GOSPODARSTVO
Kmetijska gospodarstva so glede na površino kmetijskih zemljišč največja v pomurski regiji
Število kmetijskih gospodarstev se v Sloveniji zmanjšuje, a ta postajajo večja. Glede na površino kmetijskih zemljišč v uporabi so bila povprečno največja kmetijska gospodarstva v pomurski statistični regiji, kažejo podatki Statističnega urada.
Po prvih začasnih podatkih smo lani v Sloveniji imeli 67.927 kmetijskih gospodarstev, kar je za 9 odstotkov manj kot pred desetimi in za 21 odstotkov manj kot pred dvajsetimi leti.
Povprečno kmetijsko gospodarstvo je imelo v uporabi 7 ha kmetijskih zemljišč (skupni pašniki niso vključeni) in redilo 6 glav velike živine. Povprečna površina kmetijskih zemljišč v uporabi je bila za 0,6 ha večja kot pred desetimi leti in za 1,4 ha večja kot pred dvajsetimi leti. Povprečno število glav velike živine pa je bilo za 0,4 večje kot pred desetimi in za 0,6 večje kot pred dvajsetimi leti.
Povprečno največja glede na površino kmetijskih zemljišč v uporabi so v letu 2020 bila kmetijska gospodarstva v pomurski statistični regiji (9,0 ha), sledila so kmetijska gospodarstva v primorsko-notranjski statistični regiji (8,6 ha), povprečno najmanjša pa v obalno-kraški statistični regiji (4,5 ha).
Površina kmetijskih zemljišč v uporabi in skupnih pašnikov je bila približno enaka kot pred desetimi leti, in sicer 482.359 ha. Približno enaka je ostala tudi površina kmetijskih zemljišč v uporabi brez skupnih pašnikov (474.196 ha).
Med kmetijskimi zemljišči v uporabi so obsegali največji delež trajni travniki in pašniki (57 %), sledile so njive (37 %) in trajni nasadi (6 %).
Od leta 2010 se je nekoliko povečala površina njiv, in sicer za 3 odstotke na 176.092 ha. Površina trajnih travnikov se je nekoliko zmanjšala, za 2 odstotka na 271.136 ha. Površina trajnih nasadov pa se je povečala za manj kot en odstotek na 26.969 ha.
Delež površine kmetijskih zemljišč v uporabi v skupni površini regije je bil v letu 2020 največji v pomurski, podravski in posavski statistični regiji, najmanjši pa v gorenjski, goriški in obalno-kraški statistični regiji.
Obseg živinoreje na kmetijskih gospodarstvih, se je od leta 2010 do 2020 zmanjšal za 3 odstotke na 408.683 glav velike živine. Skupno število kmetijskih gospodarstev, ki se ukvarjajo z živinorejo, pa se je v tem desetletju zmanjšalo za 23 odstotkov, in znaša 44.974. Odstotek kmetijskih gospodarstev, ki se ukvarjajo z živinorejo, je upadel z 79 na 66 odstotkov.
Delež živinorejskih kmetijskih gospodarstev je bil največji v koroški in savinjski statistični regiji, povprečno število glav velike živine na živinorejsko kmetijsko gospodarstvo pa je bilo najvišje v gorenjski in podravski statistični regiji.
Skupno število goved, ki so jih redili na kmetijskih gospodarstvih lani, je bilo za malo manj kot odstotek večje kot pred desetimi leti in je znašalo 476.382 goved. Glede na leto 2010 se je bistveno povečalo skupno število perutnine, ki so jo redili na kmetijskih gospodarstvih, in to za 44 odstotkov (7.042.543). Število prašičev, ovc in koz je bilo lani nižje kot v 2010, število prašičev za 38 odstotkov (235.473), število ovc za 17 odstotkov (114.365) in število koz za 21 odstotkov (27.385).
