LOKALNO
FOTO in VIDEO: Büjraški dnevi privabili obiskovalce na Otok ljubezni
V soboto, 13. avgusta, je na Otoku ljubezni v Ižakovcih potekala tradicionalna prireditev Büjraški dnevi. Poleg bogatega kulturnega in animacijskega programa je potekalo tekmovanje v pečenju rib na "indašnji" način ter zabava z ansamblom Spev.
Bűjraški dnevi so nastali v spomin na čase, ko ljudje niso mogli krotiti narasle reke Mure drugače, kot da so se ji upirali z golimi rokami in z naravnimi sredstvi iz gozda ter jo poskušali preusmeriti, da njene razbesnele vodne sile niso uničile polj in odnesle hiš. Posvečeni so predvsem spominu na življenje in delo ljudi, ki so skozi desetletja živeli s to večkrat nemirno reko.
Prireditev se je na Otoku ljubezni začela z otroško predstavo "Darko Smetarko," srečali so se tudi krvodajalci občine Beltinci, prireditev pa ni minila brez tekmovanja v pečenju rib. Na voljo so bile ribe na batu. Dogajanje so popestrili člani Folklornega društva Pozvačin Bistrica, Mešanega pevskega zbora Andrej Maroša DU Beltinci in Dramske skupine Veseli Vandrovci KD Lipa. V večernih urah je sledila še zabava z Ansamblom Spev.
Tekmovanje v pečenju rib
Tekmovanja v peki rib se je udeležilo šest ekip. Sprva jih je bilo prijavljenih enajst, a je organizatorjem zagodel dež, zato se je tudi tekmovanje začelo nekaj čez 14. uro. Najboljše ribe je spekla ekipa Ribiške družine Murska Sobota iz Temeljne enote Beltinci, ekipa Berta Bar je bila druga, tretji so bili Dimeki.
Na prireditvi tudi Jožef Oseli
Med obiskovalci prireditve smo lahko opazili Jožefa Oselija, enega najvidnejših slovenskih kuharskih mojstrov, katerega je v Prekmurje "pripeljala" Prekmurka Nataša Ülen, ki sedaj živi v Kranju in je Jožefova soseda.
Nataša pri tem izpostavi, da je Oseli edini Slovenec, član humanitarne organizacije World chefs without borders, ki je del svetovne kuharske organizacije Worldchefs. Gre za humanitarno organizacijo po vzoru Zdravnikov brez meja, za pomoč povsod, kjer so humanitarne katastrofe.
Kot zanimivost naj omenimo, da sta Oseli in njegova žena Metka sedem let in pol skrbela za osebno in protokolarno strežbo Josipa Broza Tita, njegovo soprogo Jovanko in njune goste. To delo je Oseli opravljal vse do Titove smrti leta 1980. V tistem času sta skupaj z ženo organizirala in servirala kar 40. državnikom, predsednikom vlad, kraljem in cesarjem. Oseli pove, je bil vsak obisk nekaj posebnega in ob tem povedal več anekdot.
Kuharski mojster je svojo življenjsko in bogato profesionalno pot opisal v kompletu treh knjig Uresničil sem sanje z naslovi: Moja življenjska izkušnja, Potovanja s šefom Jožefom in Recepti.
Več fotografij v spodnji galeriji ...
Fotogalerija
Komentarji
!Za komentiranje se morate prijaviti
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.