GLOBALNO
Imajo lunine mene vpliv na število rojstev?
Marsikdo je prepričan, da lunine mene močno vplivajo na življenje, med drugim tudi na rojevanje. Kar nekaj avtorjev po svetu in tudi pri nas je pisalo o tem, da med luninimi menami in številom rojstev ni pomembne povezave. Kaj kažejo statistični podatki za Slovenijo?
Po podatkih Statističnega urada RS (SURS) se je v zadnjih petih letih (2014–2018) v Sloveniji rodilo 102.000 otrok ali povprečno 55,8 na dan. Eden več na dan od tega povprečja je bil rojen ob polni luni ali ščipu, dva več ob zadnjem krajcu, dva manj pa ob prazni luni ali mlaju ter eden manj ob prvem krajcu.
Vse to so v primerjavi z dnevnim povprečjem precej majhna statistična odstopanja. Na posamezen dan luninega meseca, ta traja nekaj več kot 29 dni, se je rodilo povprečno od 2,9 odstotka do 3,5 odstotka otrok, razlike so torej majhne. Največ se jih je rodilo na dneve z luninim zadnjim krajcem: 3,52 odstotka. Na dneve s polno luno pa se jih je rodilo 3,46 odstotka. Dan s polno luno se je tako med preostalimi dnevi v luninem mesecu uvrstil po deležu rojstev na šesto mesto.
Ker pa je po podatkih NIJZ v sedanjem času dobra četrtina porodov bodisi sproženih ali pa gre za načrtovane carske reze in ker vemo, da je bilo pred 60 leti takih porodov bistveno manj, so na SURS-u analizirali tudi statistične podatke iz tistega obdobja in jih primerjali z današnjimi oz. novejšimi.
V obdobju 1954–1958 je bilo še 38 odstotkov vseh otrok rojenih v domačem okolju. Do leta 1965 je delež doma rojenih otrok upadel na 10 odstotkov, do leta 1975 pa na 1 odstotek, in tako velja še danes.
Pred 60 leti, v letih 1954–1958, se je v Sloveniji rodilo 154.000 otrok ali povprečno 84,2 na dan. Podatki o dnevu rojstva za to obdobje pa so na voljo za nekaj več kot 139.000 otrok (dnevno povprečje 76,3), kar je upoštevano pri tej analizi. Povprečno 76,1 se jih je rodilo na dneve s prazno luno (mlajem). Na dneve s polno luno (ščipom) se jih je pred 60 leti rodilo povprečno 75,5, torej celo manj kot povprečno na katerikoli drug dan. Povprečno največ otrok je bilo v omenjenem obdobju rojenih na dneve z zadnjim krajcem: 78,2. Na dneve s prvim krajcem pa se jih je rodilo povprečno 73,7.
Ob tem so opazili tudi to, da so bila rojstva v tistem času oz. do konca šestdesetih let precej enakomerno razporejena po vseh sedmih dnevih v tednu. Povprečno največ se jih je rodilo na nedelje.
Prve opaznejše razlike med števili rojstev ob koncih tednov in števili rojstev na dneve od ponedeljka do petka so se pojavile po letu 1970. Po letu 1980 so se te razlike začele večati. Od otrok, rojenih v zadnjem obdobju (2014–2018), se jih je povprečno največ rodilo na petke, najmanj pa na nedelje in sobote.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
takrat se tudi manj seksa, ženske so zelo raztrešene pa jim tudi ne paše
Še bolj bi bili zanimivi podatki za spočetje. Ob kateri lunini meni je bilo največ spočetij. Zanimiva je tudi statistika, da je povprečno rojeno med leti 2014–2018, 102.000 otrok ali povprečno 55,8 na dan. V obdobju pred 60 leti, v letih 1954–1958, se je rodilo 154.000 otrok ali povprečno 84,2 na dan. Tem generacijam zato tudi uradno rečemo " bejbibumerji ", ker je bil pravi " baby boom " . Ja, naši starši so še znali otroke delati. Sedaj pa samo še dobri avti, potovanja in ostali luksusz. Zato pa počasi izumiramo. In vedno je tja, kjer je nastal prazen prostor prišel nekdo in ta prazen prostor zapolnil. Saj že en lep čas prihajajo tisti, ki imajo drugačen odnos do družine in otrok.