GOSPODARSTVO
Ukinili davčne blagajne za manjše NVO
Minuli petek so v Uradnem listu bile objavljene spremembe Pravilnika o Zakonu o DDV, ki določajo, da manjšim NVO ni več potrebno izdajati računov, kadar prodajajo svoje izdelke ali storitve, s tem pa jim posledično ni treba več uporabljati davčnih blagajn. Sprememba je posledica intenzivnih skupnih naporov in akcij CNVOS, Olimpijskega komiteja, Planinske zveze in Zveze društev upokojencev.
Na podlagi večmesečnih intenzivnih naporov CNVOS, Olimpijskega komiteja, Planinske zveze in Zveze društev upokojencev za ukinitev davčnih blagajn za manjše nevladne organizacije je minister za finance v petkovem Uradnem listu št. 39/2016 objavil Pravilnik o dopolnitvah Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost, ki spreminja pravila o tem, kdaj je potrebno izdati račun. Računa ob opravljanju pridobitne dejavnosti (npr. društveni izleti, prodaja na stojnici, kotizacije, vstopnice…) tako od 4. 6. 2016 ni več potrebno izdati nevladnim organizacijam, če so izpolnjeni sledeči pogoji:
- blago ali storitev se prodaja posameznikom (sem ne sodijo samostojni podjetniki ali druge osebe, ki opravljajo dejavnost na trgu),
- organizacija ima v koledarskem letu manj kot 5.000 evrov prihodkov iz pridobitne dejavnosti, oz. se predvideva, da te meje ne bo presegla (prag se nanaša samo na prihodke iz pridobitne dejavnosti, tako da so lahko celotni prihodki NVO, ki zajemajo npr. tudi prihodke iz javnih sredstev ali donacije, višji),
- upravljajo in vodijo jih večinoma prostovoljci (kar pomeni, da npr. predsednik društva ali člani upravnega odbora ali člani sveta zavoda za svoje delo niso plačani),
- njihove cene so nižje, kot jih za podobne dobave zaračunavajo pridobitne organizacije (npr. turistične agencije, trgovine, gostilničarji itd.).
Foto:pii.si
Kar enostavno pomeni, da če za vikend organizirate društveni izlet, kulturno ali športno priredite ali pa prodajate svoje izdelke na jutranji tržnici, vam računa že ni več potrebno izdati in zato tudi ne potrebujete več davčne blagajne, ki bi račun davčno potrdila. Podatke o prihodkih iz prodaje blaga ali storitev je zato treba evidentirati drugače (npr. s popisom zalog pred in po prodaji, z evidenco prihodkov itd.).
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
...je kje so pa našli toliko "pameti" - vsaj enkrat jih je srečala pamet, tako da bodo sedaJ mala društva lahko zadihala in delala še naprej v dobro malega človeka, veliki imajo tako preveč "pejnez" in so lahko obdavčeni.... hvala...
ka zdaj mi mala društva komi vrniti davčne blagajne
Taksistom bi tudi morali ukinuti.
zakoj pa taxiston? saj se pa preživlajo z delon. Naj plačajo davek, kak vsi ostali.
Ko prebiram ta članek veliko strokovnih napak in zavajojočih dejstev - sploh ni res, da ni treba izdati računa. Dejstvo je, da mala društva, ki imajo promet na letni ravni iz pridobitnih dejavnosti manjši od 5.000 eur ne rabijo izdajati davčno potrjenega računa - račun pa morajo izdati. Ne pisat člankov, če ne poznate vsebine - prosim, ker je zmeda in napačno razlagate zadeve.
Nič novega za ta portal.