https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

50. jubilej ocenjevanja Vino Slovenija v Gornji Radgoni

Gornja Radgona, 13.07.2024 ob 11:00  

Gornja Radgona je že od rimskih časov znana po svojih najboljših trtah in najžlahtnejših vinih. Čez stoletja je rasla tudi živahna trgovina z vinom, ki je danes del pomembne vinske dediščine tega kraja.


Zgodovina vinske trgovine v Gornji Radgoni

Že leta 1320 so radgonski meščani pridobili poseben privilegij tovorjenja vina brez carine in mitnine po vsej Štajerski in Avstriji. Ta tržni privilegij je Gornji Radgoni omogočil, da je ohranila pomembno vlogo v trgovini z vinom skozi ves srednji vek. Tudi v drugi polovici 19. stoletja je bila ta tradicija močno prisotna, kar je bilo jasno razvidno iz velike kmetijske razstave v septembru 1877.

Razvoj vinskega sejma in ocenjevanja vin

Pomurski sejem je v preteklih šestdesetih letih močno prispeval k nadgradnji vinske tradicije. Prva razstava radgonskih vin je potekala leta 1961, že leto kasneje pa je bila vina, vključena v prvi Pomurski sejem. Leta 1973 je bilo organizirano prvo neuradno ocenjevanje vin, ki je postalo uradno leto kasneje. Pomurski sejem je čez leta širil svojo vlogo pri promociji vin, med drugim z ustanovitvijo Vinske kraljice Slovenije leta 1996 in začetkom mednarodnega ocenjevanja vin leta 2002.

Tradicija in inovativnost ocenjevanj kakovosti pod okriljem sejma AGRA

Pod okriljem Pomurskega sejma, zlasti Mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma AGRA, so se kmalu začela tudi druga strokovna ocenjevanja. Med njimi so ocenjevanja kakovosti mesa in mesnih izdelkov, kmetijske mehanizacije, embalaže, mleka in mlečnih izdelkov. Danes se ocenjevanja širijo tudi na sokove, brezalkoholne pijače, ekološko pridelana vina, tramince, medene pijače in divjačinske salame.

Priznanja Vino Slovenija Gornja Radgona

Medalje ocenjevanj vin so pomembno promocijsko in tržno sredstvo za vinarje. Največji pomen imajo v regiji, ki vključuje Slovenijo, Hrvaško, Avstrijo, Madžarsko in druge države bivše Jugoslavije. Njihov sloves pa se širi tudi širše v Evropo in svet. Priznanja prinašajo vinarjem objektiven dokaz kakovosti, večjo prepoznavnost blagovne znamke, zaupanje kupcev in konkretne tržne učinke.

Ocene certificiranih strokovnjakov

Ocenjevanje na mednarodnem ocenjevanju kakovosti vina izvajajo strokovne, neodvisne komisije certificiranih preizkuševalcev. Ocenjevalci prihajajo iz različnih strokovnih institucij in imajo potrebna usposabljanja, certifikate in mednarodne reference.

Dosledna pravila ocenjevanja

Pravilnik ocenjevanja Vino Slovenija Gornja Radgona je rezultat sodelovanja Pomurskega sejma in strokovnih institucij. Pri ocenjevanju je zagotovljena popolna anonimnost vzorcev, rezultati pa se vnašajo individualno in zbirajo v skupno oceno. Strokovnjaki ocenjujejo zunanjost vina, sestavo, barvo, teksturo, vonj in okus, pri čemer upoštevajo različne lastnosti in težo posameznih kriterijev.

Odmevna priznanja in nagrade

Najbolje ocenjeni izdelki prejmejo velike zlate, zlate, srebrne in bronaste medalje ter šampionske naslove. Med posebna priznanja sodijo Prvaki vinsko turističnih cest, Nagrada Stanka Čurina in Vinar leta. Priznanje Vinar leta prejme vinar, ki na ocenjevanju zbere največje število točk za pet vzorcev vina v treh različnih kategorijah.

 Posvečeni vinu

Pomurski sejem ne širi vinske kulture le z ocenjevanjem Vino Slovenija Gornja Radgona, temveč tudi z institucijo Vinska kraljica Slovenije, ki od leta 1996 skrbi za promocijo slovenskega vinogradništva, turizma in kulturne dediščine.

Priznanja Vino Slovenija na 62. sejmu AGRA

Mednarodni kmetijsko-živilski sejem AGRA bo v Gornji Radgoni od 24. do 29. avgusta 2024 ponovno dokazal svojo pomembnost kot največji kmetijsko-živilski sejem v tem delu Evrope. Sejem bo ponudil vrhunsko tehniko, opremo in sredstva za kmetijstvo, gozdarstvo, vinarstvo in živilstvo ter številne strokovne razstave. Letos bo poudarek na prehranski varnosti, mladih in inovacijah, digitalizaciji in umetni inteligenci v kmetijstvu, ekološkem in ohranitvenem kmetijstvu ter avtohtonih slovenskih pasmah in sortah.

Foto: Freepik, Pomurski sejem

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.