LOKALNO
V Ljutomeru spregovorili o aktivni poti otrok v šolo
19. septembra, je od 9.30 do 12. ure v prostorih Občine Ljutomer potekal Regijski seminar o trajnostni mobilnosti v sklopu Evropskega tedna mobilnosti 2018 in projekta MOVECIT. Dogodek je sovpadal z Evropskim tednom mobilnosti, ki je vrsto let eden izmed ključnih momentov za spodbujanje trajnostne mobilnosti, kar pa še posebej izkoristijo občine, ki dogodek vključujejo v svoje programe ob enotedenskem dogajanju.
Razvojna agencija Sinergija prav tako v pomurski regiji spodbuja področje trajnostne mobilnosti. Ciljne skupine so predvsem lokalne skupnosti ter vzgojno-izobraževalne institucije. Za namene spoznavanja različnih možnosti uveljavljanja trajnostne mobilnosti v šolah in vrtcih, je Razvojna agencija Sinergija pripravila regijski seminar, kamor je povabila predstavnike, ki se na šolah in vrtcih ukvarjajo s prometnimi vsebinami ter vsebinami povezanimi z zdravjem, zdravim načinom življenja ter gibanjem in želijo sodelovati pri spreminjanju potovalnih navad otrok ter tako prispevati k čistejšemu in bolj zdravemu okolju in življenju.
Vodilna vsebina dogodka je bila predstavitev akcije PEŠBUS in BICIVLAK, ki je del programa Aktivno v šolo. Nosilec programa je Inštitut za politike prostora iz Ljubljane. Aktivna pot v šolo je pomembna za zdravje, samostojnost in socialni razvoj otrok, saj zagotavlja minimalno priporočeno količino fizične aktivnosti in spodbuja vzgojo o prometni varnosti ter trajnostnem razvoju. Spodbujanje aktivne poti v šolo je ukrep, s katerim se povezuje celotna lokalna skupnost. Dopolnjujoča vsebina aktivne mobilnosti je zdrav življenjski slog z ustrezno prehrano in telesno dejavnostjo že v predšolskem obdobju, kar je bilo predstavljeno skozi projekt On the Move, ki ga je Center za zdravje in razvoj Murska Sobota uspešno in pilotno zaključil v treh vrtcih, sedaj pa ga želijo razširiti po Pomurju ter začrtati tudi sistemske rešitve na nacionalnem nivoju.
PEŠBUS se trenutno izvaja v 55 šolah, a so ob tem dogodku navdušile še dodatne pomurske šole, ki v tem orodju vidijo priložnost, da se zmanjša jutranja prometna gneča na šolskem dvorišču, zmanjša onesnaženje, otroci, ki pa prihajajo v šolo, so boljšega zdravja, samozavestnejši in bolje opremljeni z vedenjem v prometu.
Kaj je PEŠBUS?
S PEŠBUSom se učenci v šolo odpravijo peš v organiziranih skupinah po domišljeno začrtanih poteh in po stalnem urniku. Otroci uživajo v sprehodu s svojimi sošolci in v spremstvu odrasle osebe, staršem pa ni potrebno vsakodnevno skrbeti za jutranji prevoz. »Pred tridesetimi leti se je 90 % prihodov v šolo opravilo peš, trenutno pa le 30 %. Iti peš v šolo je bilo nekoč samo po sebi umevno dejstvo, zato se nam danes zdi skoraj nepredstavljivo, da moramo v današnjem času dejansko sistematično organizirati skupinski prihod otrok v šolo. Želimo, da se čim več šol vključi v dejavnosti, ki spodbujajo aktivno mobilnost, saj bomo s tem pripomogli k zmanjšanju bolezni, depresiji med otroci in izboljšali njihovo samopodobo,« pojasnjujejo idejo PEŠBUSa na Razvojni agenciji Sinergija.
Fotogalerija
Komentarji
!Za komentiranje se morate prijaviti
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Dajte se že enkrat zmenit kaj bo! Na eni strani zakon, ki določa, da mora z majhnim otrokom v šolo odrasla oseba. Na drugi strani se spodbuja, da gredo peš. Starš se pelje v službo in mimogrede še odloži otroka v šoli in potem po 15. uri, ko se vrača ga še dvigne. Poznam fantka, ki bo komaj jeseni dopolnil šest let in lepo gre brez ateja ali mame v šolo s sošolci. Poznam pa tudi take, ki v zadnjo triado peljejo svoje do šolskega praga. Katastrofa! Če je na vseh področjih življenja vse pomalem na glavo obrnjeno, zakaj bi bilo potem tukaj kaj drugače.