https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Študentov v Sloveniji vedno manj

26.09.2016 ob 14:00  

Še nekaj dni loči vse študentke in študente od začetka novega študijskega leta. Ob tem Surs navaja, da je v Sloveniji število študentov terciarnega izobraževanja vsako leto nižje. V študijskem letu 2015/16 se je vpisalo 80.798 študentov, kar je skoraj 5000 manj kot v letu poprej in več kot 26.000 manj kot pred petimi leti. Kljub temu še vedno študira skoraj polovica mladih, starih od 19 do 24 let.

Po podatkih Statističnega urada RS (Surs) je precej upadlo zlasti število študentov višjega strokovnega izobraževanja - v letu 2015/16 se jih je vpisalo 11.162. Precej manj je vpisanih tudi študentov na visokošolske strokovne in univerzitetne programe za pridobitev prve visokošolske diplome. V letu 2015/16 jih je bilo tako vpisanih 50.000, pred petimi leti pa več kot 78.000.

V nasprotju s prejšnjimi leti, ko je vztrajno naraščalo le število študentov visokošolskih podiplomskih programov, predvsem magistrskega študija (2. bolonjska stopnja), pa se je v letu 2015/16 zmanjšalo tudi število podiplomskih študentov. V te programe je bilo sicer vpisanih 19.512 študentov, kar je več kot četrtina vseh visokošolskih študentov. Tudi število novincev v visokošolskem izobraževanju opazno upada: v letu 2015/16 se jih je vpisalo 15.300, kar je skoraj 5000 manj kot pred petimi leti. Kljub temu pa se po vključenosti mladih v terciarno izobraževanje še vedno uvrščamo med vodilne države v Evropski uniji. Delež študirajočega prebivalstva do 24 let se je v Sloveniji v zadnjih petih letih znižal za poldrugo odstotno točko (47,8 odstotka), a še vedno študira skoraj polovica mladih. Tako lahko zmanjševanje študentske populacije delno pripišemo manj številnim generacijam mladih, so navedli na Sursu.

Foto: fe.uni-lj.si

Med diplomanti je bilo tudi v letu 2015 tako, kot v letu prej, in sicer je bilo največ diplomantov družbenih in poslovnih ved, ter prava (34 odstotkov). Diplomo iz tehnike, proizvodnih in predelovalnih tehnologij in gradbeništva je pridobilo 16 odstotkov diplomantov, 10 odstotkov pa iz naravoslovnih študijskih programov, kot so znanost, matematika in računalništvo. Tudi delež izrednih študentov zadnja leta se vztrajno manjša. Pred desetimi leti, v letu 2005/06, sta dve tretjini vseh študentov višjega strokovnega izobraževanja študirali izredno, v letu 2015/16 pa jih je izredno študiralo 40 odstotkov.

Med visokošolskimi dodiplomskimi študenti so redni študenti močno prevladovali že pred desetimi leti, bilo jih je 72 odstotkov. V šolskem letu 2015/16 je redno študiralo 85 odstotkov vseh dodiplomskih študentov. Delež rednih študentov se je v zadnjem desetletju najizraziteje povečal na podiplomskem študiju. Ob začetku uvajanja bolonjskega študija, v študijskem letu 2005/06, je redno študirala le petina podiplomskih študentov. Do leta 2015/16 se je ta delež zvišal na 84 odstotkov.

 

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      27.09.2016 ob 9:11 gost gost

      Ka do le študirali, tak slujže be dobijo. Gnezden so samo tajkuni, izkoriščevalci, ka hočejo ,meti navadne delavce, ka do jin za male plače, ali pa še te nej cele dneve rintali. Ćez leta, de se pa vidlo pomanjkanje izobraženih kadrov na vseh področjih. Nemre država stati na izkoriščenih delavcih, čeglih se zaenkrat to dopušča.

      5 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      27.09.2016 ob 15:12 gost eden gost

      Gost kmet, si so tudi nej za študij,za to moreš biti pameten, šteri so pa nej ,pa ostanejo ,ge so. Brez študiranih lidij nega obstanka nigi na svejti. Nemrejo si biti kmetje pa delavci, pa se delati pametne , najleži je goflati brez veze, to sakši zna.

      4 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.