https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Koliko stane naša pijača?

23.06.2018 ob 6:05  

Slovenija skupaj z državami Evropske unije, Norveške in Švice po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije, tvori regijo, kjer živijo največji porabniki alkohola na svetu. Poraba je v tej regiji dvakrat višja od svetovnega povprečja. Slovenija pa izstopa tudi znotraj te regije.


234 milijonov evrov škode

Posledice velike porabe se kažejo tako na zdravju posameznika, ki prekomerno uživa alkohol, kot tudi na ravni celotne družbe. Ocenjuje se, da je v Sloveniji s pitjem alkohola vsako leto povezanih za okoli 234 milijonov evrov različnih stroškov. Zato je Nacionalni inštitut za javno zdravje skupaj s številnimi partnerji vzpostavil projekt za odgovoren odnos do pitja alkohola v Sloveniji, katerega namen je odpraviti oziroma zmanjšati tvegano in škodljivo pitja alkohola v Sloveniji ter s tem zmanjšati negativne posledice na različnih ravneh posameznikovega življenja.

 

V Sloveniji prevladuje mokra kultura

Vodja projekta mag. Tadeja Hočevar z NIJZ je povedala, da Slovenija spada med t. i. mokre kulture, kjer mnogi pijejo alkoholne pijače, ker jim nudijo užitek, pomenijo družbeno vezivo ter so del takih ali drugačnih praznovanj in pomembnih življenjskih dogodkov: »Prisotna je torej visoka stopnja pitja alkohola, veliko je težav, povezanih s pitjem alkohola, in alkohol je družbeno sprejet. Družba pa znotraj tovrstne kulture tolerira čezmerno pitje in njegove posledice.« 

www.Sopa.si

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v letu 2016 začeli s projektom SOPA, katerega kratice pomenijo Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola in bo trajal do konca leta 2020. Aktivnosti v prihodnjih treh letih bodo potekale na nacionalni, regionalni in lokalni ravni.

Mag. Hočevarjeva z NIJZ je povabila tudi k ogledu nove spletne strani projekta na www.sopa.si, kjer so zbrane vse pomembne informacije tako o projektu kot o tveganem in škodljivem pitju, posledicah tovrstnega početja, hkrati pa tudi o virih pomoči po celi Sloveniji: »Na spletni strani lahko vsak obiskovalec preko kratkega vprašalnika dobi grobo oceno svojega vzorca pitja, ki nakazuje, kje se giblje glede na meje tveganega pitja alkohola. S kvizom se lahko preizkusite tudi v poznavanju dejstev o alkoholu. Na enem mestu pa imamo zbrane vse kontaktne informacije možnih virov pomoči.«

Zakaj je projekt SOPA potreben v Sloveniji?

»Raziskava Z zdravjem povezan vedenjski slog v Sloveniji (2016) je pokazala, da se kar 28 % moških in 16 % žensk v starosti od 25 do 34 let opija enkrat do trikrat mesečno ali pogosteje. Visok odstotek potrjuje tudi podatek o registrirani porabi alkohola v Sloveniji, ki se giblje med 10,3 in 13,5 litra  čistega alkohola na odraslega prebivalca na leto.

Trije kratki, a učinkoviti ukrepi

Pristop sicer temelji na treh kratkih ukrepih. Kratki ukrep 1 se izmed treh ukrepov najbolj poglobljeno ukvarja s posameznikom, ki tvegano ali škodljivo pije. Med drugim ga bodo izvajali zdravniki in diplomirane medicinske sestre v ambulanti družinske medicine in strokovni sodelavci v centru za socialno delo. Kratki ukrep 2 se nanaša na informiranje o škodljivosti čezmernega pitja alkohola ali na usmeritev pacientov k virom pomoči pri opuščanju tveganega ali škodljivega pitja alkohola. Med drugim ga bodo izvajali specialisti ginekologije in porodništva, specialisti kardiologije. Kratki ukrep 3 pa se nanaša na pristop, ki ga bodo izvajali izvajalci, ki vsakodnevno delajo z ranljivi skupinami po Sloveniji in imajo veliko izkušenj s terena. Pristop

Kje lahko izvem več?

Več informacij najdete na spletni strani projekta SOPA www.sopa.si in spletni strani NIJZ www.nijz.si v publikaciji Alkoholna politika v Sloveniji.

 

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.