GLOBALNO
Svetovni dan prve pomoči letos izpostavlja ogrožene ter ranljive
Svetovni dan prve pomoči, ki ga obeležujemo danes, je že skoraj dve desetletji priložnost za predstavitev znanj in veščin prve pomoči širši javnosti. Letošnji poteka pod sloganom »Prva pomoč in ogrožene ter ranljive skupine« in s tem opozarja, da šteje vsako življenje.
Nesebična prva pomoč je veliko človekoljubno dejanje, ki kaže pripravljenost za brezpogojno reševanje vsakega življenja. Vsakdo se lahko nauči prve pomoči in rešuje življenja, ne glede na njegovo ekonomski in socialni status.
Svetovni dan prve pomoči kaže pomembno vlogo nacionalnih združenj Rdečega križa in Rdečega polmeseca ter drugih organizacij pri zagotavljanju usposabljanja iz prve pomoči po svetu, saj na ta način omogočajo ustreznejši odziv ljudi ob poškodbah ali boleznih.
Rdeči križ Slovenije je kot del Mednarodne zveze združenj Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC) že več kot 150 let vodilna organizacija za usposabljanje in nudenje prve pomoči. Je ponosni člen več kot 100 nacionalnih društev po vsem svetu, ki so v letu 2017 v prvi pomoči usposobili več kot 16 milijonov ljudi. Kar 33.579 jih je iz Slovenije.
V svojem svetovnem poročilu o nesrečah za leto 2018 z naslovom »Nikogar ne spregledamo« je Mednarodna zveza združenj Rdečega križa in Rdečega polmeseca opredelila nekaj možnosti za identifikacijo najbolj ogroženih in ranljivih skupin prebivalstva, da bi jih usposobili za prvo pomoč.
Med njimi so ljudje, ki zaradi različnih vzrokov v družbi niso vidni; ljudje, do katerih humanitarni delavci ne moremo zaradi premajhne fizične dostopnosti ali drugih ovir ali oni ne morejo do nas; povsem nenamerno izključeni ljudje, ki informacij niso prejeli, ker so bile nehote posredovane na njim neustrezen način; pa tudi tisti, na katere niti ne pomislimo, ko gre za učenje prve pomoči.
Predsednica Rdečega križa Slovenije mag. Vesna Mikuž v svoji poslanici ob letošnjem svetovnem dnevu prve pomoči poudarja: »da bi vsi morali imeti možnost pridobivanja znanja in veščin prve pomoči, prav tako kot bi morala vsem biti dostopna prva pomoč, ko bi jo potrebovali.« Nudenje prve pomoči v prvih minutah lahko ima pomemben vpliv pri preživetju posameznikov ter nenazadnje tudi čim hitrejši vrnitvi v njegovo domače okolje.
Ljudje smo izpostavljeni številnim, za zdravje škodljivim negativnim vplivom iz okolja. Za namen izboljšanja kakovosti življenja, ohranjanja zdravja in zmanjšanja negativnih posledic poškodb oziroma nenadnih obolenj je zelo pomembno, da posameznike opremimo z znanji in veščinami prve pomoči. Vsi se lahko naučijo osnov nudenja prve pomoči in s tem znanjem lahko nekomu rešijo življenje.
Rdeči križ poudarja absolutno nesprejemljivost kakršnekoli diskriminacije pri nudenju prve pomoči in zagovarja vključevanje vseh skupin prebivalstva v usposabljanje prve pomoči, ki ga organizira.
Predsednica Rdečega križa Slovenije mag. Vesna Mikuž ob tem dodaja: »Ob letošnjem svetovnem dnevu prve pomoči v Rdečem križu Slovenije znova poudarjamo, da bi moralo biti usposabljanje iz prve pomoči dostopno vsem, zato ni morali spodbujati udeležbo vseh, tudi ogroženih skupin prebivalstva. Naša naloga je, da sporočila in orodja prilagodimo učnim skupinam, da jih bo lahko razumel vsak učenec.«
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.