LOKALNO
Podonavski biseri: Mehki turizem v Podonavju
Predstavniki 11 turističnih organizacij iz Podonavja so vzpostavili temelje, ki omogočajo, da na počitnice potujemo brez osebnega avtomobila. Povezali so se v mrežo Donavski.Biseri (Danube.Pearls), v kateri s skupnimi močmi razvijajo storitve, ki spodbujajo trajnostne načine potovanja vse od Črnega gozda do Črnega morja.
11 destinacij s Podonavja, med njimi tudi Pomurje, je prejelo certifikat za vodilne regije na področju spodbujanja trajnostne mobilnosti v turizmu in tako uradno postalo t.i. “Donavski biser”. Mreža Donavskih biserov ponuja mobilnostne in turistične storitve, ki obiskovalcem regij omogočajo enkratno možnost potovanja in raziskovanja območij vzdolž Donave brez uporabe osebnega avtomobila. “Od okolju prijaznih in donosnih mobilnostnih storitev imajo korist vsi: turisti, prebivalci in okolje,” je poudaril Martin Schaman, strokovnjak iz Agencije za okolje Avstrija. Vzpostavitev mreže hkrati pomeni tudi konec evropskega projekta Transdanube.Pearls, katerega vodilni partner je Agencija za okolje Avstrija. Projekt je povezal 15 partnerjev iz devetih podonavskih držav, ki je s celovitim svežnjem ukrepov spodbudilo trajnostno mobilnost v turizmu.
Zaključna konferenca evropskega projekta Transdanube.Pearls je bila izvedena ob Nežiderskem jezeru (Lake Neusidl) v Avstriji 13 maja 2019. Dogodka se je udeležilo več kot 80 strokovnjakov s področja turizma in mobilnosti iz Avstrije, Nemčije, Madžarske, Slovaške, Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bolgarije in Romunije. Predstavniki iz sektorjev mobilnost in turizem so spregovorili o tem, kako destinacije lahko spodbudijo prebivalce in obiskovalce k uporabi trajnostnih prevoznih sredstev na počitnicah. Poleg tega so projektni partnerji predstavili nove mobilnostne in turistične storitve, ki so jih implementirali tekom projekta Transdanube.Pearls in s tem vzpostavili dodatne možnosti za raziskovanje regij na trajnostni način. Med drugim je regija Danube Upper Austria pripravila transnacionalne turistične ponudbe, med njimi tudi kolesarsko turo po poti EuroVelo 6 iz Budimpešte do Beograda. Regija ob Nežiderskem jezeru je vzpostavila avtobusno povezavo med železniško postajo in jezerom, partnerji iz Srbije so omogočili prevoz koles na avtobusih na liniji med Beogradom in Kladovom, prav tako v Pomurju je omogočen prevoz koles na avtobusih, ki vozijo proti madžarski meji, v sosednji Madžarski (v mestu Mosonmagyaróvár) pa bodo vzpostavili sistem izposoje koles.
Vzpostavitev mreže Donavski biseri
Mreža Donavski biseri (Danube.Pearls) služi kot skupna platforma za destinacije v Podonavju. Njen namen je vzpostaviti skupne marketinške aktivnosti in s tem povečati prepoznavnost Donavskih biserov. Poleg tega teži k informiranju obiskovalcev in prebivalcev o možnostih trajnostnih prevozov/mobilnosti s promoviranjem uporabe avtobusa, vlaka, kolesa in okolju prijaznih ladij. Člani mreže bodo tudi v prihodnje razvijali nove trajnostne mobilnostne storitve in uporabnikom prijazne turistične informacije, ki bodo namenjeni tako turistom kot tudi lokalnemu prebivalstvu. S tem bo obiskovalcem Podonavja zagotovljena možnost potovati trajnostno ne le do in znotraj posamezne destinacije, ampak tudi potovati trajnostno od enega podonavskega bisera do drugega. S tem da so se vključili v mrežo, se partnerji zavezujejo, da bodo skupno zasledovali koncept trajnostne mobilnosti v turizmu tudi po koncu trajanja projekta in razvijali okolju prijazne, nizko emisijske, multimodalne in učinkovite mobilnostne rešitve.
Transdanube.Pearls: Na počitnicah potujmo trajnostno
Skupno 15 organizacij iz devetih evropskih držav in 24 pridruženih strateških partnerjev je bilo del projekta in se zavezalo k zasledovanju koncepta trajnostne mobilnosti v turizmu. Vodilni partner projekta je bila Agencija za okolje Avstrija. Od začetka projekta v letu 2017 so partnerji vzpostavili mobilnostno-informacijske centre vzdolž Donave in njenem zaledju, pripravili vrsto ukrepov za krepitev kapacitet za lokalne in regionalne deležnike ter izboljšali informiranost o mobilnosti in turizmu med lokalnim prebivalstvom in turisti. Poleg tega so bile z namenom izboljšanja načinov trajnostne mobilnosti izvedene pilotne aktivnosti. Te so zajemale vzpostavitev možnosti najema koles, nosilcev za prevoz koles na avtobusih, parkirnih sistemov za kolesa, kolesarskih poti in iskanje rešitev za zapolnitev vrzeli na področju reševanja problematike t.i. zadnje milje. Projekt Transdanube.Pearls je sofinanciran v okviru Transnacionalnega programa Interreg Podonavje.
Fotogalerija
Komentarji
!Za komentiranje se morate prijaviti
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.