LOKALNO
Management v agroživilstvu in razvoj podeželja
Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede (FKBV) je ena od ustanovnih članic Univerze v Mariboru, ki izvaja na 1., 2. in 3. stopnji študija skupno 12 študijskih programov (od tega kar 7 na 1. stopnji: Agrikultura in okolje, Agronomija: okrasne rastline, zelenjava in poljščine, Biosistemsko inženirstvo, Ekološko kmetijstvo, Management v agroživilstvu in razvoj podeželja, Vinogradništvo, vinarstvo in sadjarstvo ter Živinoreja).
Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede izvaja na dislocirani enoti v RIS Rakičan visokošolski študijski program »Management v agroživilstvu in razvoj podeželja (MARP)«. To je še vedno edini tovrstni visokošolski študijski program javne univerze v Pomurju.
Študijski program Management v agroživilstvu in razvoj podeželja je dodiplomski študijski program. Študent pridobi 180 kreditnih točk. Študij traja 3 leta oz. 6 semestrov. Po zaključenem študiju in opravljeni diplomi, študenti pridobijo naziv: diplomirani inženir agrarne ekonomike (VS).
V prvem letniku so predmeti bazični. Študenti pridobijo osnovna znanja, delno pa se začnejo usmerjati v agrarno ekonomiko. V drugem letniku se odločijo za izbirne module: živinorejski, poljedelsko – zelenjadarski ali sadjarsko – vinogradniški, poslušajo pa tudi izbrane ekonomske vsebine. Tretji letnik je namenjen specializaciji s področja agrarne ekonomike. Študenti tako poslušajo nekatere obvezne predmete, nato pa imajo možnost izbire specialnega modula izmed treh ponujenih: Management v kmetijstvu, Razvoj podeželja ter Marketing in varstvo potrošnika. V 3. letniku študenti opravljajo študijsko prakso, ki v veliko primerih pomeni prvi stik s potencialnimi zaposlovalci. V letu 2018 je pri študijski praksi na širšem območju Pomurja s študenti MARP želelo sodelovati kar 38 podjetij.
Po zaključenem študiju in opravljeni diplomi bodo nekateri študenti poslovno pot nadaljevali kot prevzemniki kmetij, drugi se bodo lahko zaposlili v gospodarstvu ali javnem sektorju, npr. kmetijski svetovalni službi, inšpekcijskih službah, razvojnih agencijah, projektnih pisarnah in podobno.
Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vsako leto sodeluje z Društvom prijateljev agrarne ekonomike (DPAE) v RIS Dvorcu Rakičan organizira okroglo mizo o aktualni tematiki v kmetijstvu. Društvo prijateljev agrarne ekonomike je prostovoljno, samostojno, nepridobitno druženje, ki vključuje in povezuje članstvo na strokovno-znanstveni podlagi, in sicer na področju kmetijstva, razvoja podeželja in širše v RS.
Foto: DPAE
Dodatne informacije o študijskih programih Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede UM najdete TUKAJ, ali pa jih pridobite na informativnih dnevih, ki bodo potekali v petek, 9.2.2018, ob 10.00 in 15.00 ter v soboto, 10.2.2018, ob 10.00. Oba dneva bodo informativni dnevi potekali na matični fakulteti v Pivoli in za študijski program »Management v agroživilstvu in razvoj podeželja« v RIS RAKIČAN (Lendavska ulica 28, 9000 Murska Sobota).
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.