https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

Zaključna konferenca v okviru projekta FUTUR, OP SI-HU 2007-2013

30.03.2015 ob 9:11  

Projekt FUTUR, katerega nosilec je Razvojna agencija Mura, se je začel na pobudo partnerjev iz Szombathelya kot plod skupnega načrtovanja in izvajanja aktivnosti na Slovenski in Madžarski strani. Projekt naj bi imel učinke na Železno županijo in na Pomurje, kjer se bodo osredotočili na razvoj turizma na omenjenem območju.


»Začetna ideja je bila, da moramo najprej narediti prekomejno skupno strategijo razvoja turizma, da moramo vključiti tiste posebnosti, ki jih imamo v naši regiji, monografijo gradov ter se udeležiti številnih sejmov in pilotno preizkusiti sistem elektronskega vodenja po muzeju,« je na zaključni konferenci povedal svetovalec direktorja, Romeo Varga.

Pomurje in Železna županija z bogato kulturno in naravno dediščino

Na zaključni konferenci so tako bili predstavljeni rezultati skupnega dela in s tem tudi zastavljeni cilji na področju razvoja turistične ponudbe in skupnega sodelovanja, tako na slovenski kot na madžarski strani. Po besedah Varge je bila narejena čezmejna strategija in načrt aktivnosti, ki jih bodo izvajali tudi v prihodnjem obdobju ter v Pomurju in na Madžarskem v Železni županiji tako čimbolje realizirali danosti, ki jih imamo, denar bo pritekel v regijo in ga bo čim več tukaj tudi ostalo. S tem pa se strinja tudi direktor RRA Mura, Danilo Krapec in dodaja: »Regiji na slovenski in madžarski strani tvorita skupen prostor z bogato naravno in kulturno dediščino ter programsko ponudbo, ki temelji na zgodovini skupnega območja.«

20 novih turističnih produktov, monografija gradov, vodeni ogledi po muzeju

Rezultat sodelovanja slovenskih in madžarskih partnerjev je 20 novih turističnih produktov na obeh straneh, predvsem pa so, kot je na zaključni konferenci dejal Tomislav Knez  iz agencije Zvezda Turizem, turistične agencije prepoznale potencial večih produktov. »Agencija Zvezda Turizem in Kompas Pomurje sta pristopili k trženju nekaterih turističnih produktov na slovenski strani in tako se bodo domači in tuji turisti lahko odločali za pakete, ki so že na trgu Vikend na podeželju, Pomurski Rdeči baron, Od kmetije do kmetije, Pomurske zvezde in Dve republiki v dveh dneh.« 

»Izdelali smo monografijo gradov, na kateri si lahko obiskovalec ogleda 14 gradov njihovega interesa in dobi informacije o zgodovini gradu, kje se nahaja in kaj se tam dogaja. Mogoče je videti zunanjost gradov v 3D obliki. Nastala je spletna stran (www.pannon-castles.eu), ki bo s svojimi zgodbami pritegnila predvsem mlajšo generacijo,« pravi Varga, z upanjem, da bo to res portal, ki ga bodo ljudje uporabljali. »Predstavitev gradov in dvorcev ni klasičen vodnik zgolj z naštevanjem dejstev, ampak se obiskovalci spletne strani po gradovih sprehodijo skozi zgodbo. Pri tem pa jim pomaga knjižni lik, in sicer profesor zgodovine Feri Gradnik, ki se skupaj z bralci poda na raziskovanje gradov in okolice,« je ob predstavitvi pojasnila Norma Bale iz Zavoda za kulturo, turizem in promocijo Gornja Radgona.

Partnerji so se udeležili tudi dveh sejmov, v Berlinu in v Amsterdamu, kjer so uspešno predstavili projekt in rezultate le-tega. »To je bilo resnično dobro partnerstvo, saj smo končno odpravili meje in delovali skupno. V turizmu se je namreč potrebno povezovati, izdelati projekte, ki jih lahko skupaj udejanjimo, ob tem pa pozabimo na meje,« so zadovoljni tudi partnerji na madžarski strani, ki potrjujejo aktivnosti s slovenskimi partnerji tudi v prihodnje. Slovenski in madžarski partnerji so vzpostavili virtualni sistem vodenja v gradu v Beltincih na slovenski strani in v dveh gradovih (Keszthely, Sárvár) na madžarski strani.

Na zaključni konferenci je tako Dániel Holdosi iz Vas Megyei Önkormányzati Hivatal podal predstavitev virutalnega sistema in prikaz delovanja spletne aplikacije, namenjene mobilnim telefonom in tabličnim računalnik, s pomočjo katere bodo dobili vse informacije o muzeju. Gostje zaključne konference so tako lahko že preizkusili aplikacijo in opravili prvi vodeni ogled po grajskem muzeju lekarništva v Beltincih in so polni pričakovanj nadaljnih aktivnosti.

»Turist je tisti, ki lahko ponese lepo besedo, ko odide zadovoljen od nas«

»Zelo pozitivno je, da je projekt tako nastal, se razvijal in dokončal ter lahko sedaj vsi z veseljem ugotavljamo, da smo uspeli promocijo, ki bo zagotovo imela pozitivne učinke in bo privabila domače ter tuje turiste,« je zadovoljen župan občine Beltinci, Milan Kerman, ki želi turistične točke še bolj poudarjati in dodatni turistično ponudbo. »Kar naredimo za turista, ki pride k nam, se nam samo poplača. Turist je tisti, ki lahko ponese neko lepo besedo, ko odide zadovoljen od nas.« 

Projekt FUTUR je bil sofinanciran s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru Operativnega programa Slovenija-Madžarska 2007-2013

 

Več fotografij v spodnji galeriji ...

    Fotogalerija