LOKALNO
Avstrijski upravitelj domov za starejše preko Dosorja vstopa v Slovenijo
Senecura, največji zasebni upravitelj domov za starejše v Avstriji, je od poletja 100-odstotni lastnik radenskega Dosorja in ga ima za vstopno točko v Slovenijo. Tu nameravajo zgraditi mrežo manjših domov in tudi tu napovedujejo, da bodo nastopali s podjetniško filozofijo Blizu ljudem.
Največjo priložnost za vstopno točko je po besedah Antona Kellnerja, člana uprave Senecure, ta videla ravno v Dosorju zaradi kakovostne oskrbe in nege starejših, dobrih delovnih razmer, ugodne lege ter njegovega ugleda v slovenskem prostoru.
Dolgoletna direktorica Dosorja Mateja Hauser je na novinarski konferenci povedala, da so zadovoljni, ker imajo novega lastnika, saj so potrebovali finančno vzdržnost, ker bi zaradi visokih obveznosti najverjetneje zašli v precejšnje finančne težave.
Kellner se je njej in javnosti opravičil zaradi neposrečenega komuniciranja ob prevzemu doma in odločno povedal, da delo Hauserjeve zelo cenijo in da ostaja v dosedanji vlogi, uradno kot vodja doma.
Senecura, ki je del francoske multinacionalke Orpea, v Avstriji upravlja s 84 ustanovami za zdravstveno nego, oskrbo in varstvo, na Češkem z 19 domovi, precej jih imajo tudi v Švici, poroča STA.
Dosor je bil v polovični lasti občine Radenci, ki ga je Senecuri prodala na dražbi za 1,5 milijona evrov, izklicna cena je bila 1,2 milijona evrov. Drugo polovico je imela avstrijska Heta, ki je kot slaba banka prevzela dolgove in projekte nasedle banke Hypo. Kellner je povedal, da so prevzeli vse Hetine obveznosti v višini 7,6 milijona evrov.
Dosor, v katerem je 178 postelj in okoli 100 zaposlenih, so zgradili v javno-zasebnem partnerstvu, prvi stanovalci so se vanj vselili leta 2008. Takrat je bila banka Hypo v največjih težavah in ostala so nepoplačana posojila za gradnjo, tako so na Heto prešli dolgovi in polovica doma. Leta 2017 je bilo dolgov še 8,4 milijona evrov, lani pa še slabih 8 milijonov.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Mucke.
Me zanima kdo si bo lahko privoščil oskrbo po avstrijskih cenah, če penzionerji s težavo plačujejo slovenske domove. Občina in pomgrad bi morala sponzorirati domove, ne pa da financirajo neskončne luknje v nk mura!
Stara zgodba se ponavlja. Če se država mačeha ne pobriga za svoje državljane se pač najde nekdo, ki ima kapital in vstopi na trg. V Sloveniji bi rabili med 50 in 100 novih domov za starostnike in število bo še naraščalo. Tako, da je prostora za tuj kapital več kot dovolj.
Kdor bo koval dobicek na starih in onemoglih ljudeh zame ni clovek. Veliko so tu krivi zupani ( no, saj zupani so del drzave ). Obcinski denar vlagajo v nepomembne stvari, za ljudi jim ni mar.
Koliko je dobil lopov od župana