LOKALNO
Čoln deblak je bil najverjetneje izdelan v drugi polovici 16. stoletja
Več kot 11 metrov dolg deblak, ki so ga septembra našli na obrežju Mure, je bil najverjetneje izdelan v drugi polovici 16. stoletja, je po dobljenih rezultatih analize lesa in mahu povedal strokovnjak za podvodno arheologijo Andrej Gaspari. Dodal je, da deblak ni prazgodovinski in da je najverjetneje služil kot plovec plavajočega mlina.
Po Gasparijevih besedah, ki jih je podal za STA, so rezultati presenečenje: "Glede na razmeroma presenetljivo datacijo, ki je čoln umestila v 16. stoletje in ne globoko v prazgodovino, kot smo mislili najprej, lahko rečem, da je to ponovno ena tistih potrditev, ki kažejo, kako se določene tehnične rešitve skozi zgodovino pri preprostih lesenih napravah niso prav nič spremenile. Tako smo ugotovili, da gre za tip deblaka oziroma plovca, značilen za Panonsko kotlino in delno za Ukrajino, kot so jih izdelovali med 14. in 16 stoletjem." Dodal je, da gre zelo verjetno za zunanji plovec plavajočega mlina.
Zgodba deblaka se je začela septembra, ko je Ljubomir Zečević med veslanjem po Muri naključno naletel na nenavaden velik predmet na nabrežju, ki ga je naplavila reka. Šlo je za ogromno izdolbeno deblo. Obvestil je Pomurski muzej, ta pa Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Ugotovili so, da gre za iz hrastovega debla izdelan čoln, dolg 11 metrov in iztesan z ročnim orodjem. Čoln se na krmi zaključi z desko, vstavljeno v utor. Najdbo so pod vodstvom strokovnjaka za podvodno arheologijo in antično ladjedelništvo Gasparija prepeljali na Soboško jezero, kjer so ga, zaščitenega s filcem, potopili deset metrov globoko. Z deblaka so pred ponovno potopitvijo odvzeli vzorce lesa in mahu in jih poslali v ameriški laboratorij Beta Analytic v Miamiju na Floridi. Po Gasparijevih besedah so analize na 30 let natančno pokazale, iz katerega časa je najdba.
Ob najdbi je Gaspari na podlagi morfoloških značilnosti, ureditve krmnega dela in glede na popravila deblaka ter značilnosti, ki kažejo na proces izdelave, predvideval, da je deblak zelo star, morda celo s konca bronaste dobe. So se pa že takrat pojavili tudi dvomi in predpostavka, da ne gre za prazgodovinsko najdbo, ampak da gre za tako imenovani "kump", kot Prekmurci imenujejo enega od čolnov, na kakršnih so plavali mlini na Muri.
Z rezultati iz ZDA pa analize čolne še niso zaključene. Narejena bo še analiza lesa, iz katerega so izdelani čepi za zatesnitev vrtin v dnu deblaka. Poleg tega bodo analizirali materiale - najverjetneje gre za smolo ali vosek, zmešan s pepelom -, s katerim so na čolnu izvedli popravila. Preden se bodo odločili, kje in kako bi čoln konzervirali in postavili na ogled javnosti, bodo vsake tri mesece izvajali ogledne potope oziroma monitoring. Spremljali bodo, kaj se z deblakom dogaja in v primeru pojava sprememb sprejeli ustrezne ukrepe, je še povedal za STA Gaspari.
FOTO: arhiv Pomurec.com.
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Če bi bil deblak najden v Ljubljanici bi " analize " sigurno pokazale da je star vsaj 4000 let :) .
Fantastic work-from-home opportunity for everryone... Work for three to eight hrs a day and start getting paid in the range of 7,000-14,000 dollars a month... Weekly payments....... 𝐖𝐰𝐰.𝐂𝐚𝐫𝐞𝐞𝐫𝐬𝟏𝟐.𝐜𝐨𝐦
Glupost!!
Sedaj so strokovnjaki--šolani ,diplomirani , na oblasti pa bojo ja znali kako in kaj !!!
nice
Malo san razočarani nad domačimi "stručkoti" iz soboškoga muzeja, ka so tak mijmo brsnoli. Razmin par sto, nej pa par tisoč lejt mijmo.
Oni so pa govorili, da je to čoln, zdaj pa se je izkazalo, da je kos lesa kateri je padel v vodo ob poplavah.
So se malo hecali Karel K
SAMO STE POTROŠILI PENEZE NA TREBEŠI JE ISTI BIL NEKOČ KRAVE SO SE NAPAJALE KA VSE PO MURI PRIPLAVA PA JE NEJ ZA MUZEJ