POLITIKA
Poslanec Horvath glede nezdružljivosti funkcij terja pravico na upravnem sodišču
Poslanec madžarske narodne skupnosti Ferenc Horvath še vedno vztraja na mestu predsednika Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti (PMSNS), čeprav je protikorupcijska komisija že pred dvema letoma odločila, da je funkcija s poslansko nezdružljiva. Poslanec zdaj pravico išče na upravnem sodišču.
Horvath se je pritožil zoper stališče Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki je aprila 2019 odločila, da je funkcija predsednika PMSNS po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije s poslansko nezdružljiva.
Horvath je takrat je od KPK prejel tudi opozorilo, s katerim mu je ta naložila, da se odreče eni ali drugi funkciji, ker pa poslanec tej zahtevi ni prisluhnil je komisija mesec dni pozneje na svoji spletni strani objavila dokument o nezdružljivosti funkcij, stališče komisije in poziv k ukrepanju, nekaj dni pozneje pa še ugotovitve komisije glede nezdružljivosti funkcij. Horvath vse te dokumente zdaj izpodbija na upravnem sodišču in predlaga njihovo odpravo.
Ob tem predlaga tudi, da sodišče ugotovi kršitve ustavnih pravic, in sicer 22. člena ustave, ki zagotavlja enako varstvo pravic, in 43. člen, ki zagotavlja volilno pravico. Ob tem v tožbenem zahtevku še predlaga, da KPK s svoje spletne strani odstrani vse objavljene dokumente iz njegovega primera.
Poslančeva odvetnica Maja Guštin iz odvetniške pisarne Čeferin je v zaključnih besedah prav tako vztrajala pri vseh zahtevah in poudarila, da so za njegovo stranko relevantna določila zakona o poslancih, ki nezdružljivosti, kot jo očita KPK, ne predvidevajo.
Pooblaščenec protikorupcijske komisije Gregor Pirjevec je na drugi strani predlagal zavrnitev tožbe, saj po njegovem mnenju do očitanih kršitev ni prišlo, zahtevo za izpodboj njihovih aktov pa zavrže, saj ne gre za pravne akte v smislu določil zakona o upravnem sporu.
Kot je dodal, vztraja pri navedbah, ki so jih sodišču podali v odgovoru na tožbo in pripravljalnih vlogah. Pri svojih postopkih so namreč uporabljali zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, ki je specialen predpis, saj zakon o poslancih nezdružljivosti funkcij ne ureja celovito.
Upravno sodišče bo odločitev o zadevi sprejelo najpozneje v mesecu dni, sodba pa bo obema stranema poslana v pisni obliki, poroča STA.
Foto: Arhiv Pomurec.com
Zgodba ima dolgo brado, saj je po prijavi pripadnika madžarske narodne skupnosti na parlamentarno mandatno-volilno komisijo, da Horvath opravlja pridobitno dejavnost, ki da s poslansko funkcijo ni združljiva, KPK pred dvema letoma, še v času prejšnjega predsednika Borisa Štefaneca, ugotovila, da gre za nezdružljivost funkcij, zato naj bi Horvath kršil zakon o preprečevanju korupcije.
Takratni predsednik državnega zbora Dejan Židan je organiziral tudi posvet s strokovnjaki na to temo. Pravni strokovnjaki so se na posvetu poenotili, da DZ nima zadostne pravne podlage, da bi začel postopek prenehanja funkcije poslanca Horvathu in ne bi istočasno obstajala velika verjetnost, da bi ustavno sodišče odločitev razveljavilo.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Slovensko pravo je na strani Horvatha. Zakaj? Ker je takšna realnost slovenskega prava, to je nivo slovenskega prava. To čemur Horvath predseduje, nima veze z lokalno samoupravo, PMSNS deluje kot neka (verska, športna, interesna, narodnostna...) skupnost ali društvo. Takšni interesni skupnosti ali društvu Madžarov pa je Horvath lahko predsednik, tega zakon ne prepoveduje! Prekmurski Madžari nimajo svojega predsednika, Madžari ne volijo predsednika PMSNS, ampak člani občinskih madžarskih skupnosti delegirajo sami sebe v svet PMSNS, tam pa 21 članov izvoli svojega predsednika. Torej Horvat ni predsednik prekmurskih Madžarov, je samo predsednik večine tega sveta, za to pa potrebuje samo 11 glasov. To je to, a je to!
Zmenki zaradi seksa v vašem mestu - 𝐖𝐖𝐖.𝐌𝐘𝟐𝟏.𝐅𝐔𝐍
Kaj bi ta mesalec dreka sploh rad delal debil vogrski. Naj se že enkrat odloči kajti veliko mladih je brez službe. On bi pa kar tri imel ni pa sposoben za eno službo. Debil zabiti.
Gost 19.17 - tvoj komentar je primitivizem, ki mu ni para. Sram naj te bo in tudi tiste, ki všečkajo komentar.
mladi NEMAJO POJMA o takih stvareh!!!!!!!
a ni ta nekoč po Lendavi lepil plakate Velike Madžarske ?
sramota, eni ste puni sovraštva
Se strinjam, da je kraljevina Madžarska velika država !
marš že z njim v keho, antipatični debilnež
Če je veselemu vse dovoljeno je lahko po ZAKONU tudi Horvathu. A ne levuharji kaj porečete na to ????????????
JURŠA pokvarjenec Prleški ,da te ni sram .Fuj FUJ fuj nesnaga ena.
Zmenki zaradi seksa v vašem mestu - 𝐖𝐖𝐖.𝐌𝐘𝟐𝟏.𝐅𝐔𝐍