GLOBALNO
Zakon zdravstvene reforme: politični odzivi previdni, zavarovalnice kritične
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je včeraj predstavila predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Med drugim omejuje čas prejemanja nadomestila za bolniško odsotnost, ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje in doplačil za pravice iz obveznega zavarovanja. Prvi politični odzivi so previdni, zavarovalnice so kritične.
Z vsemi ukrepi zakona bo po besedah ministrice v zdravstveno blagajno do leta 2022 prišlo dodatnih 300 milijonov evrov, predlog pa bi lahko šel v javno obravnavo 1. februarja.
V SD so zadovoljni, da je ministrica z zakonom predlagala progresivno lestvico za plačevanje zdravstvenega zavarovanja. Želijo pa vedeti, kaj je v košarici pravic, je po koalicijskem vrhu v izjavi novinarjem povedal glavni tajnik SD Dejan Levanič. Predlog zakona je sicer po njegovem mnenju korak, ni pa to zdravstvena reforma. Poleg tega je v zakonu je še nekaj odprtih vprašanj, je poudaril.
Foto:data.si
Po mnenju vodje poslanske skupine SMC Simone Kustec Lipicer pa zakonski predlog dejansko pomeni zdravstveno reformo, se je pa treba vsebinsko podrobneje seznaniti s celotnim predlogom zakona, ki ima nekaj čez 340 členov. To je poudaril tudi poslanec DeSUS Tomaž Gantar. Po njegovem mnenju pa je dobra uskladitev za postopni prenos vsega tistega, kar ne sodi v blagajno zavoda za zdravstveno zavarovanje, na proračun. Pozdravil je tudi rešitev, po kateri bi glede na sistem neto pokojnin manjkajoči del v zdravstveno blagajno prispeval proračun, navaja STA.
Opozicijske poslanske skupine so bile v odzivih previdne. Medtem ko v ZL pozdravljajo ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, sta poslanec NSi Jernej Vrtovec in evropska poslanka iz vrst SDS Romana Tomc do predlaganih rešitev skeptična. Vrtovec meni, da predlagane rešitve krepijo monopol zdravstvene zavarovalnice in dražijo zdravstvene storitve. Pri ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja gre po njegovi oceni le za nov davek. Tomčeva pa je prepričana, da ključna vprašanja na področju zdravstva še vedno ostajajo odprta. Zaenkrat je vse le na papirju, do realizacije je še zelo daleč, je zapisala. V ZL so napovedali, da bodo podrobnosti predloga še preučili. Pozorni bodo na to, da se pravice ne bi zmanjševale.
Zakonski predlog sicer spreminja tudi organe Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Po zdajšnji ureditvi ima ZZZS generalnega direktorja, 11-članski upravni odbor in 45-člansko skupščino. Po novem bo imel le generalnega direktorja in devetčlanski svet. Direktorja bo imenoval državni zbor na predlog sveta, imenovanje v. d. direktorja pa bo v pristojnosti vlade. Poleg tega ZZZS po zakonskem predlogu dobiva vlogo aktivnega kupca, s tem pa tudi odgovornost za postavitev minimalnega standarda kakovosti storitev in materiala, zahtevanega pri plačilu zdravstvenih storitev. Obenem ZZZS dobiva tudi stalno nalogo posodabljanja obračunskih modelov in cen.
Foto: zurnal24.si
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije predloga zakona ne morejo komentirati, ker ga še ne poznajo. Bolj zgovorni so bili v zdravstvenih zavarovalnicah. Te so bile v odzivih na zakon, ki predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, kritične. V Adriatic Slovenici se bojijo, da predlog sprememb pomeni le odlaganje reševanja pravih težav slovenskega zdravstva, v Vzajemni pa menijo, da je treba najprej poskrbeti za dobro organizacijo zdravstva in jasno opredeliti košarico pravic, ureditev financiranja je šele naslednji korak. Predstavniki zavarovalnic sicer niso v nobeni fazi sodelovali pri pripravi predloga, zato podrobnosti in učinkov predloga zakona ne poznajo, so za STA sporočili iz Slovenskega zavarovalnega združenja.
Koalicija je sicer pričakovala tudi rešitve za skrajševanje čakalnih dob. A naj bi kratkoročne rešitve ministrica pripravila do konca meseca, dolgoročne rešitve pa so stvar reforme, je povedal Gantar.
Več o zakonu si lahko preberete TUKAJ.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
konkurenca - monopol Lepo prosim, kakšna konkurenca pa so bili - 2 eur razlike? To je konkurenca?? Naj ima ZZZS "monopol", pa naj stopi grabežljivcem in provizijocecalcem na prste, pa bo vse ok! Zavarovalnice bijejo plat zvona, da bodo imele viška delavcev (odpuščanje). Kdo se je pa na Vzajemni, Adriatiku in drugih zavarovalnicah jokal, ko je iz Mure letelo 5.000 ljudi? Prav je tako - saj ti ljudje niso delali nič drugega, kot odžirali denar za zdravstvo. Isto kak ona banda s stenti in kolčnimi vsadki! Upajmo, da vas nekoč nekši vrag le v red vzame.
Zavarovalnice so kot MAFIJA 70 % obdržijo zase 30 % pa dajejo zdravstvu, zakaj ni obratno potem ne bi bilo toliko čakalnih vrst v KC Ljubljana 1 milijon evrov izgube saj je to normalno ker so prekoračili limit ki ga je postavila zavarovalnica in jim ga noče izplačat ker potem nebi mogli na zavarovalnici si poniti žepe in podpirati skorumpirane politike. to je dina resnica in naj se ne Jočejo zavarovanice ker jim nič drugega ni kot sama kraja družbenega denarja ko pa treba pomagat potem pa so ljudje tisti ki zbirajo denar za bolne otroke , bojijo se za višek zaposlenih saj ni čudno ker živijo in delajo na račun pacientov ki jim jemljejo še to malo kaj imajo