GLOBALNO
Prebivalke pomurske regije z najnižjo povprečno bruto plačo
Ob letošnjem 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, so na Statističnem uradu RS pogledali, kaj se iz uradnih statističnih podatkov da ugotoviti o morebitnih razlikah med ženskami iz različnih delov Slovenije. Med drugim so ugotovili, da imajo ženske v Sloveniji višjo izobrazbo kot moški, razen med najstarejšim prebivalstvom.
Dan žena je mednarodni praznik žensk, ki ga po svetu že od leta 1911 praznujejo vsako leto 8. marca. Na ta dan praznujemo ekonomsko, politično in socialno enakopravnost in dosežke žensk. Pobudo za praznovanje 8. marca je dala nemška feministka in socialistka Clara Zetkin.
Slovenija je imela na začetku leta 2018, 2.066.880 prebivalcev in med temi je bilo 50,3 % žensk. Kljub temu je žensk več kot moških le v polovici statističnih regij oz. v šestih od dvanajstih (v pomurski, podravski, zasavski, osrednjeslovenski, gorenjski in obalno-kraški).
Najvišja povprečna starost
Prebivalke pomurske regije izstopajo po najvišji povprečni starosti, ki je 46,6 leta in za skoraj dve leti višja od slovenskega povprečja (44,7 leta).
Vir: SURS
Marija, Ana in Terezija
V celotni Sloveniji in tudi v vsaki od 12 regij je bilo najpogostejše žensko ime (po stanju 1. 1. 2018) Marija, drugo najpogostejše v vseh regijah pa Ana. Največ prebivalk z imenom Marija je bilo v pomurski regiji (povprečno vsaka trinajsta). Terezija je tretje najpogostejše žensko ime v pomurski regiji.
Nižja življenjska doba
"Deklice, ki so se v 2017 rodile v obalno-kraški regiji, lahko pričakujejo najdaljšo življenjsko dobo (84,9 leta) in 2,5 leta daljšo od svojih vrstnic v podravski regiji. Te lahko pričakujejo malo več kot 82 let (82,3 leta). Nižjo življenjsko dobo od slovenskega povprečja (83,7 leta) lahko pričakujejo še deklice, rojene v 2017 v vzhodnem delu Slovenije, tj. v pomurski, koroški, savinjski, zasavski regiji, posavski regiji in v jugovzhodni Sloveniji," navaja SURS.
Po podatkih z začetka leta 2018 so matere tri od štirih prebivalk Slovenije, ki so stare 15 ali več let. Pri 25 letih je mama vsaka peta, pri 29 letih pa vsaka druga.
Po podatkih Sursa so prebivalke osrednjeslovenske in obalno-kraške regije, ki so prvič postale mamice v letu 2017, v povprečju že presegle 30 let, povprečno pri najnižji starosti pa so rodile prvega otroka prebivalke jugovzhodne Slovenije, pri 28,3 leta. Približno enako stare so bile tudi v pomurski, koroški in posavski regiji, 28,4 leta (to je leto manj od povprečja za celotno Slovenijo).
Vir: SURS
Najnižja povprečna bruto plača
Kot navaja SURS, so prebivalke osrednjeslovenske regije imele po zadnjih podatkih iz leta 2017 tudi najvišjo povprečno mesečno bruto plačo (1.876 EUR), razlika med njihovo in povprečno mesečno bruto plačo moških iz te regije pa je bila najnižja. Znašala je 61 EUR. Povprečna mesečna bruto plača žensk v Sloveniji je bila 1.664 EUR, to je 105 EUR manj od povprečne bruto plače moških. Najnižjo povprečno bruto plačo so imele prebivalke pomurske regije (1.453 EUR).
Ženske v Sloveniji so bile v letu 2017 visoke povprečno 165,0 cm, težke pa 67,9 kg.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Novinarji, prosim vas, nehajte pisati ( prepisovati ) blesarije. Poglejte kakšna delovna mesta imajo ženske v Ljubljani in kakšna v Prekmurju. Po vsaki logiki morajo potem tam biti višje plače. Dobili ste ogromne in ogromne milijone za razvoj Prekmurja ( iz Ljubljane ). In kakšna delovna mesta so iz teh Milijonov evrov napravili NAŠI PAMETNJAKOVIČI?? Koliko teh milijonov evrov je šlo v kmečke turizme, vinotoče in podobno? Ne se sprenevedat.
ja saj veliko predvsem mladih izobraženih Prekmurk živi v Ljubljani, kjer delajo za precej večjo plačo, kot bi jo imele doma. Če že delajo primerjavo potem bi morali delati primerjavo plač za posamezna delovna mesta (npr. povprečne plače med med. sestrami, natakaricami, tajnicami, trgovkami, učiteljicami......)
Prokleti Janša to je njegovo maslo on je kriv. Naj bo preklet.
a to pise v partijski navodilih za nove clane?
Prebivalke pomurske regije z najnižjo povprečno bruto plačo ? Pravilno, da se ne razvadijo !
Pa koga briga,ne mej babe,bar gnjes je tou dobru.
Izključno zato ka imajo tudi najnižjo raven izobrazbe. Važno ka jih goričke momce vkup spakvajo z nekšo sovaščansko propalico, ka dela v lederfabriki in vozi audija na lizing.
budalo blesavo !!! malo se bole pozanimaj kak so prekmurke šolane z primerjavo drugih regij . san preputuvo več držav kak znaš štete lelek eden pa nej še vido takšnoga magarca kak se ti !
@xxx to, da majo višjo ekonomsko ni nič.
Vse dobro vsem prekmurkam neglede na šolane komentarje ki so vse prej od lepih rožic.
A srbohrvaško, bosansko pa lahko objavite, jaz sem razumelaprekmursko