LOKALNO
FOTO: Domfest 2024, festival domoznanstva v Murski Soboti
V Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota danes poteka Domfest 2024, posvečen pregledovanju dosežkov domoznanstva v Sloveniji, njegovi prepoznavnosti ter javni podobi.
Letos je dogodek še posebej svečan, saj sovpada z 20. obletnico vzpostavitve mreže osrednjih območnih knjižnic (OOK), kar daje dogodku tudi jubilejni značaj. Obiskovalce sta v uvodu nagovorila Albert Halász iz Pokrajinske in študijske knjižnice Murska Sobota in Damjana Vovk, predsednica Zveze bibliotekarskih društev Slovenije.
Pomen domoznanstva in osrednje knjižnice
Domoznanstvo, ki si prizadeva za ohranjanje, raziskovanje in predstavitev lokalne kulturne dediščine, ima ključno vlogo pri ohranjanju kolektivnega spomina in kulturnih posebnosti slovenskih regij.
Osrednje območne knjižnice (OOK) so v preteklih dveh desetletjih oblikovale močno mrežo, ki omogoča učinkovito sodelovanje, koordinacijo in razvoj domoznanske dejavnosti na državni ravni. Na Domfestu so nastopili pomembni strokovnjaki s področja, ki bodo predstavili poglede na vpliv mreže OOK ter izzive, s katerimi se srečuje domoznanstvo danes.
Prispevki in javna podoba domoznanstva
Med ključnimi temami letošnjega festivala je tudi raziskava o prepoznavnosti in javni podobi domoznanstva, v sklopu katere bodo svoje prispevke predstavili domači in tuji strokovnjaki. Dijana Muškardin iz Hrvaške bo govorila o medijskih vidikih domoznanskih projektov v Istri, slovenski prispevki pa bodo med drugim osvetlili pomen Dnevov evropske kulturne dediščine in vlogo domoznanskih vsebin v radijskem prostoru.
Podelitev Goropevškovih nagrad in zaključne aktivnosti
Festival se bo zaključil s slovesno podelitvijo Goropevškovih nagrad za izjemne dosežke v domoznanstvu in na področju kulturne dediščine, ki jih letos prejmeta dr. Vlasta Stavbar in Primož Premzl. Nagrajenca s svojim delom izstopata kot pomembna akterja pri ohranjanju kulturne dediščine, širjenju domoznanskih vsebin in spodbujanju knjižnične dejavnosti.
Po podelitvi nagrad se bodo udeleženci lahko podali na voden ogled mesta Murska Sobota, ki s prenovljenim mestnim jedrom in bogato zgodovinsko dediščino omogoča edinstven vpogled v lokalno kulturno in zgodovinsko dediščino Pomurja.
Organizacija in podpora dogodka
Dogodek organizirata Sekcija za domoznanstvo in kulturno dediščino pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije ter Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota, v sodelovanju z drugimi knjižnicami in ob podpori Ministrstva za kulturo ter Mestne občine Murska Sobota.
Več fotografij v spodnji galeriji ...
* Oglasni prispevek