V zadnjih desetih letih se je zmanjšalo tudi število kmetijskih gospodarstev, na katerih so se ukvarjali s posamezno panogo živinoreje. Z rejo goved se je lani ukvarjalo za 21 odstotkov manj kmetijskih gospodarstev (28.485), z rejo perutnine za 25 odstotkov manj (27.015), z rejo prašičev za 54 odstotkov manj (12.198), z rejo ovc za 19 odstotkov manj (5.016) in z rejo koz za 20 odstotkov manj (3.374).
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Eh še slabše bo za slovenskega kmeta,ker evropi mi nismo pomembni,slovenski politiki,pa je itak to deseta briga za kmeta v Sloveniji.Pomalem tonemo,kot titanic.
Zmenki zaradi seksa v vašem mestu - 𝐖𝐖𝐖.𝐌𝐘𝟐𝟏.𝐅𝐔𝐍
naši kmetje so velki magnati z debelimi traktorami BMV pa Mercedesami.
Jožef Magyar ima na tisoče hektarjev zemlje. Nekaj svoje, nekaj v najemu. Koliko nepovratnih sredstev, subvencij in ostalega mu daje država letno? Pa Polanič, zemlja, gradbeništvo tovarne, gorice, vina - vse v dvajsetih letih. Uspešna moža ni kaj. Lahko bi mejo potegnil - Sobota in okolica Polanič, Lendava in okolica Magyar. Vmes nekaj malih igralcev.
Saj pa v Prekmurju ni nihče problematiziral tajkunov kot je Polanič. V Zahodni državi si lahko toliko premoženja nakopiči družina v generacijskem zaporedju. Vendar upamo, da se bo zgodilo po tistem pregovoru "Kot je prišlo tako bo tudi odšlo"
Ta dva ostali traktorje pa bmwje na kedit,samo ka ga ima.
Kaj misliš kdo kmetom financira 40 % cene traktorja? Kdo kmetom financira cenejše pogonsko gorivo? Kaj misliš kdo kmetom financira del zavarovalne premije? O NEPOVRATNIH SREDSTVIH, SUBVENCIJAH IN PODOBNEM TOKRAT NE BOM PISAL. Kdo financira delavca? NIHČE!!!!!!!!!!!!
Pa bodi tudi ti kmet,boš videl,kako je obetavno kmetijstvo v Sloveniji.Cene živine so primerljive z pasmo prtlikavih psov.Pridelki imajo sramotno nizke cene,subvencije so samo pesek v oči kmetu.Fitofarmacevtska sredstva z cenami v nebo,ravno tako umetno gnojilo pridelki pa nič vredni.
Še en neumen komentar kmeta. Ni potrebe, da sem jaz kmet, ti pa delavec, ker s takšnim komentiranjem nikamur ne prideva. Pomembno je, da smo enakovredni, eakopravni, enaki kot piše v USTAVI. Glede na to, kar država da kmetu in, da ničesar ne da delavcu, je kršena USTAVA. Zakaj je kmet državi bolj pomemben? Zato verjetno, ker EU vodijo kmeti in imajo zelo močan lobi. Nehajte pa s tisto lažjo, da so subvencije namenjene temu, da delavci kupujemo cenejšo hrano, ker to ni res. UKINITI VSE SUBVENCIJE IN NEPOVRATNA SREDSTVA TER OSTALE UGODNOSTI, CENO VSEGA PA NAJ DOLOČI TRG. Veliko je kmetov, ki koristijo vse slovenske ( naše davkoplačevalske ) ugodnosti, svoje pridelke in proizvode pa prodajajo v Avstrijo in v Italijo. Kontrole pa nobene. Bodi ti delavec, delaj kot suženj za plačo, s katero ne moreš normalno živeti, ko si tik pred penzijo, pa ostaneš na cesti in te zaradi starosti nihče noče zaposliti. Misliš, da je to lepo za delavca in je vesel tega, ko za kruh nima. V SOCIALIZMU sta bila delavec in kmet bolj izenačena. Zakaj? Kmet je dobil svoje, delavec je bil solastnik podjetja, v katerem je delal, soodločal o vseh poteh podjetja, dobival solidno plačo, dobiček podjetja, razna posojila za svoje potrebe, ugodna letovanja v domovih svojega podjetja, dobil hitro najemno stanovanje, ki ga je zgradilo podjetje, v katerem je delal, imel blizu do dela, .................. Bila sta fifti fifti. ENAKA. Danes, v kapitalizmu, je delavec suženj, kmet pa gospod. Delavec nima ničesar več, kar je imel v socializmu, ker so mu vse vzeli brez njegove privolitve, čeprav je bil solastnik podjetja, kmet je pa veliko pridobil. Razlika med njima se je ogromno povečala v korist kmeta. Niti približno nista več enaka kot sta nekoč bila. Če si razumel zapisano, je dobro, če ne pač ne. So pa napisana sama dejstva in resnica.
