KORONAVIRUS
Epidemija finančno prizadela tudi verske skupnosti
Epidemija novega koronavirusa je finančno prizadela tudi verske skupnosti v Sloveniji, tudi katoliško in evangeličansko cerkev.
Katoliška cerkev se je v času epidemije omejila pri svojem delovanju, da bi tako pomagala pri omejitvi širjenja koronavirusa, kljub temu, da ustava zagotavlja neomejenost svobode veroizpovedi tudi v času izrednih razmer. Bogoslužne verske dejavnosti, kot so maše in blagoslovi, od 13. marca opravljajo brez navzočnosti vernikov, krste in poroke pa so preložili na kasnejši čas.
Kot so dejali za STA, takšne razmere prinašajo izpad prostovoljnih darov za vzdrževanje in socialno varnost duhovnikov oz. redovnikov ter delovanje župnij oz. redovnih skupnosti, med njimi so plačevanje obratovalnih stroškov in obveznosti za ohranjanje sakralne kulturne dediščine.
Verski uslužbenci so v tem času zato odvisni predvsem od darov, ki so jim jih verniki namenili še pred začetkom epidemije, sicer pa pozdravljajo odločitev vlade za uvrstitev verskih uslužbencev v protikoronski zakon, s čimer jim je omogočila temeljni dohodek v času epidemije.
Leon Novak: Zdaj je pomembnejše, da si pomagamo
Tudi Evangeličanska cerkev v Sloveniji je odpovedala vse verske dejavnosti, bogoslužja, verouk in katehetske tečaje, posledično pa je poleg verskega življenja usahnil tudi finančni priliv vernikov, namenjen delovanju Evangeličanske cerkve, je izpostavil evangeličanski škof Leon Novak.
Trenutne razmere doživljajo tako kot vsi drugi državljanke in državljani, podjetniki, gospodarski subjekti in kulturni delavci. Poudarili so, da se jim zdi v prvi vrsti najpomembnejše, da bo poskrbljeno za vse tiste, ki jih je kriza najbolj prizadela, predvsem prekarne delavce, samostojne podjetnike, delavce, ki so izgubili službe, kulturnike, matere samohranilke, mlade družine in vse druge, ki v izrednih razmerah težko živijo.
foto: arhiv Pomurec
Ob tem pa je Novak izrazil veselje, da si država prizadeva za blaženje posledic krize z interventnimi zakoni. Vladi so hvaležni za ponujeno pomoč, medtem ko bo podrobnejša analiza te pomoči mogoča šele po krizi. "Zdaj je pomembnejše, da si pomagamo," je poudaril Novak.
Tudi pravoslavna bogoslužja zdaj potekajo brez navzočnosti vernikov, zato prostovoljnih prispevkov vernikov v tem času ni,. "Zdaj se moramo vsi osredotočiti na to, da se epidemija zajezi in ohrani zdravje ljudi," so izpostavili, podobno pa menijo tudi v Islamski skupnosti v Sloveniji. Judovske skupnosti Slovenije pa dosedanje omejitve zaradi epidemije v finančnem pogledu niso prizadele, čeprav so fizične omejitve bogoslužja začeli samoinicativno izvajati že od 9. marca naprej.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Ni problema. Nekaj vam že tako država prispeva. Če to ni dovolj, prodajte nekaj gozdov. Peterletova vlada vam jih je ogromno podarila.
Epidemija finančno prizadela tudi verske skupnosti, in to največje roparje v zgodovini človeštva ?!
Vrnila, govedo lopovsko levo, vrnila, to kar ste ljudem pokradli po 2 SV,.
Evo,pijavke nemaju koga za cecati,joučeju,škof je nej med postun špeh dol dau,zdaj mugouče bou,naj jih Vatikan zdržavle,kakšu umetniju Kitajun uda,bou za preživeti slednikun,bilou bi šče za lačnu decu afrikansku.Eli ,tak ,pa nemremu biti brez vsega kak je Kristuš büu,mij mamu zlatou,nej samu krüj,šteruga je naš socialni Jezuš talau.
Pa ce keri nema.resno za preziveti, se naj obrne na škofa. Naj odprej svoje "priiihranke"
Lendavsko pleme nevaspijtano! tebe nobeden nič ne prosi ker sam nemaš za burek --govedo!
Gost,te podučim,o "bureku",govorijo tisti,ki so res dno družbe,tisti,ki za račune nimajo in višek gastronomije jim je "burek",običajno pa paštetica.
Cerkev ima 40 milijard dolarjev premoženja po celem svetu samo tolko !!
Zelo si se zmotil, ima na tisoče bilijard dolarjev.
LEKADOL,rednu si smejšen,samu telku?Samu pri nas ma deset...
Kje je zdaj tisti duhovnik, ki je pozival naj se preneha plačevati davke. Zdaj pa bi pomoč države imel?
LUTERANI dobivajo od vernikov celoletno dačo. kaj bi pa oni radi.
Matej Zavec , ravnatelj GŠ Beltinci, je tudi finančno prizadel župnijo Beltinci za cca 150 000 EUR in ji še naprej dela finančno škodo, že peto leto zapored. Njegova nezakonita dejanja in NEČLOVEŠKO obnašanje nihče ne poskuša ustaviti. S tem smo verniki zelo prizadeti, in ne samo verniki! Kam so šli naši prostovoljni darovi? Smo darovali za to,da bi ravnatelj Zavec iz leta v leto ponavljal svoje NAPAKE in to že peto leto! V župniji je naredil globoko finančno luknjo, prizadel veliko ljudi in še naprej nemoteno opravlja svoje delo! SRAMOTA! ODGOVORNI ZBUDITE SE KONČNO in od nas faranov ne delajte norce!
On ima mocno zaledje pri gooospodu dekanu Kucku in skofu stumpu. Tako da, ....
naj se vam posušijo zlobni jeziki
Tebi se je tisto med nogami že zdavnaj posušilo. Molitev tu ne bo nič pomagala.
Se je že kdaj zgodilo da - Epidemija ne bi finančno prizadela tudi verske skupnosti ??
Jezuš ni imel zlata,imel je srce.