LOKALNO
FOTO: Pred nekdanjimi domovanji judovskih družin umestili tlakovce spomina
V Lendavi so v torek, 17. septembra, pred hiše nekdanjih judovskih lastnikov, ki so bili žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov položili tlakovce spomina in jih tako na simboličen način vrnili na ulice mesta.
Številke in podatki o holokavstu pogosto izzvenijo kot suhoparna dejstva, v katerih se izgubijo tragične zgodbe 6 milijonov posameznikov in njihovih družin. Z gestami, kot je polaganje tlakovcev spomina, želijo tem posameznikom povrniti imena, obraze in življenjske usode.
V duhu prizadevanj za ohranjanje zgodovinskega spomina na holokavst, a obenem tudi kot poklon ljudem, ki so kot posamezniki in skupnost dali mestu neprecenljiv prispevek in pečat ter zapustili trajne in neizbrisljive sledi, so se danes poklonili tudi v Lendavi.
Pred samo položitvijo tlakovcev, sta pred Mestno hišo v Lendavi, vse zbrane nagovorila župan Občine Lendava Janez Magyar in rabin, pristojen za Slovenijo, Ariel Haddad. Zgodovinar Boris Hajdinjak, direktor Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, koordinator projekta spotikavci - tlakovci spomina, je ob tem opisal družine, ki so jim tlakovci namenjeni. Glavni kantor sinagoge iz Berlina Isidoro Abramovicz pa je odpel molitve za umrle.
Tlakovce so položili v spomin na člane družine Blau, družine Balkányi in člane družine Schwarz. Vsak tlakovec z osebnimi podatki žrtve pa so postavili pred hišo, ki je bila zadnji znani naslov osebe. Ker je Lendava na dvojezičnem območju, je vsaka oseba dobila dva tlakovca, enega s slovenskim in enega z madžarskim napisom.
Prvi tlakovec je z avtorjem projekta Gunterjem Demnigom položil župan Občine Lendava Janez Magyar, pri umestitvi tlakovcev spomina na Glavni ulici 13, kjer so živeli Ludvik Blau, Magda Blau in Livija Blau, pa so sodelovali še avtorici knjige Židje v Lendavi Mirjana Gašpar in Beata Lazar ter direktor Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti Oto Luthar.
Tlakovce spomina Dore Balkányi, Aleksandra Balkányi in Elizabete Balkányi, ki so živeli na Glavni ulici 46 so pomagali umestiti članica nekoč številne in cvetoče prekmurske judovske skupnosti in zadnja živeča Prekmurka, ki je preživela holokavst, Erika Fürst, urednik Sobotne priloge častnika Delo, ki je nastalo z združitvijo časopisov, katerih prve številke so bile tiskane prav v tiskarni Balkányi, Ali Žerdin ter sorodnika gospe Elizabete Balkányi Anka in Peter Beznec.
Tretja lokacija, kjer so položili tlakovce pa je na Glavni ulici 68, kjer so nekoč živeli Roza Schwarz, Josip Schwarz, Roza Schwarz, Tomislav Schwarz in Vera Schwarz. Tlakovce so pomagali umestiti dolgoletni direktor Centra judovske kulturne dediščine Maribor in avtor nekaterih temeljnih del ter raziskav na temo judovstva v Prekmurju Marjan Toš, predsednik judovske skupnosti v Nagykanizsi na Madžarskem Székely István, predsednik judovske skupnosti v Čakovcu na Hrvaškem Andrej Pal, predsednik Judovske skupnosti Slovenije Boris Čerin Levy in rabin, pristojen za Slovenijo, Ariel Haddad.
Več fotografij v spodnji galeriji …
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Poleg Lendave so danes tudi v Murski Soboti danes položili "tlakovce spomina".
Murska je mlajše mesto do Lendave, s krajšo meščansko zgodovino, tako da je logično da se poroča o zgodovinsko bolj pomembnem mestu Prekmurja.
Avgusta 1908 je bila v Murski Soboti zgrajena večja sinagoga, načrt je naredil arhitekt Lipót Baumhorn, ki je načrtoval 25 sinagog in judovskih templjev; bila je porušena leta 1954 s strani lokalnih komunističnih oblasti.
V Lendavi so lokalni veljaki ( zaradi gradnje kulturnega doma ) s takratne stranke LDS porušili eno redkih, če ne edino židovsko šolo. Tudi danes leve stranke ne skrivajo sovražnosti do Judov, sploh kadar se gre za vprašanje odnosov med Izraelom in Palestino.