LOKALNO
Simpozij o romskem jeziku
Inštitut za romološke študije, izobraževanje in kulturo je v ponedeljek v Murski Soboti organiziral simpozij posvečen svetovnemu dnevu romskega jezika z naslovom Pomen uporabe romskega jezika v Evropi in Sloveniji.
Poleg 8. aprila - svetovnega dneva Romov je 5. november razglašen za svetovni dan romskega jezika. Ob tej priložnosti je Inštitut za romološke študije, izobraževanje in kulturo organiziral simpozij o romskem jeziku, na katerem so sodelovali domači jezikoslovci, učitelji romskega jezika in literature, novinarji, politiki in pisatelji, ki so razpravljali o romskem jeziku v razmerju do jezikov drugih etničnih manjšin in potrebi po zaščiti romskega jezika. Pomembnost dneva romskega jezika se kaže v tem, da romski jezik v preteklosti ni bil raziskovan kot bi moral biti. Ker ni bil zapisan, se daje danes temu poseben poudarek, še posebej standardizaciji romskega jezika.
V Evropi živi ca. 20 milijonov Romov. Romski jezik je ponekod priznan kot uradni jezik, zato s svetovnim dnevom romskega jezika, opozarjajo na pomen standardizacije romskega jezika. V številnih evropskih državah ima romščina priznan status manjšinskega jezika, med drugim v Avstriji, Nemčiji, Sloveniji, na Švedskem in na Madžarskem. V Makedoniji in Kosovu pa ima celo status uradnega jezika. Pod vplivom avtohtonih ne-romskih jezikov se je romski jezik razdelil na množico narečij. Nekateri izmed njih imajo značaj posebnega jezika. Čeprav se nekateri med seboj ne morejo razumeti, je jedro narečnega besednjaka bolj ali manj enako, je bilo slišati na včerajšnjem simpoziju.
Dr. Saša Glazič iz kulturnega ministrstva je opozoril na nacionalno resolucijo o jezikovni politiki, kjer imajo pri skrbi za jezik pomembno vlogo romske institucije. Direktor Inštituta za romološke študije, izobraževanje in kulturo Jožek Horvat Muc je povedal, da je romski jezik v Sloveniji že standardiziran ter med drugim opozoril na izginjanje romščine iz romskih skupnosti. Mag. Stane Baluh iz Urada za narodnosti pa je med drugim dejal, da je vsaka zapisana beseda hrana za naše zanamce.
Po simpoziju so si zbrani ogledali murskosoboški Evropski muzej romske zgodovine in kulture.
Več fotografij v spodnji galeriji...
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Kdaj pa je MUC doktoriral ? On edini se lahko kosa z ljudmi , ki so namenjeni med njegovo populacijo ? Tak izgleda , da je tole res !
Celec domov si jih pelaj!
mene pa zanima kelko romske dece prešte kakšno rromsko knjigo ?
CIGANI kaksni romi a slučajno na teh stolih sedijo zavaljeni okvirji in obrobe??? Ne sedijo CIGANI in ze enkrat nehajte z to nesmiselno besedo ROM!
Od bakrenij izdelkov in o vkradnjenon bakri nej so nič razpravlali ka bi radi meli topilnico pa industrijsko cono .Bilo je že govora .
ciganana vse plačuje socijalno od hrane do elektrike in toti muc nema osnovne šole nej magisteri
Zakaj je romska podpora večja, kot pa nekatere penzije, saj pa penzionist je državi nekaj dal, zdaj pa dobi manj kot nekdo, ki nima ene ure delovne dobe.
tudi mene to zanima ??
...mislim, da imajo preveč privilegijov, prevelike prijemke od države, ni nobene kontrole nad zaposlenimi v Avstriji, ki prejemajo doma še podporo, vendar tiste, ki so prislužili penzijo lahko preštejemo na prste ene roke, nimam nobene fobije do njih, vendar vse kaj je prav , v naši ljubljeni državi pa itak ni nič prav, kmečka penzija 180 - 250 E romski dodatek od 300 - 500 in še več E, kud plovi ovaj brodm ma kakšen brod - olupina od broda, pa zbougom.....
Župn uvedite nam brezplačni avtobus do Pušče. Hvala.
Župan uvedite njim posrano prikolico puno dreka pa crknjenij pujcekov do Pušče čim prej .Hvala
Haha,avtobus???s taxiji se vozijo.
Soboški taxisiji so samo T od taxija. Na postaji stojijo in čakajo kot prijateljice noči.
A je to res, da je romski dodatek 300 do 500 eur?
Pa eni taxiji nas na porgo pelajo.Te pa jim tak ne plaćamo.
ukinot socijalno podporo in naj idejo delat prostovljno z beguncami lejko jim kaj plačajo begunci pa te jim dati 70.evrov pomoči ka bi znali kak se kaj kri sliži ampak vseka je kriva država ka jih ščiti na vseh distancah
"Dosadjujem se kao sapun u ciganskoj kuči." Na jim država žajfe kupi, da bodo manj smrdeli.