https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

Mineva 100 let od rojstva škofa Jožefa Smeja

15.02.2022 ob 12:00  

Danes, 15. februarja, mineva sto let od rojstva škofa dr. Jožefa Smeja, ki se je poleg škofovske službe ukvarjal tudi z raziskavami kulturne in slovstvene zgodovine Prekmurja in prekmurskega jezika. 

Ob tej priložnosti je pripravljena Katehetska olimpijada, preko katere bodo lahko bolj spoznali škofa dr. Jožefa Smeja. 

Škof dr. Jožef Smej se je rodil 15. februarja 1922 v Bogojini. Osnovno šolo je obiskoval v Bogojini, gimnazijo pa v Murski Soboti. Prva štiri leta je stanoval v Martinišču, zadnja štiri pa se je vozil s kolesom iz Bogojne. Prozo in pesmi je pisal že v tistem času in jih objavljal v dijaškem lističu Zarja. Po maturi leta 1940 se je vpisal na medicinsko fakulteto v Ljubljani. Konec oktobra pa se je prepisal na Visoko bogoslovno šolo v Maribor. Jeseni 1941 je kot bogoslovec nadaljeval študij v Sombotelu.

8. decembra 1944 je bil v Sombotelu posvečen v duhovnika. Med letoma 1944 in 1948 je deloval kot kaplan v Dokležovju, Dobrovniku in Turnišču. Vmes je odslužil 13 mesecev vojaščine v Zagrebu. Do leta 1969 je najprej deloval kot kaplan ter pozneje župnik in dekan v Murski Soboti.

Leta 1969 je na željo škofa Držečnika prišel v Maribor za stolnega vikarja. Imenovan je bil za stolnega prošta, ravnatelja škofijske pisarne ali škofijskega kanclerja. Doktoriral je leta 1976 in leta 1980 sprejel službo generalnega vikarja. Kot dober poznavalec madžarščine je navezal dobre stike s sosednjimi madžarskimi škofi in duhovniki, med drugimi tudi z msgr. Jenőjem Tietzejem.

Janez Pavel II. ga je 25. aprila 1983 imenoval za mariborskega pomožnega škofa, 23. maja istega leta pa je bil v škofa tudi posvečen. Upokojil se je 18. junija 2009.

Poleg škofovske službe se je Jožef Smej ukvarjal tudi z znanstvenoraziskovalnim in literarnim delom. Poseben poudarek pa je dajal raziskavam kulturne in slovstvene zgodovine Prekmurja ter prekmurskemu jeziku, prekmurski književnosti in avtorjem, kakor tudi politiki (Mikloš Küzmič, Štefan Küzmič, Jožef Klekl st., itn.),.

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je škofu Smeju 31. marca 2016 podelil državno odlikovanje Red za zasluge za življenjsko delo in bogat prispevek k duhovni nacionalni kulturi Slovencev. Smej je umrl v 99. letu starosti.

Foto: arhiv Pomurec

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      15.02.2022 ob 12:17 ,kva gost

      BOG MU OPROSTI USE GREHE

      6 11 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      15.02.2022 ob 16:15 ,kva gost

      KRČANI NA KOLEGA bvahahahah kolko ste stari? A še vedno verjamete v bajke aaaaa

      4 3 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
      • gost
        15.02.2022 ob 18:04 gost

        Ovce se vedno v teligah vozijo duhovnikom denar, oni pa se iz njih smejejo. Dobrodošli homoseksualci.

        4 5 Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      16.02.2022 ob 14:59 bobo 92 gost

      človek z veliko začetnico je bil gospod Jožef Smej

      5 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.