https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

KRONIKA

V Pomurju naraslo število dimniških požarov

30.01.2021 ob 17:00  

Pomurski policisti so predvčeraj na Vaneči obravnavali dimniški požar, ko je v dimniku prišlo do vžiga saj. Materialna škoda ni nastala.


7 dimniških požarov

V letu 2020 so policisti obravnavali 7 dimniških požarov, leto prej pa 1.

Največ jih beležijo v decembru in januarju, ko je kurjenje običajno najbolj intenzivno. Ker se nizke temperature nadaljujejo se s tem podaljšuje tudi kurilna sezona, z njo pa tudi možnost dimniških požarov. Čeprav so požari v
dimniku zaradi uporabe naprednih materialov vse redkejši, pa še vedno obstaja možnost, da ogrozijo vaše premoženje. To še posebej velja, če je vaš dimnik star ter zidan samo z opeko. Če se požar iz dimnika razširi še
na druge dele hiše, so posledice lahko tragične, saj dimniški požari ponavadi poškodujejo dimniško konstrukcijo, uničijo domove in premoženje, poškodujejo pa tudi ljudi in celo terjajo žrtve.

Na požar v dimniku kažejo različni pokazatelji, kot so, da se iz dimnika kadi črn dim, leteče iskre ali manjši plameni. Dimniški požar spremlja tudi vse glasnejše prasketanje, vroče rozete, slabše izgorevanje, smrad v hiši, vroče stene dimnika itd…, sporočajo iz Policijske uprave Murska Sobota.

 Foto: Pixabay

Nekaj nasvetov kaj lahko storite, da do dimniškega požara ne bo prišlo:

- Kurilno napravo in dimnik z ustreznimi tehničnimi lastnostmi naj vgradi pooblaščeno podjetje skladno z navodili proizvajalca oz. predpisi;
- Pri postavitvi kurilne naprave in dimnika upoštevajte zahtevane odmike od gorljivih snovi;
- Tla in stene okoli kurilne naprave morajo biti iz negorljivih materialov;
- Kurilna naprava naj bo, glede na vrsto goriva, priključena na ustrezen dimnik;
- če kurite z drvami, za kurjenje uporabljajte suh les;
- podstrešje naj bo pospravljeno, v bližini dimnika ne hranite stvari, ki lahko zagorijo;
- kurilna naprava in z njo povezani dimni vodi, zračniki, pomožne naprave naj bodo redno pregledani in čiščeni, skladno s predpisi, ki urejajo dimnikarsko službo…

Kako ukrepati, če pride do dimniškega požara:

- V primeru požara takoj pokličite številko 112 in sporočite potrebne podatke;
- O požaru obvestite stanovalce sosede, da zapustijo stanovanje, saj je nevarnost za nastanek strupenega ogljikovega monoksida zelo velika;
- Če je v prostoru dim, vanj ne vstopajte;
- Gasilcem omogočite dostop;
- Odstranite vse gorljive predmete iz bližine dimnika;
- Ognja v dimniku nikoli ne gasite z vodo, saj je to zelo nevarno. Voda b razbeljenih stenah dimnika se namreč upari in poveča svojo prostornino, zaradi česar lahko dimnik eksplodira;
- Ne odpirajte dimniških vratc;
- Če je prišlo do dimniškega požara, v kurilni napravi ne kurite;
- Po požaru nadzirajte temperaturo zunanje stene dimnika še vsaj nekaj ur;
- Po požaru mora dimnikar pregledati dimnik v celoti, saj je velika verjetnost, da je požar pustil posledice na tuljavah ali stenah dimnika.

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      01.02.2022 ob 15:06 Sexy gost

      Zmenki zaradi seksa v vašem mestu - 𝐖𝐖𝐖.𝐌𝐘𝟐𝟏.𝐅𝐔𝐍

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.