https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

Katere pomurske občine bi se rade zbližale s soncem?

Murska Sobota, 27.08.2010 ob 8:02  

Pri pomurskih občinah smo preverili, kakšno mnenje imajo glede gradenj sončnih elektrarn in ali razmišljajo o oddaji streh za le-te. Vse štiri občine, ki so odgovorile, podpirajo gradnjo in tudi razmišljajo o oddaji streh, sedem občin pa nam ni odgovorilo.

Prejšnji teden smo poročali, da je slovensko podjetje s področja fotovoltaike Bisol v občini Puconci zgradilo na strehi osnovne šole Puconci in Bodonci sončni elektrarni. Zato smo se odločili, da preverimo pri pomurskih občinah, če so naklonjeni tovrstnemu viru energije in ali razmišljajo, da bi oddali strehe občinskih stavb potencialnim investitorjem. Dejstvo je, da v Sloveniji primanjkuje električne energije in pridobivanje le-te s pomočjo sonca spada v tako imenovano zeleno energijo, na drugi strani pa je to za občine priložnost, da s prejetimi najemninami dobi dodatna sredstva v svoj proračun.

Vsaj štiri pomurske občine naklonjene sončnim elektrarnam

Vprašanja o sončnih elektrarnah in o morebitni oddaji streh v najem smo naslovili na enajst večjih pomurskih občin, v roku sedmih delovnih dni pa smo prejeli le štiri odgovore. Gradnjo sončnih elektrarn podpirajo na Mestni občini Murska Sobota in na občinah Puconci in Beltinci, medtem ko je občinski svet občine Lendava le načeloma podprl gradnjo sončnih elektrarn na objektih, ki ne sodijo v varovano območje kulturne dediščine.

Občina Lendava podpira gradnjo sončnih elektrarn na stabah, ki niso del kulturne dediščine

Kot že rečeno je občina Puconci že podpisala pogodbi o ustanovitvi služnosti za namestitev, uporabo in vzdrževanje sončne fotonapetostne elektrarne na strehi dveh osnovnih šol, soboška občina je imela že en razpis na to temo, kjer so iskali investitorja, v kratkem pa ga bodo tudi ponovili. Tudi v Lendavi bodo pripravili javni poziv za potencialne investitorje, medtem ko so v Beltincih že v sklepni fazi izbire investitorja za gradnjo sončne elektrarne na strehi osnovne šole in vrtca.

Najemnina za oddajo streh predstavlja od 5 do 8 odstotkov vrednosti letno proizvedene električne energije

Odgovorov nismo prejeli z občin Moravske Toplice, Gornja Radgona, Radenci, Ljutomer, Odranci, Turnišče in Dobrovnik, zato ne moremo govoriti o njihovi naklonjenosti oziroma nenaklonjenosti pridobivanja energije s pomočjo sonca. Pri podjetju Bisol, ki je investitor že prej omenjenih sončnih elektrarn v občini Puconci, smo se pozanimali, kakšna je višina najemnim za oddajo streh. "Najem strehe ponavadi predstavlja od 5 do 8 % vrednosti letne proizvodnje električne energije," nam je sporočila vodja odnosov z javnostjo pri podjetju Bisol Katja Goršek.

Namesto da bi vzpodbujala, država odvrača

Ministrstvo za okolje in prostor od maja naprej izdaja odločitve o odstranitvi sončnih elektrarn, čeprav je pred leti dala mnenje Združenju slovenske fotovoltaične industrije, da za postavitev sončnih elektrarn na starih objektih ni potrebno pridobiti gradbenih dovoljenj. Državo je očitno vse večje število sončnih elektrarn premamilo in ima z zahtevo po izdaji gradbenih dovoljenj določene interese. Združenje slovenske fotovoltaične industrije tako opozarja, da je početje okoljskega ministrstva nezakonito, v primeru dejanske odstranitve sončnih elektrarn, za zdaj se to še ni zgodilo, pa se lahko pričakujejo večmilijonske odškodninske zahtevke.

Mestna občina Murska Sobota bo v kratkem ponovila razpis za potencialne investitorje

Preberite tudi: Bisol zgradil sončni elektrarni v občini Puconci

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. smesko
      01.09.2010 ob 13:09 smesko

      To pa je klasika za našo vlado, kda kera stvar zača laufati uni pristavijo vejdro (včasih je tou bil lonček)

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.