https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

FOTO: Kolo časa so zavrteli za nekaj stoletij nazaj

Kobilje, 31.07.2024 ob 10:00  

V obmejni občini Kobilje se še vedno nekaj kmetij ukvarja s poljedelstvom. Čeprav je občina Kobilje majhna, že vrsto let Društvo upokojencev Kobilje pripravlja žetev in mlačev zlatega klasja na nekdanji način. Pred nekaj stoletji nazaj so v času žetve na Kobilju domačini še vedno vse želi ročno z ročnimi kosami. 


Snope pšenice ali rži so potem zložili  v križe, kateri so se morali najmanj 14 dni posušiti, da se je potem začela mlačev. Zgodovinski viri navajajo, da so najprej pšenično klasje mlatili s cepmi ročno doma na laneni ponjavi na gumno. S časom je šel razvoj kmetijstva naprej  in so prve mlatilnice bile narejene na Madžarskem in v Avstriji, katere so poganjali »danfarji«, pozneje so mlatilnice poganjali traktorji in čez čas se je tehnika kmetijstva razvijala in šla naprej, saj danes na polju žanjejo sodobni kombajni. 

Ker pa Društvo upokojencev Kobilje že vrsto let ohranja stari kmečki praznik in sicer mlačev zlatega klasja s cepmi, domačini na Kobilju imajo še veliko ohranjenega starega kmečkega orodja, katere so izdelovali kolarji. Tako so na Kobilju člani Društva upokojencev Kobilje spet prikazali mlačev s cepmi. Snope so položili na laneno ponjavo in začeli so mlačev s cepmi. Najprej so tolkli snope na eni strani, nato pa na drugi strani. Ko je vse zrnje padlo iz klasja so nato slamo zložili v kopico, nato je prišel postopek čiščenje zrnja z velikim sitom. 

Iz slamnate košare so zrnje pšenice sipali v sito in moža sta začela s sitom čistiti zrnje pšenice. Pšenica je skozi sito padala na laneno ponjavo. V veliko slamnato košaro so še dali zrnje in ženica je prikazala kako je s košaro očistila zrnje od plev. Ker pa so pleve lahke, so zletele stran od pšenice. 

Nato so zrnje dali v platneno vrečo, katero bodo odpeljali v mlin, kjer se bo zrnje zmlelo v moko. Kot so povedali na Kobilju bodo to starodavno kmečko opravilo še naprej ohranjali in jo prenašali na mlajšo generacijo. Na mlačvi s cepmi so se poleg ostalih obiskovalcev, udeležili tudi mladi iz Kobilja, ki so si postopek z zanimanjem ogledali. Po opravljen delu so za to priložnost kobiljske gospodinje spekle mašinske  orehove in makove pogače, meso iz tunke, domači kruh ter ponudili vinsko kapljico iz bližnjih kobiljskih goric.

Foto: Jože Žerdin

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.