https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

35 let podvodne reševalne enote radgonskih gasilcev

Gornja Radgona  

Gasilstvo v Gornji Radgoni bo v letu 2012 praznovalo 130 letnico delovanja, v letošnjem letu pa v sklopu gasilskega društva praznujejo 35 let delovanja enote za reševanje iz vode in na vodi.


Začetki potapljaštva v Gornji Radgoni segajo v obdobje po letu 1972, ko je potreba po reševanju ljudi in imovine naraščala iz dneva v dan. Gradila so se akumulacijska jezera, nastajale so razne gramoznice, tu sta reka Mura in Ščavnica, kar so bili vzroki za ustanovitev enote. Čeprav je bilo zanimanje veliko, pa ni bilo lahko dobiti strokovno znanje. Tako sta šele 1976 dva člana Gasilskega društva Gornja Radgona uradno postala potapljača, ko sta zaključila osnovno izobraževanje in z izpitom to potrdila.

Sodelovali so pri največjih nesrečah v vodi

"Tako smo v svojem 35 letnem delu sodelovali na vseh reševalnih akcijah v Pomurju, kakor tudi širom po Sloveniji. Bili smo prisotni na eni od največjih nesreč na vodi, to je nesreča na reki Savi pri hidroelektrarni Blanca, kjer se je utopilo 13 ljudi. Pomagali smo iskati in ga tudi našli ribiča na jezeru v Šoštanju. Iskali smo tudi pogrešanega mladeniča v Šmartinskem jezeru. Za svojo humano in nesebično delo smo prejeli številna visoka priznanja republike Slovenije, kakor tudi številne pohvale in priznanja občine Gornja Radgona," o radgonskih potapljačih pravi častni predsednik PGD Gornja Radgona Bogdan Šajnovič.

Cenjeni doma in po svetu

Ime, ki je nastalo iz gasilski potapljači Radgone imenovani GA-PO-RA, je znano ne samo v Radgoni in Sloveniji, ampak tudi širom po svetu. Danes ima GA-PO-RA na spisku svojega članstva več kot petdeset članov. Izobraževanje potapljačev opravljamo s svojim inštruktorskim kadrom. Prihodnosti, s takim delom, kot smo ga opravljali do sedaj, se nam ni treba bati. Želimo si naše znanje prenašati na mlajše generacije.

Več fotografij v spodnji galeriji ...

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.