Še to: na svetu vsako leto umre več kot 10 milijonov ljudi od lakote - od tega tri milijone otrok. Kmetje v EU pa večkrat uničijo na deset tisoče ton pridelkov samo zato, da cene teh pridelkov ne bi padle. Mi vsi jih pa subvencioniramo. Pravičen in pošten pristop??!!!!!
Res je,a se sprašuješ,zakaj moramo jesti uvoženo meso iz Madžarske, naši kmetje pa ne morejo prodati živine,ker je predrago,delovna sila je v Sloveniji predraga,mesarji pa itak nekvalitetno meso kupijo iz tujine,proda jo pa po kvaliteti slovenskega mesa.
. Glede na to, kar država da kmetu in, da ničesar ne da delavcu, je kršena USTAVA. Država stotinam podjetij financejra minimalno plačo, ge ti živijš ?
Ferencek, se vidi takoj, da si s kmetov doma, da ne ločiš kaj je DELAVEC in kaj je PODJETJE ( večinoma vse privat ). DRŽAVA FINANCIRA KMETA IN PRIVATNIKA, DELAVEC OD TEGA NIMA NIČ.
“pa bodi ti kmet,če je tak lahko”! Najbolj glupa izjava, ka jo lahko da kmet,ki misli, da njemu vse pripada samo zato, ker nas on “kao” hrani! Kmet ne bo nikoli zadovoljen! Lahko mu subvencioniraš vse-od stroojev, delavcev do zavarovanja.Še vreme če nej po njihovon okusi, jim trpe plačat za “škodo”! Še vedno bo bogi,ker on dela petek pa svetek! Halo?! pa san si si izbral to! Jaz tudi delan sveek pa petek-brez subvencij in olajšav, pa kaj zaj.Sama san si izbrala to delo in pika. Pa še to:dokeč de pohlep določenih kmetov večji, kak si lejko povprečni človek za nakup hrane privošči, de tak kak je.
Gostu, ki komentira stanje v Slovenskem kmetijstvu lahko mirno zapišem, da je pozabil napisati, da je priučeno tele. Zato je razlaga kako pridejo kmetovalci do traktorjev in subvencij banalna, da ne govorim o uničevanje pridelkov za zvišanje cene. Le čevlje sodi naj kopitar, bi se temu reklo, da dobiš za novi traktor 40% moraš izpolnjevati pogoje, pa še razpis mora biti. Vse pravočasno in pravilno, drugače ni nič.
Če si ti neumen, da ne veš kaj se po svetu dogaja, ne misli, da smo vsi neumni. Mogoče tudi tega ne veš, da so kmetje pred leti lahko prišli do rente tudi 110.000 evrov, če so sedem let plačevali neko pokojninsko zavarovanje?????
Mi Prekmurci smo imeli svojega ministra Židan za kmetijstvo, kateri bi naj imel znanje o kmetijstvu?????? In kaj je naredil, A čisto nič moram ga pohvaliti da je prodal Teran,kateri zaslužek je ostal pri totem stricu.Je pa res malce čuden,danes kritizira svoje neprijatelja v vladi,a sam je pa je bil pri koritu pred to vlado .Kot pravijo,tudi poslanci občutijo ta Corona 19.
