KULTURA
Glasbena šola Murska Sobota je gostila skladatelja Bojana Glavino
Glasbena šola Murska Sobota je praznovanje 70. obletnice zaokrožila s posebnim dogodkom - večerom skladatelja Bojana Glavine. Skladatelj je za murskosoboško glasbeno šolo ob njenem jubileju napisal posebno skladbo, imenovano Prekmurska pravljica.
V sklopu dogodka so obiskovalci prisluhnili Glavinovim klavirskim miniaturam v izvedbi učencev šole. Sledil je pogovor s skladateljem, ki je odgovarjal na vprašanja učencev šole. Nato pa so prisluhnili še skladateljevi pesmi Prekmurska pravljica, ki so jo izvedli prav tako učenci sole.
Bojan Glavina je na Akademiji za glasbo v Ljubljani diplomiral iz orgel in kompozicije. Opravil je tudi dveletno šolo za klavirske pedagoge v Gorici. S skladanjem se je začel ukvarjati iz hobija, ob poklicu – poučevanju klavirja, iz notranje potrebe po poglabljanju v zvočne domišljijske igre, velikokrat pa je inspiracija za nastajanje skladbe nastala iz želje, da svojim učencem napiše nekaj, kar bi jim bilo »pisano na kožo«, skladbo s katero bi se hkrati zabavali, v njej uživali in napredovali pri klavirski igri. Tako so njegove skladbe, tudi in zlasti ko gre za otroški in mladinski opus večinoma izrazito melodično harmonsko privlačne, ali igrive, lahkotne, vedno opisne in otrokom lahko razumljive.
Njegov skladateljski opus je izrazito bogat in raznovrsten – največ skladb je posvečenih klavirju in najrazličnejšim komornim skupinam, potem zborom, drugim solistom, orkestrom…
Med temi skoraj štiristotimi skladbami (oz. zbirkami) jih je veliko nagrajenih na slovenskih in mednarodnih natečajih za kompozicijo (Italija, Hrvaška, Bolgarija, ZDA), pri raznih založbah pa je izšlo okrog 50 njegovih samostojnih zbirk. Več kot polovico svojega opusa je posvetil otrokom in mladini. Zaradi neposrednosti glasbenega jezika, iskrenosti in zanimivosti glasbenih idej, subtilnosti in občutljivosti za otrokov svet domišljije in čustev so Glavinove skladbe izredno dobro sprejete med mladostniki, saj je trenutno eden izmed najbolj izvajanih slovenskih skladateljev, čigar kompozicije so se uvrstile kot obvezne na uglednih tekmovanjih (TEMSIG, Chopinov zlati prstan, Tartinijevo tekmovanje).
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.