LOKALNO
Obeležili 100-letnico majniške deklaracije
V Svetem Juriju ob Ščavnici so slovesno obeležili 100-letnico majniške deklaracije, ki jo je Anton Korošec 30. maja 1917 prebral v dunajskem parlamentu. V Koroščevi rojstni hiši v kraju Biserjane so ob tej priložnosti odprli tudi njegovo spominsko sobo. Na slovesnosti je bil prisoten tudi predsednik republike Borut Pahor.
Prireditev so organizirali občina, župnija in kulturno društvo Sveti Jurij ob Ščavnici in se je pričela s spominsko mašo, ki jo je daroval kardinal Franc Rode, nato pa je na ploščadi pred cerkvijo sv. Jurija potekala osrednja slovesnost.
Foto: up-rs.si
Župan Miroslav Petrovič je spomnil na številne krajane tega kraja, ki so pomembno sooblikovali podobo današnje Slovenije. Dejal je, da je eden izmed takih zagotovo dr. Anton Korošec, najpomembnejši slovenski politik v prvi polovici 20. stoletja, ki je prebral majniško deklaracijo. Dejal je tudi, da »V duhu sodobnih političnih razmer bi lahko to dejanje poimenovali jugoexit, ker so iz monarhije odšli južnoslovanski narodi. Če bi vztrajali v Avstro-ogrski monarhiji, bi kot drugorazredni državljani doživeli podobno usodo, kot jo imajo danes Slovenci na avstrijskem Koroškem, ko se je potrebno boriti za vsako dvojezično tablo, za vsako slovensko besedo, ko izganjajo slovenski jezik iz deželne ustave. V končni fazi bi to pomenilo izginotje slovenskega naroda.«
Po Pahorjevih besedah je bila t. i. prva majniška deklaracija, ki ji je leta 1989 sledila druga, ki jo je na Kongresnem trgu v Ljubljani prebral Tone Pavček, eden od "pomembnih korakov v zrelostni krepitvi slovenskega naroda kot političnega subjekta" in da ni dvoma, da je bila majniška deklaracija iz leta 1917 "izraz hotenja, da smo Slovenci skupaj".
Foto: up-rs.si
Na govorniškem odru ste župan Petrovič in rektor Univerze v Mariboru Igor Tičar postavila vprašanje, ali morda Slovenci danes ne potrebujemo še tretje majniške deklaracije. Pahor je pojasnil, da "Če vidimo, kako prelomni sta bili tisti iz 1917 in 1989, verjetno tako prelomnih časov v tem trenutku na srečo ne živimo. Slovenci imamo svojo državo - ne brez težav, ne brez stisk, ne brez napak - vendar jo imamo in smo gospodarji lastnih odločitev,"
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Vsebina Majniške deklaracije potrjuje kakšna polomija je bila Jugoslavija.
glij praviva dva sta se naprej rivala
Mineva sto let od slovenske tragedije, majniške deklaracije, to je, priključitve Slovencev k primitivnim balkanskim plemenom. Danes smo kakor samostojni, čeprav je bila edina resna državna tvorba, v kateri smo Slovenci živeli, Avstroogrska...Danes tajkuni držijo govore lačnim delavcem, rablji odkrivajo spomenike svojim žrtvam. V Ljubljani hodijo in tečejo okrog žice. Po tej logiki bi morali italijanskega ovaduha Giovannija Pierazzija, obesiti za jajca na Prešernovem trgu. Pa se to ne bo zgodilo, še več, v družbi zlagane partizansko-komunistične ideologije, predvsem pa aktualne plenilske politike, ima ta stari prdec celo privilegiran položaj. Žalostno, sprevrženo, predvsem pa gnilo in bolno stanje absurda v državi, ki, čeprav samostojna, izgublja svojo identiteto . Tisti, ki so se nekoč sramovali, da so Slovenci so na las podobni tem, ki dandanes zatirajo slovenstvo, ki v družbi izzveni že kot bogokletno. Skoraj te že obsodijo, če se izrečeš za Slovenca.