LOKALNO
Podeželje je zakon!
V sklopu projekta »Podeželje je zakon!« so mladi iz Slovenije, Romunije, Italije in Španije spoznavali različne plati podeželja. Mladi so se razdelili v več skupin, kjer so spoznali delo s konji, ureditev zeliščnega vrta in pripravo domačega čaja, dišečih vrečk in domačega mila. Skupina mladih pri konjih je spoznala oskrbo konja, jahanje konja in tudi čiščenje hlevov, ki vsekakor še kako sodi zraven dela na podeželju. Skupina mladih je pripravila in uredila zeliščni vrt v Murski Soboti, kjer so spoznali različna zelišča ob obisku zeliščarke. Mladi so se naučili kako posaditi zelišča, kako jih lahko uporabljamo v kuhinji in kako skrbeti za zeliščni vrt. Mladi so spoznali tudi kako doma pripraviti naravna mila, pripravili so mešanico domačega čaja iz domačih zelišč in napolnili so vrečke s sivko.
Domače milo so opremili z logotipi projekta in jih razdelili v Murski Soboti, kot promocijsko darilo projekta in programa Erasmus+.
S projektom »Podeželje je zakon!« želimo mlade ozavestiti o podeželju, o življenju na podeželju, o potencialu, ki ga nudi. Menimo, da vse preveč mladih odhaja s podeželja v upanju na boljšo prihodnost, ki jim jo lahko nudi življenje v mestu. S projektom želimo mladim predstaviti potencial, ki ga ima podeželje in prednosti, ki jim jih nudi (mir, narava, samooskrba, domače jedi in izdelki, stik z naravo in domačimi živalmi, ipd). Tudi v času epidemije korona virusa, ko smo morali ostati doma, v izolaciji, je življenje na podeželju še toliko bolj pokazalo vse svoje prednosti. Tudi s stališča samooskrbe države igra podeželje zelo pomembno vlogo. Skozi projekt mladi raziskujejo razloge (podnebne, geografske, politične,...) zakaj je samooskrba z določeno surovina večja, z drugo manjša. Prav tako so mladim pokazali, kako se lahko v veliki meri samooskrbujejo. Kaj in kako pridelati na vrtu, kaj vse se da s temi pridelki napraviti in skuhati ter kako si pripraviti ozimnico. S projektom smo združili mlade iz različnih držav, da skupaj delijo izkušnje, znanje in ideje, vse to pa bodo lahko uporabili in predali naprej lokalnim skupnostim.
Projekt je v celoti financiran s strani evropskega programa Erasmus+ Mladi v Akciji in slovenske nacionalne agencije MOVIT.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.