https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

KULTURA

Priprava prekmurskih gibanic vpisana v register nesnovne kulturne dediščine

22.03.2022 ob 18:00  

V register nesnovne kulturne dediščine sta odslej vpisani dve novi enoti, in sicer priprava prekmurskih gibanic in popravilo mehanskih ur, so sporočili iz Ministrstva za kulturo.

Prekmurska gibanica je najbolj znana praznična sladka pogača iz Prekmurja. Pripravljena je iz krhkega in vlečenega testa, štirih različnih nadevov (skutnega, makovega, orehovega in jabolčnega) in smetanovega ter maščobnega poliva. Največkrat jo pripravljajo ob slavjih in drugih priložnostih, kot so šege življenjskega kroga (krst, poroka), cerkvena žegnanja, prireditve, ponekod je na mizah tudi ob večjih praznikih (božič, novo leto, velika noč).

Velja za tradicionalno slovensko jed v Panonskem svetu Slovenije, poznana in cenjena pa je tudi na širšem območju Slovenije in med slovenskimi izseljenci. Leta 2006 je bila prekmurska gibanica na podlagi Strategije gastronomije Slovenije uvrščena na seznam jedi, ki predstavljajo kulinarično prepoznavnost Slovenije. V okviru evropske sheme kakovosti je prekmurska gibanica leta 2010 dobila naziv "Zajamčena tradicionalna posebnost". Pod imenom prekmurska gibanica in s prejetim zaščitnim znakom jo lahko prodajajo le certificirani proizvajalci.

Prekmurska gibanica naj bi dobila ime po narečnem izrazu za gubo ("güba"), saj naj bi bila sestavljena iz več gub (plasti testa) oziroma naj bi nastala s postopkom gubanja. Izvor besede gibanica izhaja iz starih izrazov za jerbas za pecivo ("gibâničnik", "gibâničnjak") in peka ("gibâničar"). Do sedaj za najstarejšo znano omembo prekmurske gibanice kot sladice, ki so jo običajno uživali na ženitovanjskih slavjih, velja omemba župnika na Gornjem in Spodnjem Seniku pri Monoštru Jožefa Košiča iz leta 1828. Prekmurska gibanica kot pečena močnata jed in načini njene priprave so opisani v znanstveni študiji etnologa prof. dr. Vilka Novaka Ljudska prehrana v Prekmurju (1947).

Poleg priprave prekmurskih gibanic je v register nesnovne kulturne dediščine vpisano tudi popravilo mehanskih ur. S popravljanjem mehanskih ur se pretežno ukvarjajo urarji. Njihova znanja in spretnosti so ključni za ohranjanje, oskrbovanje, restavriranje in delovanje mehanskih javnih, hišnih in osebnih ur, so zapisali na Ministrstvu za kulturo.

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      22.03.2022 ob 18:03 Jože Činč gost

      Ka pa retashy??? SRAMOTA

      4 4 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
      • gost
        22.03.2022 ob 19:55 AprilThoreson gost

        Za delo od doma zaslužim 220 £ na uro in prejel sem 3. plačilo Prejšnji mesec v višini 19 540 £. Presenečen sem bil, ko mi je prijateljica povedala, da ima povprečje 19152 £/mesec, a zdaj vidim, kako deluje…. Preverite spodnjo povezavo. Informacije tukaj====>> www.pays11.com

        0 0 Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      22.03.2022 ob 18:29 Magyar Bacsi gost

      Sem butcher kudila in pečem retaše in tudi gibanice.

      5 5 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      22.03.2022 ob 19:44 gost

      Kaj si hotel povedati kreten.

      3 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    4. gost
      22.03.2022 ob 19:57 gost gost

      Ti budalo ob 19.46 spravi se dol s toga portala, ka samo smradiš.

      4 4 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    5. gost
      23.03.2022 ob 20:12 Sam. Doma gost

      Kolko jez vem je originalna prekmurska gibanica iz 9 plasti in brez tebe lega mastnega testa

      2 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    6. gost
      28.03.2022 ob 0:08 gost

      Tukaj je naša prekmurska gibanica , za pripravo pa se zmenite z Jožefom iz stranke NsI, PREKMURCI ,molimo,das po volitvah to gibanico ne bo minister za kmetijstvo prodal kot terana.

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.