LOKALNO
Mladi na Goričkem po poteh dobrih praks
Mladi iz Slovenije, Romunije, Italije in Španije so v sklopu projekta »Podeželje je zakon!« (Erasmus+ Mladi v Akciji) obiskali Goričko. Ogledali so Posestvo Mala rosa v Stanjevcih, kjer so spoznali podeželski turizem, se seznanili z ročno pridelanimi izdelki in se naučili kako pripraviti domača zelišča. Ustavili so se tudi v največjem gradu v Sloveniji, kjer so spoznali varovanje naravnih območij in podeželja. V Zavodu Krajinski park Goričko so prisluhnili zgodbi o nastanku parka, se seznanili z zgodovino in odprli debato o izseljevanju mladih iz ruralnih območjih. Za konec so se ustavili tudi v Sadjarstvu Ficko v Rogašovcih, kjer so prisluhnili zgodbi o nastanku podjetja in pridelavi različnega sadja. Mladi so se preizkusili v pripravi marmelade, obiranja kutin in eteričnih olj. Vsekakor pa niso morali mimo odlične goričke kulinarike.
S projektom želimo mlade ozavestiti o podeželju, o življenju na podeželju, o potencialu, ki ga nudi. Menimo, da vse preveč mladih odhaja s podeželja v upanju na boljšo prihodnost, ki jim jo lahko nudi življenje v mestu (večja dostopnost storitev, več možnosti za zaposlitev, več stanovanjskih kapacitet, dostop do javnega prevoza, več prireditev za mlade, ipd.). S projektom želimo mladim predstaviti potencial, ki ga ima podeželje in prednosti, ki jim jih nudi (mir, narava, samooskrba, domače jedi in izdelki, stik z naravo in domačimi živalmi, ipd). Tudi v času epidemije korona virusa, ko smo morali ostati doma, v izolaciji, je življenje na podeželju še toliko bolj pokazalo vse svoje prednosti. Tudi s stališča samooskrbe države igra podeželje zelo pomembno vlogo. Želimo si raziskati razloge (podnebne, geografske, politične,....) zakaj je samooskrba z določeno surovina večja, z drugo manjša. Prav tako želimo mladim pokazati, kako se lahko v veliki meri samooskrbujejo. Kaj in kako pridelati na vrtu, kaj vse se da s temi pridelki napraviti in skuhati ter kako si pripraviti ozimnico. S projektom želimo združiti mlade iz različnih držav, da skupaj delimo izkušnje, znanje in ideje, vse to pa bomo lahko uporabili in predali naprej lokalnim skupnostim.
Cilji našega projekta so: spoznati razvoj podeželja, seznaniti se s socialnim vidikom prebivalcev podeželja (demografija podeželja), preučiti primere dobrih praks razvoja na podeželju v različnih državah, raziskati področje samooskrbe (na ravni posameznika kot tudi na ravni države), naučiti mlade kako postati v čim večji meri samooskrben, razvijati osebne kompetence mladih udeležencev, ozavestiti mlade o pomembnosti ohranjanja življenja na podeželju ter jih vzpodbuditi k aktivni participaciji v podobnih projektih, vključevanje mladih z manj priložnostmi, urjenje v timskem delu, mreženje organizacij in utrjevanje partnerstva.
Projekt je bil v celoti financiran s strani evropskega programa Erasmus+ Mladi v Akciji in slovenske nacionalne agencije MOVIT.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.