KORONAVIRUS
Gantar: Vsak, ki potrebuje zdravljenje v bolnišnici, bo tega tudi deležen
Na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni COVID-19 je sodeloval tudi minister za zdravje Tomaž Gantar.
"Vsak, ki potrebuje zdravljenje v bolnišnici, bo tega tudi deležen," pojasnjuje Tomaž Gantar. "Zdravstveni sistem se je po njegovem izredno prilagodil novim razmeram. Vsem bolnikom, tudi neokuženim, smo nudili možnost hitre obravnave," je dejal minister.
Minister @MinZdravje @tomazgantar poudaril, da se je bilo zdravstvo primorano prilagoditi epidemiji. Iz 227 navadnih postelj in 54 intenzivnih smo prišli na 821 navadnih in 150 intenzivnih. Kapacitete se bodo še povečale. pic.twitter.com/eexW0ydA70
— Jelko Kacin – govorec Vlade RS za Covid19 (@GovorecCOVID19) November 4, 2020
Če smo 16. oktobra imeli 227 covid in 54 intenzivnih postelj, imamo zdaj 821 prvih in 150 drugih. V naslednjih desetih dneh jih bomo povečali še za sto, je zagotovil. Vrh epidemije se napoveduje ta konec tedna. Spoštovanje ukrepov je zato toliko bolj pomembno.
Zdaj imamo v Sloveniji 50 vstopnih točk in še jih povečujemo. Cilj je, da vsak z znaki respiratornega obolenja ali ki je imel stik z okuženim, v največ 24 urah pride na testiranje.
Gantar se je dotaknil tudi cepljenja proti gripi in pomanjkanja cepiva. Slovenija je lani naročila okoli 100.000 odmerkov cepiva, od celotne kvote jih dobimo okoli 20.000 še v novembru. "Ob vseh zaščitnih ukrepih proti novemu koronavirusu smo imeli v spomladanskem obdobju manj obolelih za gripo, tudi v primerjavi z lanskim obdobjem," razlaga Gantar. Po njegovem bi lahko tudi zdaj pričakovali manj obolelih za gripo, posledično tudi manj hospitalizacij.
Dnevno jemljemo od 6000 do 7000 brisov. Odstotek okužb se giblje okrog 25 odstotkov.
Kaj pomeni, da bodo morali nekateri ukrepi trajati »še nekaj časa«?
»Dokler je število potreb po novih posteljah večje od števila odpuščenih iz bolnišnic, bi ravnali preuranjeno, če bi se prehitro začeli pogovarjati o sproščanju ukrepov. Sicer pa smo glede na odločitev ustavnega sodišča tedensko dolžni preverjati smiselnost ukrepov,« odgovarja minister za zdravje.
Doseči bo treba preobrat, in ko bomo imeli zanesljive podatke, da smo izšli iz drugega vala, lahko začnemo predlagati, kje je smiselno stopiti korak nazaj. A brez tega bi lahko ostali brez delujočega zdravstvenega sistema, svari Gantar.
Možnost prerazporejanja zdravstvenega osebja je v rokah direktorjev. »Če je kdo doma, je za to gotovo razlog. Ne pa, da ne bi hotel delati,« se je na očitke, da so nekateri zdravniki oziroma drugo osebje doma, odzval minister.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
V bolnici dobijo oskrbu samo Janšuvi podporniki. Kajti dela se po principu samo da si naš.
Stvarno si TELE.Daj obesi se ali pa spij strup ,da bo eno TELE manj na tem svetu.Nič ne čakaj.
Minister Gantar, a tako kot tisti spomladi v DSO, ko jih po zapovedi nekoga ( ti veš koga ) niso hoteli voziti v bolnišnice?????????
ganter budalo na kubik