https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

Podgoršek: Slovenska pšenica mora ostati v državi

22.03.2022 ob 14:15  

Kmetijski minister Jože Podgoršek je po današnjem sestanku s komisijo za odkup in prodajo žit v Ljutomeru poudaril, da je treba storiti vse, da slovenska pšenica ostane v državi. Namen sestanka je bil med drugim tudi dogovor o modelih izračunov stroškov pridelave pšenice.

Kmetijski minister Podgoršek je po sestanku komisije za odkup in prodajo žit, ki jo sestavljajo predstavniki kmetijsko gozdarske zbornice, zadružne zveze in Sindikata kmetov Slovenije, izpostavil, da bi z dogovorom lahko že ta trenutek vsi deležniki v žitni verigi sklepali zavezujoče pogodbe s slovenskimi kmeti, da bi slovensko žito v največji meri ostalo v Sloveniji tudi ob žetvi. Ponovno je zagotovil, da imamo v Sloveniji pšenice dovolj do žetve, tudi skladišča trgovskih verig so polna.

Višja cena pšenice

Nobene potrebe ni po prekomernem kupovanju hrane, sta še zatrdila minister in predsednik komisije za odkup in prodajo žit Franc Küčan. Slednji je spomnil, da se je slovenska krušna pšenica lani prodajala povprečno za 185 evrov za tono, pšenica najvišje kakovosti je dosegla ceno 215 evrov. Zdaj je cena pšenice na borzah več kot 350 evrov.

Pomembna pravilna uporaba pšenice

Kot je napovedal Küčan, bodo ponovno predlagali, da bi se kot krušna uporabljala tudi pšenica z 9,5 odstotka beljakovin. Lani so po njegovih besedah približno 20.000 ton pšenice s tolikšno vsebnostjo beljakovin predelali v živinsko krmo. Prepričan je, da lahko kmetje v Sloveniji kljub suši in krizi z gnojili letos pridelajo 150.000 ton pšenice, vendar pa je treba "vso nadzorovati, pravilno razvrstiti in pravilno uporabiti v predelavi".

Predsednika Zadružne zveze Slovenije Boruta Florjančiča izpostavlja, da se je treba konkretno dogovoriti glede odkupa, da bo kmetijstvo vedelo, pri čem je. "Če dogovora ni, potem ne moremo nekomu očitati prodaje pšenice v tujino, ker si je s tem zagotovil obstoj in razvoj," je opozoril.

Samooskrba EU z žiti zadostna

Države EU skupaj letno v povprečju pridelajo 282 milijonov ton žit, od tega 123 milijonov ton navadne pšenice in 68 milijonov ton koruze v zrnju. Stopnja samooskrbe je na ravni EU za žita 112 odstotkov, za pšenico 136 odstotkov in koruzo 85 odstotkov, so navedli na ministrstvu za kmetijstvo. Slovenija navadno pšenico in koruzo v zrnju uvaža iz sosednjih držav, zlasti z Madžarske in Hrvaške. 

Foto: arhiv Pomurec

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      22.03.2022 ob 14:57 gost

      To bi že zdavnaj moralo biti tako. Če ji Slovenija daje nepovratna sredstv, subvencije, cenejše pogonsko gorivo in druge olajšave morajo pšenico in druge pridelke prodati Sloveniji ali jm pa vse našteto ukiniti pa naj prodajajo kamor hočejo.

      16 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      22.03.2022 ob 15:27 gost

      Ah kako bodo pa potem kupovali MEGA Traktore in drage avtomobile če ne bo subvencij in visokih cen. Cene morajo biti 100% večje kot so da kmetje lahko preživijo.

      12 2 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      22.03.2022 ob 18:05 Jože Činč gost

      Pa benga tuj!!

      3 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    4. gost
      22.03.2022 ob 18:57 gost

      Kaj bodo potem kmeteki šeftali v tujino. Gdo njim povrne profit od tistega kar so že 30 let šeftali čez slovensko mejo. Tukaj pa dobivali bajne subvencije.

      9 2 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
      • gost
        22.03.2022 ob 19:03 Gost gost

        Ti paradajz si zmeraj na tekočem glede kmetov.pankaj če si kupijo.hvala bogu.zakaj pa nisi kmet in si delal na javnih delih.siromak.kmet bi bil.

        4 7 Prijavi neprimerno vsebino
    5. gost
      23.03.2022 ob 8:26 gost

      19.13 kmet si samo lahko če si v glavi malo okoli obrnjeni.

      3 3 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.