GLOBALNO
FOTO: Svetovni dan romskega jezika: Kultura, ki potrebuje ohranitev
Ob današnjem svetovnem dnevu romskega jezika se vse bolj kaže potreba po ohranitvi tega jezika, ki je zaradi mnogih dejavnikov v Sloveniji na robu izginotja. Po besedah romske pomočnice Bojane Rozman je romščino slišati vse manj, saj jo mladi redko uporabljajo, šolski sistem pa romski jezik zanemarja. Prav tako se jezik hitro spreminja, vstopajo moderni izrazi, zaradi česar se lahko izniči njegova avtentičnost.
V Sloveniji živi po ocenah med 10.000 in 12.000 Romov, ki govorijo različna narečja. "Na Dolenjskem je romski jezik tudi zapisan, imamo nekaj knjig, na primer pesmi Jelenke Kovačič in Rajka Šajnovića, ki jih razumem.
Če vzamem v roke pesmi Roma iz Prekmurja, pa vsebine žal ne razumem," pojasnjuje Rozman, zaposlena kot romska pomočnica v Osnovni šoli Bršljin v Novem mestu. Različnost narečij Romom pogosto otežuje sporazumevanje med seboj in je tudi en od razlogov, zakaj bi romščina lahko sčasoma izginila, poroča STA.
Jezik in stigma: Romski otroci se ne učijo maternega jezika
Problem ohranjanja romskega jezika je tudi v tem, da se ga otroci v šolah ne učijo. Sandi Horvat, soustvarjalec romskih oddaj na Radioteleviziji Slovenija, opozarja na stigmo, ki spremlja romski jezik: mnogi Romi v javnosti neradi govorijo romsko, ker se bojijo nesprejemanja.
Mediji imajo pri ohranjanju romskega jezika pomembno vlogo," meni Horvat. Oddaja So vakeres/Kaj govoriš, ki je na sporedu dvakrat mesečno, in romski radio, ki deluje od leta 2008, sta pomembna medijska prostora za romsko kulturo, a še vedno večina Romov javno raje govori slovensko.
Ohranjanje jezika in kulture skozi šole in medije
Na Osnovni šoli Bršljin, kjer je kar 13 odstotkov učencev Romov, romski pomočniki z otroki govorijo v njihovem maternem jeziku, kolikor je mogoče. Rozman opozarja na potrebo po izobraženih romskih pomočnikih, ki bi otrokom pomagali razvijati jezikovne in kulturne vezi. Letos je med interesnimi dejavnostmi začela izvajati pogovore o pomenu romščine in branje romskih pravljic, kar pri otrocih vzbuja več zanimanja za njihov jezik.
S promocijo romskega jezika v medijih in s kulturnimi dogodki, kot je koncert Imerja Traje Brizanija in skupine Amala ob svetovnem dnevu romskega jezika, si romska skupnost prizadeva za večjo prepoznavnost jezika. "Za ohranitev romskega jezika so ključni mediji, a potrebna je tudi podpora skupnosti in šol," poudarja Rozman.
Promocija romskega jezika tudi skozi kulturo
Romi svetovni dan svojega jezika sicer obeležujejo 5. novembra. Na ta dan je bil leta 2008 tudi predstavljen romsko-hrvaški in hrvaško-romski slovar, poroča STA.
Romskemu jeziku te dni posvečajo pozornosti z več dogodki. Pred svetovnim dnevom romskega jezika je v ponedeljek v Pokrajinski in študijski knjižnici Murska Sobota potekal seminar z naslovom Raziskovanje in promocija romskega jezika.
Več fotografij v spodnji galeriji ...
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Seveda romov je kak v lougi penjov ! Z njihovim jezikom pa resno daleč prijdeš ! Vsak romski okraj ima svoje narečje tako da se med seboj ne razmijo nič ! Znam iz časov JNA