https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

LOKALNO

FOTO: Brodarstvo na Muri: Oživljanje lokalne dediščine skozi delavnico

Melinci, 10.10.2024 ob 16:00  

V soboto, 28. septembra so se začeli že 34. dnevi evropske kulturne dediščine in 12. teden kulturne dediščine, ki letos potekajo pod geslom »Dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav« in bodo trajali vse do 12. oktobra letos. Kulturno umetniško društvo Melinci  je v sodelovanju z Zavodom za turizem, kulturo in šport Beltinci organiziralo delavnico z naslovom »Brodarstvo na Muri«.


Brod na Muri v Melincih je eden od petih, ki so še aktivni na reki Muri. V Melincih je v gospodarske namene pretežno v uporabi spomladi in jeseni (spravilo lesa), manj je uporaben za turistične namene. Brodarstvo je od leta 2016 vpisano v register nesnovne kulturne dediščine, zato lahko v tem primeru govorimo o živi kulturni dediščini.

Da delavnica ni bila suhoparna sta poskrbela Jožef Pozderec, domačin, ki je z družino lastnik broda na Gornji Bistrici in domačin Martin Majcen, ki je nanizal obilico spominov iz otroštva. Med delavnico se jim je pridružil tudi, rojak salezijanec duhovnik Jožef Pozderec iz Melincev.

Moderatorka delavnice je v program spretno vpletla misli in pesnitve domačinov, s pesmimi Andreja Maroše pa so se predstavili ljudski pevci Ciglarji, člani Kulturno umetniško društvo Melinci. Obiskovalci prireditve so se s svojimi spomini aktivno vključevali v pogovor. V pogovor se je vključila Gizela Pozderec, ki je v mladosti nekaj časa vozila brod.

Tako so na presenečenje vseh spoznali tudi brodarko, saj so to zahtevno delo v preteklosti opravljali in ga še danes opravljajo večinoma moški. Namen teh projektov je potreba po ohranjanju vsebin dediščine lokalnega območja ob reki Muri. Eden od namenov projekta je tudi prenos na mlajše generacije, zato so na delavnico povabili tudi  najmlajše iz vrtca Cigelček Melinci.

Otroci so pod vodstvom vzgojiteljic in ob pomoči staršev izdelovali ladjice, in z vsemi zbranimi so delili tudi nekaj svojih misli o brodu. To je dokaz, da njihova naravna in kulturna dediščina ne bo šla v pozabo. Ob robu delavnice so postavili razstavo zbranih slik in fotografij, ki so jim pričarale utrinke preteklosti. Razstavljena so bila še dela otrok, ki so sodelovali na poletnem taboru in otrok iz Osnovne šole Beltinci. Po zaključku delavnice so organizatorji obiskovalcem ponudili malico, kakršno so brodarji pogosto pripravljali ob brodu, denimo polento (šmarn) in kruh z zaseko, žejo pa so potešili z jabolčnikom.

Več fotografij v spodnji fotogaleriji ...

Foto: Arhiv Zavod za turizem, kulturo in šport Beltinci 

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.