KULTURA
FOTO: V Murski Soboti predstavili zbornik Zapisana beseda ostane
V ponedeljek, 15. januarja 2018, je v Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota, potekala novinarsko konferenco ob izidu zbornika Zapisana beseda ostane - Littera scripta manet.
Zbornik, ki ga je predstavila urednica dr. Klaudija Sedar, je konec leta 2017 izdala Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota. Pobuda zanj pa je nastala v letu 2015. Delo je rezultat prispevkov mednarodnega znanstvenega simpozija ob 300-letnici izida prve prekmurske knjige Mali katekizem Franca Temlina, z izidom ob 500-letnici začetka reformacije in protestantskega gibanja.
Zbornik je razdeljen na dva vsebinska sklopa. Prvi je zgodovinskokulturni in jezikovni horizont, drugi pa je kulturna in literarnozgodovinska razsežnost. V zborniku je 11 prispevkov, ki z različnih vidikov osvetljujejo sledi reformacije v Prekmurju in tudi izven.
Prvi del začenja mag. Franc Kuzmič, ki v prispevku predstavlja 18. stoletje z zgodovinsko pomembnimi dogodki, ki so vplivali na izid prve knjige v prekmurskem jeziku. Dr. Klaudija Sedar skuša na podlagi dosedanjih podatkov o njegovem življenju v naslednjem prispevku dokazati, da je Franc Temlin, avtor prve prve prekmurske knjige. Mag. Geza Erniša je v prispevku izpostavil pomen dveh slovaških mest. Bratislave in Banske Bistrice. Dr. Marko Jesenšek je naredil primerjavo Temlinovega in Kardoševega prevoda Lutrovega Malega katekizma. V luči besedotvorja in besedoslovja se je poglobila dr. Mojca Kumin Horvat, ki je prišla do zanimivih rezultatov.
V drugem delu se je dr. Lajos Bence osredotočil na obdobje 1545-1594, v katerem je Lendava doživela kulturni razcvet. Dr. Alojz Jembrih v prispevku predstavlja pomen tiskarne v Urchu za slovestveno literaturo v hrvaškem jeziku. V nadaljevanju dr. Robert Hajszan Panonski govori o hrvaškem katekizmu iz leta 1564, prof. Franci Just pa na podlagi razpoložljivih izvodov tednika ponazori dramsko-gledališko dejavnost prekmurskih izseljencev v Betlehemu v ZDA. Dr. Danica Haramija v prispevku predstavlja literarna dela v knjižni obliki in periodiko, ki je ob koncu 19. st. in v prvi polovici 20. st. izhajala v prekmurščini. Vesna Radovanovič pa za konec predstavi motive v Mislicah.
Več fotografij v spodnji galeriji ...
Fotogalerija
Komentarji
!Za komentiranje se morate prijaviti
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.