LOKALNO
Pokanje v času velikonočnih praznikov vas lahko stane tudi 1.200 evrov
Za pokanje z možnarjem morate pridobiti dovoljenje, tistih, ki bodo ob upoštevanju vseh varnostnih navodil pokali s karbidom, pa policija naj ne bi sankcionirala.
Policisti se vsako leto v času velikonočnih praznikov srečujejo s problematiko, ki je povezana z različnimi napravami, ki jih posamezniki uporabljajo pri pokanju. Pogosto pri tem uporabljajo možnarje ali druga priročna sredstva.
V preteklih letih je zaradi tega velikokrat prišlo tudi do hudih in lahkih telesnih poškodb. Največkrat pa se s pokanjem z acetilenom (karbidom) v nočnem času moti javni red in mir. Poleg uporabe karbida in drugih eksplozivnih sredstev se ob teh praznikih uporabljajo tudi pirotehnični izdelki, ki so lahko ob nestrokovni uporabi izredno nevarni.
Čeprav za uporabo karbida ni posebnih omejitev, razen v nočnem času, je potrebno ponovno opozoriti na pazljivost pri uporabi, kar posebej velja za otroke. Po izkušnjah iz preteklosti se namreč največ nesreč pripeti zaradi nepazljivosti ali malomarnosti.
Na podlagi Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkov je s področja pirotehnike prepovedana prodaja, posest in uporaba pirotehničnih izdelkov, razreda F2 in F3, katerih glavni učinek je pok (predvsem so to petarde najrazličnejših oblik in moči).
Prodaja pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le od 19. do 31. decembra, uporaba teh izdelkov pa je dovoljena le od 26. decembra do 1. januarja, kar pomeni, da teh izdelkov med velikonočnimi prazniki ni dovoljeno uporabljati. Policisti bodo v primeru uporabe pirotehnike v nasprotju s predpisi, na podlagi 48. člena Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkov, dosledno izrekali globe v višini od 400 do 1200 EUR.
Policija posebej opozarja, da nepremišljena in neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.), poleg tega pa moti tudi živali ter onesnažuje okolje.
Možnarji, katerih uporaba je med velikonočnimi prazniki v posameznih delih države, pa tudi na območju Pomurja zelo pogosta, sodijo med orožje, ki ga morajo posamezniki prijaviti in imeti zanjo tudi priglasitveni list. Ta orožna listina pa jim ne omogoča pravice do neoviranega nošenja, njihova uporaba pa je možna le v okviru organiziranih javnih prireditev pod pogoji, ki veljajo za izvedbo takšnih zbiranj in kot jih določi upravni organ.
Uporabo karbida in drugih plinskih zmesi za pokanje opredeljuje 11. člen Zakona o varstvu javnega reda in miru. Isti člen tudi določa, da je pokanje med velikonočnimi prazniki dovoljeno ob pogojih upoštevanja varnostnih navodil, ki jih zahteva Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih.
Foto: Arhiv Pomurec.com
Kdor uporablja acetilen (karbid) ali druge plinske zmesi za pokanje in s tem povzroči vznemirjanje ali občutek ogroženosti, se kaznuje z globo 104,33 evra. To v praksi pomeni, da policija oseb, ki bodo uporabljali acetilen (karbid) in druge plinske zmesi za pokanje v času velikonočnih praznikov, če bodo upoštevana vsa varnostna navodila, ki jih predvideva Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, ne bo sankcionirala.
Ni pa dovoljeno pokanje v nočnem času med 22. in 6. uro, ko se lahko s pokanjem moti mir ali počitek ljudi. V primeru takega motenja miru in počitka ljudi se kršitelj na podlagi 8. člena Zakona o varstvu javnega reda in miru, kaznuje z globo najmanj 83.46 evra.
Zaradi praznikov se v prihodnjih dneh pričakuje tudi povečan promet na cestah, zato policija voznike opozarja na previdnost in strpnost. Potnikom pa priporoča, da zaradi ponovne uvedbe poostrenega nadzora vseh potnikov na mejnih prehodih na slovenski južni meji lahko pričakujejo na večjih mejnih prehodih daljše zastoje, zato naj izberejo manj obremenjene mejne prehode. Pred odhodom od doma pa ne pozabite na ustrezno zavarovanje vaše lastnine.
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
V Evropi lahko pokajo samo eni.
PLJUNEK NA KARDID - Imamo veliko pregovorov in rekov, ki jih v glavnem razumen, ne vem pa,kaj pomeni prekmurski: pljunek na karbid, čeprav mi je karbid poznam iz obdobja, ko še nismo imeli elektrike in smo svetili, ne le s petrolejkamoi, ampak tudi s svetilko na karbid. Še več: karbid svetilke so premožnejši imeli na svojem kolesu (namesto dinama). Seveda smo s karbidom tudi streljali v času velikononih praznikov, in sicer iz uzlinov (topovski patrun), a nas milčari niso preganjali. Še enkrat: Kaj pomeni rek, češ, da je nekdo pljunil na karbid?
No, saj bi to moral vedeti, da če pljuneš na karbid, ta začne "cvreti", sprošča se plin, in če se vse to dogaja v zaprtem izdelku ali prostoru, lahko pride do eksplozije (ob ognjeni iskri ali plamnu). Lahko pa gre za preneseni pomen, da če pljuneš na karbid, lahko nekoga drugega "podžgeš", vznemiriš, razježiš ...
OPRAVIČILO - Opravičujem se za 4 tipkarske napake in čakam na pojasnilo,kaj pomeni...
Malo se moram dopolniti, da boš bolje razumel, Naci. Ne gre za to, da dejansko pljuneš na karbid, ampak poveš ali storiš nekaj takega, da drugega vznemiriš, razjeziš, podžgeš ..., da "poči".
Butasti katoliki pokajo celo na velki petek, ko je bil Kristus križan. S tem se veselijo njegove smrti. Pa je Kristus dejal: Odpusti jim Bog moj, saj ne vedo kaj delajo..., pa še prau je meo !