potnikov ni uporabljalo varnostnega pasu.
Policija pojasnjuje, da manjša stopnja privezanosti ob trčenju, nedvomno pomeni večjo verjetnost nastanka hudih telesnih poškodb ali smrti: »Moramo pa se zavedati, da tudi najkakovostnejši sistem varnostnih pasov kombiniran s številno drugo varnostno opremo v avtomobilu ne bo zagotavljal učinkovite varnosti, čevozilo trči s preveliko hitrostjo. Zato je pas le eden izmed mnogih dejavnikov, s katerim obvarujemo svoje življenje v prometnih nesrečah.«
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Sam sem bil udeležen v promrtni nesreči kjer me je vrglo iz vozila pri 145km pa sem edini preživel ker nisem bil privezan,ostali so žal umrli vkleščeni v vozilu pa so bili usi pripeti.Zato kaj ti pomaga čelada če se ti padalo ne odpre ampak to je že druga zgodba...
Še bolj bi morali poostriti in kontrolirati uporabo mobitela med vožnjo, predvsem pri mladini, ki tudi največ telefonira med vožnjo. Potem pa ne vidijo ceste, ne prehoda za pešce, ne prometnih znakov, ničesar. Tudi sam imam tako izkušnjo, ko je mladi nadebudni šofer pozabil, da je na cesti in pridno telefoniral, da smo se ga mogli vsi drugi izogibati.
simbi ........... jaz pa vijdim da tistih okrog 40--45 let jih ma več mobitel na uhi kot pa mladi
ALI JE RES PREKRŠEK PREKRŠEK ČE TE POLICIST NE DOBI...
Telefonirajo VSI!!!!! Policaji pa tak drugo ne vejo kak za pas pa radar kasejrati. J.... ge takšno policijsko delo!