https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

Vplivi načrtovane elektrarne na Muri na okolje podcenjeni

29.01.2018 ob 10:00  

Strokovna ocena o okoljskem poročilu (OP) za državni prostorski načrt za načrtovano hidroelektrarno Hrastje - Mota na reki Muri v Sloveniji., ki so jo objavili avstrijski in nemški strokovnjaki razkriva nizko kakovost poročila, velike pomanjkljivosti v podatkih in vsebuje številne napačne predpostavke.

Da bi bili negativni učinki hidroelektrarne na reki Muri preveliki, da bi projekt lahko odobrili, že dlje časa opozarjajo nevladne organizacije, Svetovna organizacija za varstvo narave (WWF), Zveza društev Moja Mura in Društvo za preučevanje rib Slovenije (DPRS). Prav tako menijo, da ima projekt prevelike vplive na okolje, in poudarjajo, da so tudi ti vplivi podcenjeni in da obseg vplivov na habitate in vrste Nature 2000 v OP ni bil ocenjen pravilno. V ta namen so naročili dve neodvisni strokovni mnenji mednarodnih znanstvenikov o strokovnosti in kakovosti OP ter vplivov, ki jih ta predvideva na ogrožene vrste rib in poplavne gozdove. 

Strokovnjak za ribe Steven Weiss z inštituta za zoologijo Univerze Karl-Franzens v Avstriji navaja, da: „Okoljsko poročilo podcenjuje vpliv na osem ključnih vrst rib, potencialni vpliv na štiri dodatne ključne vrste pa sploh ni bil ocenjen. Prav tako ne ocenjuje posledic načrtovanih jezov za ribje populacije nižje od jezu ter podcenjuje potencialne vplive na čezmejni ravni, na območjih Nature 2000 vzdolž Mure v Avstriji, na Hrvaškem in Madžarskem.“

„Okoljsko poročilo ne ocenjuje ustrezno vplivov na poplavne gozdove. Negativni vplivi na mehkolesne gozdove bi bili več kot dvakrat višji, kot je to navedeno v poročilu, zaradi česar so kompenzacijski ukrepi nemogoči. Prav tako zanemarja ustrezno oceno vplivov nižje od jeza, pa tudi morebitne čezmejne vplive na poplavne gozdove na območjih Nature 2000 na Hrvaškem in Madžarskem,“ dodaja strokovnjak za poplavne gozdove Gregory Egger z inštituta za geografijo in geoekologijo z Univerze Karlsruhe (KIT) v Nemčiji.

Oba znanstvenika sta opozorila: „Projekti s tako velikim vplivom na območju Nature 2000 zahtevajo pravilno in celovito oceno vplivov, ki so potem podlaga za končno odločitev. Za reko in območje takšnega mednarodnega pomena, kot je Mura, se morajo uporabiti najvišji možni pravni in strokovni standardi.“

Tudi Društvo za preučevanje rib Slovenije meni, da so bili vplivi na ribje vrste ter poplavne gozdove podcenjeni, z namenom prikazati čim manjše vplive na naravo. „Ugotovitve neodvisnih strokovnjakov kažejo na to, da so vplivi tega projekta preprosto preveliki, da bi jih lahko izravnali,“ je dejala Andreja Slameršek, strokovnjakinja za pravne in strokovne zadeve v kampanji Rešimo Muro! in predsednica DPRS.

Foto: Arhiv Pomurec.com

Slovenska Mura v skupni dolžini več tisoč kilometrov je ključni del največjega naravnega rečnega ekosistema v srednji Evropi, ki vključuje prostotekoče dele Mure, Drave in Donave, od Špilja v Avstriji do Železnih vrat na romunsko-srbski meji. Velik del tega edinstvenega ekosistema bo kmalu postal Unescovo biosferno območje Mura-Drava-Donava med Avstrijo, Slovenijo, Hrvaško, Madžarsko in Srbijo. 

Arno Mohl iz Svetovne organizacije za varstvo narave meni, da bi načrtovani jez Hrastje - Mota bil prvi jez na slovenski Muri in bi prekinil prost pretok vode in usedlin ter preprečil migracijo rib na širšem območju Mure, Drave in Donave. „Presenečeni smo bili, da se ocena vplivov v OP dobesedno ustavi na meji z Avstrijo, Hrvaško ali Madžarsko. Rečni ekosistem Mura-Drava-Donava je preveč dragocen za Evropo, da bi ga lahko žrtvovali za kratkoročne gospodarske koristi,“ dodaja Mohl.

Kot poroča Delo se bodo še naprej vršili pritiski nevladnih organizacij na slovensko vlado, naj nemudoma ukrepa in od vlagateljev zahteva temeljito revizijo OP v skladu z mednarodnimi znanstvenimi in strokovnimi standardi, ki bo upoštevala vse vrste in habitate Nature 2000, vključno s čezmejnimi vplivi. Tudi s peticijo. 

„Verjamemo, da je v interesu naše narave ter ljudi iz Pomurja in sosednjih držav, da je ocena vplivov načrtovane hidroelektrarne na ogrožene vrste rib in poplavne gozdove pravilna in čim bolj izčrpna. Zato pozivamo ministrico za okolje Ireno Majcen, naj zagotovi, da se to tudi zgodi,« je sklenil Stojan Habjanič, koordinator kampanje Rešimo Muro! in predsednik Zveze društev Moja Mura.

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      29.01.2018 ob 17:16 gost

      Mi v Sloveniji imamo zadosti strokovnjakov za gradnjo hidroelektrarn pa ne rabimo avstrijskih da na bodo pamet solili. Zakaj pa potem Avstrijci imajo hidroelektrarne na Muri pri nas v Sloveniji pa nasprotujejo gradnji.

      4 7 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      29.01.2018 ob 20:21 gost

      genij

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      29.01.2018 ob 21:20 gost

      Avstrijci so s svojo hidroelektrarno na Dravi Slovencem zakuhali pred nekaj leti redno poiplavo, zdaj bodo imeli še možnost na reki Muri.

      1 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    4. gost
      29.01.2018 ob 22:50 gost

      vsi avstrijski in nemški strokovnjaki naj debatirajo o gradnji hidroelektrarn v svojih domovino, če smejo in upajo in znajo in naj tam svojim rojakom prodajajo meglo. Tudi pri nas je dovolj trobi plačancev, ki le trobijo kako in kaj, a poglejmo kaj so naredili sploh svojem zivljenju tu v sloveniji, ni videt da dosti kaj. Mislim, da je čas, da naša stroka in naši ljudje, predvsem pa prekmurci povejo kaj in kako z reko Muro. Mislim, da gospodje z gospodovega slo mesta tudi nimajo pojma o Muri.

      1 5 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    5. gost
      30.01.2018 ob 12:39 TNT gost

      Elektrarne na Muri čim prej. Glede rib pa tole, če jih lahko kormorani neomejeno hlastajo potem jih tudi elektrarna ne more uničiti, kvečjemu število rib se bo povečalo.

      3 6 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    6. gost
      30.01.2018 ob 21:52 gost

      Nič proti elektrarnam, ampak na Muri jih pa res ne rabimo, glede na to, da 20% električne energije izvažamo. In kaj bi imeli mi, ki živimo neposredno v bližini mure od tega? Verjamem, da se račun za elektriko ne bi pocenil niti za pol evra. Le kup denarja bi se opralo z zemljišči, gradnjo in komplikacijami pri gradnji, kot je to značilno za Slovenijo.

      4 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.