https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje
https://www.pomurec.com/go/203/LOKALNO
https://www.ris-dr.si/go/1011/1886/DRUZINSKI_CENTER_POMURJE

LOKALNO

Bisol zgradil sončni elektrarni v občini Puconci

Murska Sobota, 19.08.2010 ob 9:55  

Edini slovenski proizvajalec fotonapetostnih modulov Bisol, ki bo predvidoma septembra v Murski Soboti pričel z gradnjo proizvodne hale, je zgradil dve sončni elektrarni v občini Puconci.

Uspešno slovensko podjetje s področja fotovoltaike Bisol je konec aprila v Severno obrtni-industrijski coni v Murski Soboti kupilo 5,1 hektarjev veliko zemljišče, na katerem bodo v treh fazah povečevali proizvodne kapacitete. Po zadani strategiji naj bi prva proizvodna hala bila zgrajena že letos, zato smo se pozanimali, kdaj se bo pričela gradnja. "Smo v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja, pridobitev katerega pričakujemo kmalu, tako da se bo lahko gradnja proizvodnih prostorov začela že v septembru. Gre za pet tisoč kvadratnih metrov veliko proizvodno halo, v kateri je prostora za šest proizvodnih linij," pravi vodja odnosov z javnostjo Katja Goršek.

Že zdaj bi, če ne bi postopki trajali tako dolgo, zaposlili nove ljudi

Ob koncu prve faze naj bi bilo zaposlenih 150 oseb, že v tem letu pa naj bi delalo 40 oseb. Pa je to izvedljivo? "Če bi bilo mogoče, bi že zdaj zaposlili nove ljudi, vendar pa so upravni postopki pri pridobivanju gradbenega dovoljenja zaradi vrste objekta, gre namreč za zahteven objekt, nekoliko daljši in kompleksnejši. Prav tako se dlje časa čaka na dobavo proizvodnih linij," odgovarja Goršekova. V naslednjih petih letih, ko bo končana tretja faza širitve, naj bi bilo odprtih 750 delovnih mest v dodatno zgrajenih proizvodnih prostorih v skupni površini 24 tisoč kvadratnih metrov, vrednost naložb za razvoj novih proizvodnih obratov bo predvidoma znašala 130 milijonov evrov.

Sončni elektrarni na Osnovni šoli Puconci in Bodonci

Podjetje Bisol pa se ne ukvarja zgolj s proizvodnjo elementov za sončne elektrarne, temveč jih tudi gradi. Tako so julija zgradili največjo strešno sončno elektrarno v državi, ki stoji na strehi tovarne Cimos TAM-a v Mariboru in ima nazivno moč 998 kW. Le-ta bo na leto proizvedla 1200 MWh električne energije. V ta namen so pred kratkim ustanovili novo družbo Bisol PVPP1, na katero bodo prenesli investiranje in upravljanje sončnih elektrarn na strehah, kajti vse več sodelujejo z različnimi občinami, tudi že s puconsko občino. "Z občinami že nekaj časa dobro sodelujemo. V Puconcih in Bodoncih je že zaključena montaža elektrarn na strehah osnovnih šol, čaka se na testni zagon. Gre za elektrarni velikosti 103 kW in 31 kW," pravi Goršekova in dodaja, da so dogovorjeni za najem streh še v občinah Cerknica, Litija, Celje, Prebold in Šmarje pri Jelšah.

Vsaka streha je primerna, obstajajo pa zakonitosti za optimalno delovanje

Sončne elektrarne je moč videti tudi že na stanovanjskih hišah, kar lahko jemljemo tudi kot naložbo, saj država ponuja za tovrstno energijo odkup enotnih 415,46 evra na megavatno uro za obdobje 15 let, kar je več, kot pa se kupuje električna energija iz omrežja. Investicije se ponavadi povrnejo v nekaj več kot desetih letih, medtem ko je obratovalna doba sončnih elektrarn od 25 do 30 let. In kakšna streha je primerna za namestitev sončne elektrarne? "Sončna elektrarna se lahko postavi na vsako streho, ne glede na obliko ali vrsto kritine. Seveda se je potrebno prilagoditi zakonitostim, ki vplivajo na optimalno delovanje sončne elektrarne. Iz tega razloga se priporočajo strehe in površine, ki so obrnjene na jug, nimajo senčenj na sami površini ali v okolici, objekti pa niso statično vprašljivi. Prav tako mora biti ohranjenost kritine objekta dovolj dobra, da bo vzdržala dodatno obtežitev zaradi namestitve fotonapetostnega sistema," pojasnjujejo s podjetja Bisol.

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. PREKMUREC
      19.08.2010 ob 11:41 PREKMUREC

      Rejsan bi ge rad vido izračun po desetij lejtaj.

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. novak7
      20.08.2010 ob 9:17 novak7

      Sobota je tak ale tak glede energijske izkoriščenoste pa ozaveščenoste ekološka katastrofa!!! Pri varovanje narave (kera ma neprecenljivo vrednost) se nikak nesme gledate na profit, kvečjome na pozitivno nulo, ker samo tak omogaučemo kvalitetno bivanje našen zanamcom!

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.