https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

KRONIKA

Zaseženih 16 bankovcev za 100 evrov

17.12.2018 ob 12:00  

Policisti PP Gornja Radgona obravnavajo sum storitve kaznivega dejanja Ponarejanja denarja po I. odstavku 243. členu KZ-1.

25. 11. 2018 so bili policist PP Gornja Radgona obveščeni, da sta neznana storilca v enem izmed gostinskih lokalov na območju Radencev poskušala unovčiti ponarejen bankovec za 100 evrov. Ko je osebje lokala posumilo, da gre za ponaredek, sta osumljenka in njen prijatelj bankovec vzela nazaj in zapitek poravnala z drugim bankovcem.

Policisti so pri zbiranju obvestil ugotovili, da sta kaznivega dejanja utemeljeno osumljena 16-letnica iz območja Gornje Radgone in 16-letnik iz območja Ljutomera. Na podlagi odredbe sodišča je bila v minulem tednu opravljena hišna preiskava na domu osumljenega. Zaseženih je bilo 16 bankovcev za 100 evrov, za katere se utemeljeno sumi, da gre za ponaredke. Zoper oba osumljena bo na pristojno državno tožilstvo podana kazenska ovadba za kaznivo dejanje Ponarejanje denarja.

Glede na dolgoletne izkušnje in bližajoče se praznike policisti Policijske uprave Murska Sobota pričakujejo porast kaznivih dejanj s področja ponarejanja denarja. V tej zvezi podajamo nekaj osnovnih informacij in napotkov v primeru, da sami postanete žrtve storilcev tovrstnih dejanj. Za  vnovčitelje je značilno, da na določenem območju opravijo nekaj unovčitev, za tem pa se umaknejo oz. prestavijo na drugo področje. Preden se odločijo za unovčevanje ponarejenega denarja, si ogledajo objekt, lokal, nadzorni sistem, delo zaposlenih in njihov način preverjanja bankovcev. Znano je, da opravijo nakup cenejšega blaga, katerega plačajo z večjim bankovcem, saj jim je interes, da si pridobijo čim večjo protipravno premoženjsko korist.

Med drugim za unovčitve izkoriščajo javne prireditve, saj glede na veliko število obiskovalcev, slabši delovni pogoji (tema, brez naprav za preverjanje pristnosti, kader) denar veliko lažje spravijo v obtok. Gre za storilce, ki običajno s svojim izgledom in obnašanjem ne izstopajo od večine strank in tako ne vzbujajo pozornosti zaposlenih.

Vnovčitelji so tako tujci, kot domači, je pa znano dejstvo, da večino unovčitev na območju Pomurja izvršijo tujci. Večina oseb sploh ne ve, da je za plačilo izročila ponarejen bankovec. Največ se ponarejajo bankovci apoenske vrednosti, ki so najpogosteje v obtoku, to so bankovci za 20, 50 in 100 evrov. Redkokdaj se pojavijo ponarejeni kovanci, saj je strošek proizvodnje in njihova nizka vrednost za storilce nezanimiva.

Trgovcem in vsem ostalim policisti svetujejo, da pri svojem delu uporabljajo različne detektorje oz. elektronske naprave, pisala, UV svetlobna telesa, magnet ali običajni pogled z očesom. Več informacij je dostopnih preko spletne strani Evropske centralne banke.

V primeru, da posumite v pristnost bankovca, tega ne vračajte vnovčitelju, temveč obvestite policijo na tel. št. 113.

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.