https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Mednarodni dan pismenosti: Kako pismeni smo Slovenci?

08.09.2024 ob 14:00  

Mednarodni dan pismenosti vsako leto obeležujemo 8. septembra z namenom ozaveščati o pomenu pismenosti kot temeljnem človekovem pravu ter spodbujati prizadevanja za izboljšanje dostopa do izobraževanja, saj je pismenost pomembna tako za osebni in kot družbeni razvoj.


Pismenost – Kaj pomeni in zakaj je pomembna?

Pismenost danes ni več omejena zgolj na osnovne veščine branja in pisanja, temveč vključuje tudi digitalne, finančne in druge oblike pismenosti, ki so v modernem svetu nujne za uspešno delovanje v družbi. Pismenost odpira vrata k boljšemu razumevanju sveta, omogoča kritično razmišljanje in udejstvovanje v gospodarskem, političnem ter družbenem življenju. Pomaga posamezniku, da se bolje znajde v vsakdanjem življenju, od razumevanja navodil za zdravila do obvladovanja finančnih odločitev. Prav tako omogoča dostop do informacij in s tem prispeva k bolj informiranim odločitvam v življenju.

Funkcionalna nepismenost posameznike pogosto postavlja v prikrajšan položaj, saj omejuje njihove možnosti za kakovostno zaposlitev, zdravstveno varstvo in druge ključne storitve. Na globalni ravni je pismenost tudi eden ključnih ciljev trajnostnega razvoja, saj prispeva k odpravi revščine, zmanjševanju neenakosti in krepitvi miru.

Stanje pismenosti v Sloveniji je slabo

Rezultati mednarodne raziskave OECD iz leta 2016, kjer so testirali odrasle med 16 in 65 let, so pokazali, da je Slovenija v primerjavi z drugimi razvitmi državami v vseh treh opazovanih področjih dosegla podpovprečne rezultate. Ti kažejo, da ima vsak četrti odrasel Slovenec zelo pomanjkljive matematične, besedilne in digitalne veščine.

Po raziskavi PISA (Program za mednarodno ocenjevanje študentov), ki meri pismenost 15-letnikov, se je Slovenija uvrstila nekoliko pod povprečje držav OECD na področju bralne pismenosti. To pomeni, da nekateri učenci kljub formalnemu izobraževanju ne dosegajo zadostne ravni razumevanja prebranega besedila, kar lahko vpliva na njihovo uspešnost v življenju.

Poleg tega digitalna pismenost, ki vključuje sposobnost učinkovite uporabe tehnologij, postaja vse bolj pomembna. Slovenski izobraževalni sistem si prizadeva krepiti tudi to obliko pismenosti, vendar pa je še vedno izziv zagotavljanje enake dostopnosti do digitalnih virov, zlasti v ruralnih območjih in med ranljivimi skupinami prebivalstva.

Foto: Pixabay

 

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      08.09.2024 ob 22:24 pismenost gost

      Če ne bi bilo literanov bi papinci bili sedaj še nepismeni !

      1 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.