TERAN NIKOLI NI BIL SLOVENSKI. AMEN .
Ni mi znano komu je takratni minister Židan to urejal. Preko Kobiljskega, ki dela na Kmetijskem ministrstvu pa je šlo dosti vlog pod mizo, kjer so se kršili zakoni in drugi akti za določene posameznike. Na oddelku za Kmetijstvu si moral podmazati..
Tona pšenice naj bo 500 evrov,pa ni treba nobenih subvencij,in pomoči kmetu.
Jebeš ti razpise za stroje kmetu pravično plačati pridelek,pa naj iz tega živi in kupuje stroje ne pa neke umetno ustvarjene razpise,za katerimi stoji razna gamat,ki se tudi hrani iz kmetovega dela,pa nič ne dela,samo papirje prelagajo po teh kurčevih pisarnah in si izmišljujejo kako koga najbojlj nategniti,da ga prej vrag vzame.Stanje v Sloveniji,ko vsak dan ugasne nekaj kmetij vse pove o blaginji kmeta v tej posrani državi.
To jaz ves čas pišem - poštene cene brez subvencij in ostalega. Zdaj pa na račun kmeta in delavca dobro živi ogromno posrednikov in birokracije. Pa naj končno nekdo izračuna koliko subvencij in ostalega dobi najbogatejši kmet v državi za 4.500 hektarjev zemlje - ali koliko jo zdaj ima in to napiše.
Mali kmet z nekaj hektarji zemlje pa preživeti ne more.
Kmetje v Sloveniji,,, 150 kg kmetice 120 kg veliki traktorji 3 komade kombajni 3 komade avtomobili zelo veliki ker v majhen avto ne spravijo svoje debele riti. Gorice, vikend, z najmanj 5000 trsi.Njive za koruzo in pšenico kera se prodaja v tujino,,, šefta,,,. Za domačo predelavo hrane nobene njivice. Vse če se sesteje je samo seftanje in šeftanje. Potem pa denar njiva mu ponudi dva pridelka letno na primer pšenica, potem se hitro do jesenjo koruza za krmo dvakrat dohodek tukaj pa se prištejemo subvencije tretji dohodek letno na eni njivi. Pa še povrh malo dežja malo mraza malo točke in se en prihodek četrti za škodo. To je današnji kmet seftar.
Točno tako!
Budalo eno..kak te lahko koruzo posejaš po žetvi pšenice? Francak: kolko kmetje plačajo davka državi v enem letu ga ti v desetih...vse kar kmet dobi pride od eu ne pa od zavožene slovenije....če bi denar delili slovenci ga kmetje nebi nikoli dobili...
Že spet delo kmeta komentirajo sami socialneži, lenuhi in tako opevani delavci-delomrzneži , ki imajo delo pred nosom , imajo pa tudi grozno bolezen , da jim pod pazduho rastejo mozolji in zaradi tega dela ne vidijo , oh so pa močni v komentarjih ti blekati kavč komentatorji.Toliko.
Pozabil si napisati, da komenetramo tudi vsi tisti, ki plačujemo davke takšne in drugačne, dalejko vi bogi kmetje čimveč od države dobite.
Čestitke vsem kmetijskim gospodarstvom v Pomurju, opazujem vas, ste vedno bolj ekološki, zaposlujeta naše ljudi in zemlja je vrhunsko obdelana, na žalost pa kmetje gledajo samo na sebe, gospodarstva pa tudi na naš, imate res vrhunske strokovnjake. Ti bi lahko mirno prevzeli ministrstvo za kmetijstvo, še enkrat, ko se vozim po Pomurju, je obdelava vrhunska.
Panvita je zakon, bravo.
Prekmurci in Prleki smo zakon, hočemo našega ministra.
Zmenki zaradi seksa v vašem mestu - 𝐖𝐖𝐖.𝐌𝐘𝟐𝟏.𝐅𝐔𝐍