KULTURA
V Pomurskem muzeju predstavili knjigo o madžarskih beguncih v Sloveniji
V petek, 24. marca 2017, je v Pomurskem muzeju Murska Sobota potekala predstavitev knjige o madžarskih beguncih v Sloveniji v letih 1956 in 1957 s posebnim poudarkom na razmerah v Prekmurju in Porabju. Knjigo z naslovom "Kam gremo, prijatelji? V svet!" so predstavili avtorji dr. Attila Kovacs, dr. Lajos Bence in Tanja Kolosa.
Dr. Lajos Bence, dr. Attila Kovacs, László Göncz in Tanja Kolosa so štirje avtorji zbornika, v katerem je zbranih pet študij, ki bralcu predstavljajo madžarsko begunsko vprašanje leta 1956 in 1957 ter dogajanje v Sloveniji. V Sloveniji so madžarske begunce nastanil v Veržeju, na gradu Borl, v Radencih, Štatenbergu, Rogaški Slatini, Jelšingradu, na Bizeljskem, v Brestanici, v sprejemnem centru v Črncih na Apaškem polju in v Murski Soboti.
Pred vsebino zbornika pa še pojasnilo naslova. Četrtega novembra 1956 se je v Jugoslavijo iz vojašnice Zajda v bližini naselja Lenti, umaknila celotna četa stotih vezistov. S polno opremo, radijskimi oddajniki in orožjem ter 17 vozili so pri Rédicsu prečkali madžarsko-jugoslovansko mejo. Ko so prispeli v prvo slovensko naselje Dolga vas, v kateri so živeli pretežno madžarski prebivalci, naj bi na poizvedovanje domačinov: "Kam gremo prijatelji?" vojaki odgovorili: "V svet!", je povedal dr. Attila Kovacs.
Dr. Lajos Bence je pripravil prvo študijo, ki dogodke na Madžarskem leta 1956 in begunsko vprašanje predstavlja z vidika takratnega slovenskega in šele razvijajočega se madžarskega tiska v Sloveniji.
V osrednjem prispevku je dr. Attila Kovacs s pomočjo arhivskih virov, strokovne literature, intervjujev in časopisnih prispevkov, razkril jugoslovansko begunsko politiko in obravnavo begunskega vprašanja v Sloveniji.
Sledi tretja študija, v kateri je László Göncz s pomočjo intervjujev in arhivskih virov, ki so bili zabeleženi v preteklem desetletju, prikazal sprejem madžarskih beguncev v Sloveniji.
Dr. Attila Kovacs je pripravil tudi četrti prispevek, v katerem je predstavil osem begunskih taborišč in dva sprejemna centra, ki so jih na območju Slovenije ustanovile jugoslovanske/slovenske oblasti v letih 1956 in 1957. Zanimivost te študije so fotografije slovenskih begunskih taboriš in sprejemnih centrov. Fotografije so iz petdesetih let 20. stoletja kot tudi iz leta 2016.
V zadnjem dokumentu zbirke je Tanja Kolosa predstavila edini slovenski časopisni članek, ki o madžarskih beguncih v Sloveniji ne poroča zgolj v številkah, saj je novinar dogodke na Madžarskem ter položaj beguncev opisal po osebnem srečanju in razgovoru z ljudmi.
Več fotografij v spodnji fotogaleriji...
Fotogalerija
Komentarji
!Za komentiranje se morate prijaviti
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.